Państwo niemieckie wprowadza nową reformę świadczeń na dzieci, czyli tzw. zasiłek Kindergrundsicherung. Ma on być wprowadzony od 2025 roku. Ma połączyć dotychczasowy zasiłek rodzinny i rozbudować go. Całość ma być uproszczona i dostępna dla klienta z poziomu serwisu on-line, jak i tradycyjnie. Zapowiadane zmiany oznaczają, że zasiłek na dzieci w Niemczech zostanie podniesiony o ponad 100%.
Kindergrundsicherung, czyli tzw. podstawowy zasiłek na dziecko, to nowy zasiłek na dzieci w Niemczech, którego oficjalnym celem jest przeciwdziałanie ubóstwu wśród dzieci oraz wyrównywanie szans. Zasiłek ten ma za zadanie zaktywizować ludzi do pracy. Ukrytym celem może być też przyciągnięcie nowych pracowników do pracy i życia w Niemczech. Kindergrundsicherung ma składać się z podstawy (Kindergeld) i drugiej części uzależnionej od wieku dziecka i dochodów rodziców.
W skład nowego zasiłku na dzieci w Niemczech będzie wchodziła:
Razem rodzice otrzymają nawet 636 euro na dzieci starsze i 530 euro na dzieci młodsze. Świadczenie ma być powiązane z dochodami, czyli będzie tym wyższe, im niższe dochody.
Planowany Kindergrundsicherung nie zastąpi więc Kindergeld, tylko Kindergeld staje się częścią Kindergrundsicherung. Planowane jest podnoszenie kwoty Kindergeld (podstawy Kindergrundsicherung) co dwa lata. Do tej pory wyglądało to w ten sposób, że ewentualna podwyżka była była ogłaszana co roku. W praktyce była albo co roku, albo co 1,5 roku, albo co dwa lata. Proponowana reforma reguluje też tempo podnoszenia Kindergeld. Potrzebujesz pomocy z Kindergeld? Urząd nie chce wypłacić Ci świadczenia? Familienkasse domaga się zwrotu? Zapisz się na konsultację.
Wypłatą świadczeń będzie zajmowała się Bundesagentur für Arbeit – Federalna Agencja Pracy. Ma zostać stworzony nowy system elektroniczny i serwis internetowy, za pomocą którego będzie można składać wnioski. Rządzący w Niemczech zapewniają, że ma być bardziej przyjaźnie dla Wnioskodawców i cyfrowo, żeby więcej osób wykluczonych mogło otrzymać świadczenie. Rzeczywistość pokaże, czy ta obietnica zostanie spełniona. Wnioski będzie też można składać w urzędach. Przypuszczalnie Kasy Rodzinne nadal będą obsługiwały dużą część wniosków. Mają powstać też nowe punkty FamilienCenter.
Kindergrudsicherung ma być dostępne nawet do 27 roku życia dla studentów. Jeśli chodzi o dorosłe dzieci zarejestrowane w Urzędzie Pracy, to zapowiedziane jest, że do 25 roku będą mogły otrzymywać świadczenie z Niemiec. Wnioskodawcą z pewnością będzie jeden z rodziców, zgodnie z generalną zasadą, że żeby otrzymać zasiłek rodzinny w Niemczech, to trzeba mieć dziecko lub dzieci. Czy świadczenie obejmie też i w jakim zakresie rodziny transgraniczne (gdy jeden rodzic z dziećmi przebywa poza Niemcami), to jest pytanie otwarte.
Kindergrundsicherung ma być wprowadzony od stycznia 2025.
Świadczenie Kindergrundsiergung jest bardziej poszerzeniem czy rozbudowaniem obecnego systemu niż nowym zasiłkiem. Świadczenia rodzinne 500 plus z Polski lub 800 plus z Polski będą więc wchodziło w interakcję z Kindergrundsicherung podobnie jak Kindergeld. Mogą pojawić się oczywiście różnice, które wyjdą w praniu. Natomiast na poziomie generalnym dodatek dyferencyjny powinien zostać powiększony, bo świadczenie niemieckie jest powiększone. Tak samo wprowadzenie 800 plus pomniejszy o 300 zł dodatek dyferencyjny. Należy na te świadczenia patrzeć jak na naczynia połączone. Chyba że zostaną wprowadzone jakieś nowe wykluczenia lub/i nowe orzecznictwo. Masz problem z 500 plus lub 800 plus? Urząd nie chce wypłacić Ci świadczenia wstecz? Zapisz się na konsultację.
Na chwilę obecną można domniemać, że ukrytym powodem wprowadzenia tej reformy jest “uatrakcyjnienie” pracy w Niemczech. Państwa rywalizują o pracowników zasiłkami na dzieci np. Kindergeld, Child Benefit, 500 plus. Podobnie robią banki, dając nowym klientom kilkaset złotych za założenie konta. Reforma w przekazie wewnętrznym jest skierowana do ubogich niemieckich rodzin. Patrząc z perspektywy rynku pracy to bardziej opłacalne dla Republiki Federalnej Niemiec i jej gospodarki byłoby, gdyby podwyżka obejmowała Turków, Polaków, Rumunów, Bułgarów, Włochów, Czechów, Serbów, Chorwatów, Ukraińców czy Francuzów – wszystkie te nacje, które przyjeżdżają pracować do Niemiec. Największa gospodarka w Europie potrzebuje pracowników. Zwiększenie zasiłków na dzieci o 100% dla Niemca to drobnostka. Dla Polaka lub Czecha to znaczny benefit, który tłumaczy i może być powodem wyjazdu z własnego kraju w celach zarobkowych.
Mówi się, że nowy zasiłek ma w sobie łączyć Kindergeld, dochód obywatelski (Bürgergeld) i Kinderzuschlag. Możliwy jest więc też scenariusz, że dla osób w sytuacji transgranicznej, czyli gdzie jeden rodzic mieszka za granicą wobec Niemiec, będzie dostępna tylko podstawa, czyli zasiłek Kindergeld tak jak teraz.
Projekt Kindergrundsicherung był znany od dłuższego czasu. Poszczególne partie wchodzące w skład koalicji rządu kanclerza Olafa Schulza – SPD, FDP i Zieloni, nie były jednak zgodne co do głównych założeń i kwot związanych z nową reformą. Niemiecka koalicja rządząca w sierpniu 2023 ogłosiła porozumienie w tej sprawie – reformę związaną z tzw. podstawowym zasiłkiem na dzieci.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację