Republika Federalna Niemiec regularnie podnosi wysokość Kindergeld. Od stycznia 2023 Kindergeld na pierwsze, na drugie i na trzecie dziecko to 250 euro. Kwota na czwarte i kolejne dzieci pozostaje bez zmian, to nadal 250 euro, jak wcześniej. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz podwyżki zasiłku na pierwsze, drugie i trzecie dziecko, wprowadzono uproszczenie systemu. Od stycznia 2023 każde dziecko otrzymuje 250 euro. Niemiecki rząd argumentował podwyżkę Kindergeld rosnącymi cenami energii.
Świadczenie wychowawcze 500+ zostało wprowadzone w kwietniu 2016 roku na drugie i kolejne dzieci bez warunków. Na pierwsze dziecko obowiązywało kryterium dochodowe. Zasiłek wynosił od początku programu 500 zł. Po ponad trzech latach w lipcu 2019 została wprowadzona reforma, która rozszerzyła program 500+ o najstarsze dzieci. Od tego momentu każde dziecko w Polsce w wieku do 18 lat mogło liczyć na 500 zł miesięcznie z rządowego programu. Kolejna wielka zmiana dotycząca 500+ została wprowadzona w roku 2022. Od czerwca świadczenie zaczął wypłacać ZUS. Wniosek można składać wyłącznie online. Zmiany wprowadzane przez rząd polski nie dotyczą jednak podwyżki świadczenia.
Po stronie niemieckiej w okresie od kwietnia 2016, kiedy to Kindergeld wynosiło 190 euro na pierwsze i drugie dziecko oraz 196 euro na trzecie i 221 euro na czwarte, świadczenie to zostało pięciokrotnie zwiększone:
Jeżeli chodzi o zasady uzyskania Kindergeld w 2023, to cały proces uzyskania świadczenia przebiega dokładnie tak samo jak w poprzednich latach. Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów i każda osoba, która podlega obowiązkom podatkowym w Niemczech może ubiegać się o zasiłek rodzinny. Kindergeld jest przyznawany na dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Okres ten może się jednak wydłużyć jeżeli dziecko będzie kontynuowało nauczanie, w takim wypadku świadczenie może zostać wypłacone maksymalnie do 25 roku życia dziecka. Kindergeld należy się dziecku powyżej 18 roku życia, jeśli jest zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Na dzieci niepełnosprawne zasiłek jest wypłacany jest do 25 roku życia (nawet gdy dziecko się nie uczy), a nawet (pod pewnymi warunkami) dłużej.
Jeśli rodzice pracują w różnych krajach, np. mama w Polsce z dziećmi, a tata w Niemczech, to rodzic, który ma dzieci pod swoim dachem powinien otrzymywać dodatek dyferencyjny. Gdy drugi kraj podnosi kwotę zasiłku, w tym wypadku Kindergeld, to oznacza to, że osoby pobierające dodatek dyferencyjny (różnicę między Kindergeld, a 500 plus), również otrzymują podwyżkę świadczenia z Niemiec.
Podsumowując od stycznia 2023 roku stawki Kindergeld to:
Dodatek dyferencyjny od stycznia 2023 to:
Zapisz się na 20-minutową bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację