
Kindergeld krok po kroku
9 maja, 2023
Kindergeld wyrównanie – jak uzyskać wyrównanie zasiłku rodzinnego z Niemiec?
23 maja, 2023
W przypadku gdy jeden z rodziców pracuje w Niemczech, a drugi wychowuje dziecko w Polsce i rodzice nie są razem, Kindergeld przysługuje rodzicowi, który wychowuje dziecko niezależnie od alimentów i może wpływać na ich wysokość, ponieważ stanowi formę wsparcia realizowanym przez państwo.
Kindergeld a alimenty na dzieci mieszkające w Polsce. Pobieraj Kindergeld z urzędu i otrzymuj alimenty od rodzica pracującego za granicą.
Najważniejsze wnioski:
- Alimenty nie mogą być opłacane z Kindergeld
- Opłacanie alimentów z Kindergeld jest sprzeczne z celem alimentów, które powinny być płacone przez rodzica, który nie zamieszkuje z dzieckiem, z jego własnych pieniędzy
- Sądy w Polsce stoją na stanowisku, że nie można pokrywać alimentów z Kindergeld ani 500 plus
- 500 plus i Kindergeld nie powoduje obniżenia alimentów – nie powinno się wliczać tych zasiłków, przy ustalaniu kwoty alimentów
- Kindergeld przysługuje rodzicowi sprawującemu opiekę nad dzieckiem
- Jeśli Twój pełnomocnik negocjuje z byłym partnerem lub partnerką wysokość alimentów w zamian za Kindergeld, to znaczy, że wprowadza Ciebie w błąd. Nie wie, że Kindergeld należy Ci się w całości – jest nienegocjowalne. Oprócz tego osobno należą Ci się alimenty.
Masz problem z zasiłkiem Kindergeld, 800 plus lub alimentami z Niemiec? >>Zapisz się na bezpłatną konsultację.
Spis treści:
1. Świadczenie Kindergeld a alimenty na dzieci, które mieszkają w Polsce
2. Zasiłek rodzinny (Kindergeld) a alimenty na dzieci mieszkające w Niemczech
3. Kindergeld i alimenty po powrocie z Niemiec do Polski
4. Jaki jest cel alimentów?
5. 500 plus a obowiązek alimentacyjny
6. Egzekucja alimentów z Kindergeld – skąd się biorą przekłamania?
7. Ojciec (lub matka) pobiera Kindergeld i opłaca z tego alimenty – jak z tym skończyć?
Świadczenie Kindergeld a alimenty na dzieci, które mieszkają w Polsce
Pytanie brzmi, gdzie i z kim mieszkają dzieci? Jeśli dzieci mieszkają w Polsce z jednym z rodziców, to rodzic pracujący na terenie Niemiec, nie może pokrywać z Kindergeld swojego zobowiązania alimentacyjnego. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. sytuacją transgraniczną – między dwoma krajami. Jednak dzieci mieszkają w Polsce, liczą się polskie zasady. Ostatecznie sądem właściwym dla rozstrzygnięcia konfliktu o Kindergeld powinien być sąd polski. Sądy polskie wyraźnie oddzielają alimenty, które powinny być opłacane z dochodów rodzica, który nie mieszka z dzieckiem, od zasiłków typu Kindergeld, który jest wypłacany przez państwo. Rodzic, który ma dziecko pod swoim dachem, powinien otrzymywać wszystkie pieniądze z zasiłków na dzieci, np. 500 plus, Kindergeld, Child Benefit itp. oraz osobno pieniądze w ramach alimentów. Łożenie na utrzymanie dziecka jest obowiązkiem rodzica pracującego na terenie Niemiec. Przelewanie pieniędzy od państwa jako swoich jest nadużyciem. Odzyskaj Kindergeld.
Zasiłek rodzinny a alimenty na dzieci mieszkające w Niemczech
Rodziny, która przeprowadziła się do Niemiec z dziećmi i tam dochodzi do rozstania, jest w innej sytuacji. W przypadku dzieci, które mieszkają za granicą, liczy się tamtejsze prawo. Ponieważ niemieckie sądy stoją na stanowisku, że zasiłek rodzinny w Niemczech, może częściowo pokrywać dług alimentacyjny. W związku z tym, że wszystkie strony sporu funkcjonują w Niemczech, to prawem właściwym do rozstrzygnięcia takiego konfliktu byłoby prawo miejscowe. Jeśli dzieci żyją w Niemczech i byli partnerzy lub małżonkowie żyją w Niemczech, to alimenty mogą zostać częściowo pokryte w Kindergeld. Nie dotyczy to sytuacji, gdy jeden z rodziców żyje z dzieckiem w Polsce lub innym państwie członkowskim UE.
Kindergeld i alimenty po powrocie z Niemiec do Polski
Często spotykana sytuacja dotyczy powrotów z Niemiec. Rodzice próbowali sobie ułożyć życie za Odrą. Po pewnym czasie z różnych względów matka zabiera dziecko do Polski. Ojciec dziecka zostaje. W takim przypadku świadczenie Kindergeld powinno być przepisane na matkę. Ojciec powinien płacić alimenty. W praktyce często ojciec zaczyna blokować dokumenty, np. nie chce dostarczyć zaświadczenia pracodawcy. Nie ma znaczenia, że matka ma prawo do świadczenia w Polsce, powinna też pobierać z Niemiec zasiłek. Niezależnie od alimentów należy się jej 500 plus i pełne Kinderegeld (gdy jest nieaktywna zawodowo) lub zasiłek z Polski i dodatek dyferencyjny (gdy pracuje w Polsce). Uzyskaj dokumenty od byłego partnera lub partnerki.
Jaki jest cel alimentów?
Celem zasądzonych alimentów jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Tym kieruje się sąd ustalając wysokość alimentów. Chodzi o potrzeby materialne i duchowe, które zapewnią mu prawidłowy rozwój, adekwatny do jego wieku i uzdolnień. Alimenty nie są tylko po to, aby dziecko miało co jeść i być normalnie ubrane, chodzi również o rozwój psychiczny, duchowy, o rozwój jego talentów. Wychowanie dziecka, to nie tylko pieniądze. To przede wszystkim, czas, uwaga, gotowość do pomocy i poświęceń. Rodzic, który nie żyje z dzieckiem, nie ponosi większości trudu wychowania. Musi płacić alimenty, aby dziecko mogło się rozwijać na skalę własnych uzdolnień. Celem alimentów jest też wymuszenie obowiązku „dokładania” się do trudu wychowania i wykształcenia dzieci. Jeśli zobowiązany do alimentów, pobiera Kindergeld dla siebie (choć mu się ono nie należy od momentu rozstania) i opłaca z tych środków alimenty, to wypacza sens obowiązku alimentacyjnego. Realnie w takiej sytuacji nie pomaga swojemu dziecku. Przelewa państwowe jako swoje.
500 plus a obowiązek alimentacyjny
https://odzyskajkindergeld.pl/W Polsce świadczenie wychowawcze 500 plus należy do katalogu świadczeń, które nie zmniejszają alimentów. 500 plus jest zasiłkiem analogicznym do świadczenia rodzinnego Kindergeld. Oba te zasiłki wchodzą do tzw. klasycznego koszyka świadczeń rodzinnych. Wchodzą ze sobą w interakcję, gdy dochodzi to tzw. koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Są podobne i nawzajem na siebie wpływają, np. jeśli oboje rodzice pracują – jeden w Polsce, drugi w Niemczech – to rodzina otrzymuje 500 plus z Polski i dodatek dyferencyjny z Niemiec (różnicę między Kindergeld a 500 plus). Sądy polskie biorą pod uwagę, że oba zasiłki są podobne. W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym wyraźnie są wymienione świadczenia, w tym 500+, które nie wypływają na wysokość alimentów w art. 135 § 3. Ani 500 plus, ani Kindergeld nie powinno zmniejszać, ani zwiększać wysokości alimentów – to raz. Dwa, nie można opłacać alimentów z 500 plus i podobnych zasiłków jak niemiecki zasiłek rodzinny. Praca na terenie Niemiec nie daje przywileju, że Republika Federalna Niemiec płaci alimenty na małoletnie dzieci za takich pracowników.
Egzekucja alimentów z Kindergeld – skąd się biorą przekłamania?
Jest kilka przyczyn, dlaczego w sieci jest tak dużo przekłamań na ten temat:
- Wnioskodawcami o Kindergeld przez lata byli ojcowie wyjeżdżający do Niemiec. Korzystali z usług biur, które zajmowały się również podatkiem z zagranicy. Ojcowie płacili za usługi. Gdy dochodziło do rozstania czy rozwodu – ojcowie wymagali od biur podatkowych lojalności. Jeśli matka poszła do biura X i spytała, komu się należy zasiłek Kindergeld po rozwodzie, słyszała, że rodzicowi pracującemu w Niemczech.
- Autorzy artykułów o alimentach i Kindergeld nie rozróżniają w swoich tekstach dwóch sytuacji:
– Gdy dzieci i rodzice mieszkają/pracują w Niemczech
– Gdy jeden rodzic pracuje w Niemczech, a drugi żyje z dzieckiem w Polsce
Powoduje to, że wprowadzają w błąd czytelników. Bo opisują sytuację nie z perspektywy transgranicznej (Polska-Niemcy), tylko niemieckiej. Stąd bierze się np. mit, że połowa Kindergeld należy się rodzicowi pracującemu w Niemczech. W błąd wprowadzają nawet osoby, które mają doktorat z prawa jak np. dr Anna Juryk, która w swoim artykule dla miesięcznika „Palestra” nie przedstawia rzetelnie na podstawie aktualnych wyroków polskich sądów zagadnienia alimentów i Kindergeld – tylko powtarza błędne tezy (naukowym językiem). - Autorzy piszący artykuły o Kindergeld i alimentach nie zajmują się na co dzień uzyskiwaniem zasiłków lub uzyskiwaniem dokumentów od byłe partnera. Piszą co im Google podsunie bez głębszej refleksji.
- Adwokatom od rozwodów i alimentów nie znającym się na zagadnieniach związanych z Kindergeld czy koordynacji, nie chce się tego uczyć. Wolą doradzić, żeby się „dogadać” i proponują szkodliwe dla rodzica z dzieckiem ugody. Nie można się godzić, żeby negocjować coś co w całości się należy. Pełnomocnik kieruje się wygodą, chce szybko zamknąć sprawę, za którą wystawił fakturę.
Ojciec (lub matka) pobiera Kindergeld i opłaca z tego alimenty – jak z tym skończyć?
Po pierwsze trzeba odróżnić fakt, że ma się do czegoś prawo, od dochodzenia swoich praw. To że, Twój były partner/partnerka, pobiera pieniądze z Kasy Rodzinnej z Niemiec i nie przekazuje tych pieniędzy na dziecko lub/i opłaca z tego alimenty, to nie znaczy, że przyjdzie do niego urzędnik sam z siebie i zabierze mu ten zasiłek. To znaczy, że to rodzic mieszkający z dzieckiem musi podjąć formalne kroki, złożyć odpowiedni wniosek, wywalczyć dokumenty, sformalizować konflikt, a nawet pójść do sądu. Nie da się tego zrobić podpytując na forach. To wymaga determinacji i doświadczenia. Masz problem z Kindergeld i/lub alimentami? Umów się na bezpłatną konsultację.
Źródło: