Kindergeld to świadczenie pieniężne na dziecko z Niemiec. Chcąc uzyskać zasiłek trzeba złożyć wniosek wraz z załącznikami do niemieckiego urzędu Familienkasse. Najlepiej zrobić to listem poleconym. Najważniejsze jest to, aby komunikacja z Kasą Rodzinną była w całości zachowana. Jakie dokumenty należy przygotować do wniosku o Kindergeld? Który wniosek wypełnić? Jakie załączniki?
Lista dokumentów jest uzależniona od tego w jaki sposób rodzice pracują, w jaki sposób są ubezpieczeni, czy prowadzą działalność, w którym kraju, jakie zasiłki, renty, emerytury pobierają. Powyższa lista ma charakter generalny i nie jest skończona oraz nie pasuje do każdej sytuacji. To znaczy, że jeśli np. jesteś na świadczeniu opiekuńczym, to dokumentem potwierdzającym Twoją sytuację zawodową będzie jeszcze decyzja o przyznaniu świadczenia opiekuńczego. Inaczej udowadnia się prowadzenie działalności gospodarczej, inaczej tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli chcesz złożyć wniosek o Kindergeld, umów się na bezpłatną konsultację ws. zasiłku z Niemiec.
Tłumaczenie polskich dokumentów nie jest wymagane przez Familienkasse Sachsen. Praktyka pokazuje, że w 99% przypadków wystarczają kopie dokumentów. Wnioski wraz z formularzami są w wersji polsko-niemieckiej. Jeżeli Familienkasse będzie potrzebowało tłumaczenia dokumentu, poprosi o to. Tłumaczenie dokumentów nie przyśpieszy przyznania zasiłku, ani nie przyśpieszy procedury.
Aby starać się o Kindergeld, zgromadzenie dokumentów to tylko część pracy. Trzeba wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny (Antrag auf Kindergeld KG1 pl). Wniosek jest dostępny w wersji polsko-niemieckiej. Tutaj możesz ściągnąć wniosek ze strony urzędu. Oprócz wniosku należy wypełnić załącznik dziecko (KG1 Anlage Kind pl) na każde dziecko. Tutaj możesz pobrać załącznik dziecko. Wnioskodawcy z Polski powinni też wypełnić załącznik zagranica (Anlage Ausland zum Antrang auf Kindergeld KG51 pl). Tutaj formularz do pobrania.
Dla wnioskodawców z Polski prawidłowym adresem do wysłania wniosku jest:
Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen
09092 Chemnitz
Niemcy
Wniosek należy wysłać listem poleconym. Zachować dowód nadania oraz ksero zawartości koperty.
Familienkasse Sachsen odpowiada mniej więcej po dwóch miesiącach. Zazwyczaj urząd ma dodatkowe pytania, prosi o kolejne dowody. Proces uzyskania świadczenia trwa w przeważającej części przypadków 4-5 miesięcy. Tyle wynosi przeciętny czas oczekiwania na decyzję. To że Kindergeld zostało wypłacone za jakiś okres, nie znaczy, że decyzja jest w całości słuszna. Familienkasse bardzo często, wypłaca tylko część należnych pieniędzy. W takiej sytuacji należy skarżyć decyzję i domagać się wypłaty za zaległe okresy. Tutaj więcej o konfliktach z Familienkasse.
Korespondencję z urzędem należy w całości zachować i przechowywać ją w segregatorze. Nawet jeśli praca w Niemczech zakończy się i minie kilka lat, to Familienkasse ma prawo do wyjaśnień po latach. To jest urząd, który ma znaczne uprawnienia i trzeba z nim postępować jak ze skarbówką. Dlatego dokumentacja w wersji papierowej powinna zostać zachowana. Bezwzględnie należy poinformować urząd o zmianie adresu do korespondencji. Bardzo wiele problemów, łącznie ze zwrotem całego świadczenia za wszystkie lata pracy, ma swoją przyczynę w tym, że Wnioskodawca nie poinformował Familienkasse o zmianie adresu. O tzw. ważnych zmianach życiowych należy informować urząd w ciągu miesiąca. Przykłady ważnych zmian życiowych to:
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację