Jeżeli pracujesz w Niemczech, a w Twoim gospodarstwie domowym znajduje się dziecko twojej partnerki lub żony (lub partnera czy męża), na nie również możecie pobierać Kindergeld lub dodatek dyferencyjny. Jeśli Twój partner ma dzieci z poprzedniego związku lub małżeństwa, to na nie także możecie pobierać Kindergeld, pod warunkiem, że dzieci są wychowywane u Was w domu. Trzeba ubiegać się o Kindergeld, czyli złożyć wniosek i udowodnić, że prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe.
Świadczenie rodzinne Kindergeld na wszystkie dzieci mieszkające w gospodarstwie domowym wnioskodawcy powinno zostać wypłacone, gdy jeden z rodziców/opiekunów jest zatrudniony w Niemczech. Aby uzyskać Kindergeld lub dodatek dyferencyjny również na dzieci partnerki/żony, które ma z poprzedniego związku osoba pracująca w Niemczech powinna mieć wspólne miejsce zameldowania z dziećmi.
Przykład:
Wraz z partnerką macie dwoje wspólnych dzieci w Polsce oraz jedno dziecko partnerki z poprzedniego związku. Ty masz wspólny meldunek z partnerką i trójką dzieci. Na każde z tych dzieci należy wam się Kindergeld lub dodatek dyferencyjny.
Skoro dziecko Partnerki znajduje się w tym samym gospodarstwie domowym, co opiekun pracujący za granicą, Kindergeld należy się również na to dziecko.
W przypadku, gdy jesteś po ślubie z matką dziecka lub ojcem dziecka, Familienkasse uzna datę ślubu jako rozpoczęcie prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Prawo do zasiłku rodzinnego łatwiej udowodnić będąc w małżeństwie, ale małżeństwo nie jest warunkiem.
Żeby otrzymać świadczenie Kindergeld na dzieci z poprzednich związków, nie mając ślubu i nie mając wspólnego zameldowania, trzeba podjąć trud, żeby udowodnić, że prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe. Z perspektywy Familienkasse ważne jest, czy rodzic, który pracuje w Niemczech łoży na dzieci partnera lub partnerki. Nawet jeśli nie można udowodnić, że rodzic pracujący w Niemczech łoży na dzieci swojej partnerki lub partnera, to i tak można uzyskać zasiłek Kindergeld. Jeśli chcesz otrzymać świadczenie na dzieci partnerki lub partnera, ale nie wiesz jak udowodnić wspólne zamieszkiwanie, to zapisz się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld.
Familienkasse w Niemczech oprócz formularzy, dowodów potwierdzających status rodziców, edukację dzieci, będzie chciało otrzymać dokumenty potwierdzające wspólne miejsce zamieszkania z dzieckiem przebywającym w Polsce lub na terenie Niemiec z opiekunem pracującym za granicą. Najłatwiej udowodnić to przedstawiając:
Jeśli nie masz możliwości uzyskania tych dokumentów, to potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o zasiłek rodzinny w Niemczech i przekonaniu Famillienkasse, że tworzycie razem wspólne gospodarstwo domowe. Najważniejsze, to się nie poddawać i nie tworzyć sobie w głowie przeszkód, na podstawie wpisów i komentarzy z sieci. Ludzie dzielą się w Internecie swoimi porażkami, jak się starali o Kindergeld i się nie udało, ale nie podają szczegółów i nie opisują swoich błędów czy błędnych założeń. Pozytywna decyzja Kasy Rodzinnej tkwi w szczegółach, w doświadczeniu w relacjach z Familienkasse, w sposobie komunikacji z urzędem, w wytrwałości i konsekwencji. Dlatego, gdy rozpoczynasz współpracę z nami, Twoje szanse na wypłatę Kindergeld rosną. Umów się na konsultację ws. Kindergeld, przeanalizujemy Twoją sytuację.
Pierwszeństwo do wypłaty świadczeń ma kraj, w którym występuje aktywność zawodowa. Jeżeli zatrudnienie występuje w obu krajach, krajem pierwszeństwa jest kraj, w którym mieszka dziecko. W takiej sytuacji wypłacane są świadczenia w Polsce z racji pierwszeństwa, czyli świadczenie wychowawcze 500 plus i dodatek dyferencyjny (wyrównanie) z Niemiec. Czyli należy się Kindergeld, ale tylko w wysokości różnicy.
W przypadku, gdy rodzic mieszkający z dzieckiem w Polsce nie jest aktywny zawodowo, można otrzymywać pełną kwotę Kindergeld i dodatkowo świadczenie 500 plus. Kindergeld wypłacone zostanie w całości, mimo tego, że przez lata obowiązywała zasada, że nie można pobierać pełnych zasiłków na dzieci z dwóch krajów. Więcej o pełnym Kindergeld i 500 plus po zmianie od czerwca 2022.
Od stycznia 2023 wzrósł ponownie zasiłek na dzieci z Niemiec. Nowością jest zrównanie stawki zasiłku rodzinnego Kindergeld na każde dziecko do 250 euro. Na pierwsze dziecko zasiłek rodzinny w Niemczech Kindergeld wynosi 250 euro. Podobnie na drugie dziecko 250 euro. I 250 euro na każde kolejne dziecko. We wcześniejszych latach obowiązywały różne stawki na pierwsze i drugie dziecko, różne na trzecie i kolejne dzieci. Więcej o zmianach Kindergeld od stycznia 2023.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację