Wprowadzenie 800 plus oznacza zmiany, dla rodzin, w których jeden z rodziców jest aktywny zawodowo w Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i innych krajach. Dla części rodzin w sytuacji transgranicznej oznacza to zwiększenie sumy świadczeń. Dla pozostałych nic się nie zmieni pod względem sumy, którą łącznie dostaną z obu krajów. Pojawi się jednak nowy obowiązek.
Rząd planuje wprowadzić 800 plus. Od stycznia 2024 zamiast dotychczasowego programu 500 plus ma wejść 800 plus. Główne zasady składania wniosków i pobierania świadczeń nie zmienią się:
Poza podwyżką, świadczenie wychowawcze 800 plus nie różni się w stosunku do 500 plus. Dla rodziców, którzy mieszkają i pracują w Polsce jedyną zmianą jest 300 zł więcej. Typowe problemy związane z programem Rodzina 500 Plus, będą też dotyczyły 800 plus. Więcej o problemach z 500 plus.
Zasady przyznania świadczenia z Niemiec będą podobne. W związku z tym, że państwo niemieckie regularnie podnosi Kindergeld, to od 1 stycznia prawdopodobna jest kolejna podwyżka. Wtedy wyliczając wysokość świadczeń, będzie trzeba uwzględnić i podwyżkę Kindergeld w Niemczech i 500 plus w Polsce. Gdyby jednak podwyżki po stronie niemieckiej nie było, to 800 plus wpłynie przede wszystkim na rodziny, w których jedna osoba jest nieaktywna zawodowo w Polsce. 800 plus będzie oznaczało dla takich rodzin podwyżkę. Dla rodzin w których drugi rodzic jest aktywny zawodowo w Polsce, podwyżka świadczenia 500 plus na 800 plus będzie powodowało takie same zmniejszenie dodatku dyferencyjnego. Jeśli masz problem z Kindergeld, 500 plus lub 800 plus, to umów się na bezpłatną konsultację ws. zasiłków na dzieci.
Jest to dobra wiadomość dla rodzin, w których drugi rodzic jest nieaktywny zawodowo i zamieszkuje z dziećmi w Polsce, ponieważ zasady przyznawania niemieckiego zasiłku nie zmieniają się. Jeżeli drugi rodzic jest nieaktywny zawodowo w Polsce to pierwszym krajem do wypłaty świadczenia pozostają Niemcy. W związku z tym należeć się będzie pełna kwota Kindergeld oraz 800 plus z Polski, ponieważ według nowej ustawy, świadczenie z Polski należy się na każde dziecko mieszkające w Polsce do ukończenia 18 roku życia. Tutaj znajdziesz informacje, co to znaczy być nieaktywnym zawodowo dla Familienkasse: Pełne Kindergeld i 500 plus dla osób niekatywnych zawodowo w Polsce.
Wprowadzenie świadczenia wychowawczego 800 plus nie zmieni łącznej kwoty dla rodzin, w których jeden rodzic pracuje w Polsce. Z Polski będzie się należało więcej, jednocześnie to oznacza, że dodatek dyferencyjny z Niemiec zostanie pomniejszony o te 300 zł. Naczynia połączone. Wzór na wyliczenie różnicy jest taki sam, zmieniają się tylko kwoty zasiłków:
Świadczenie Kindergeld – polskie świadczenie (lub świadczenia) = dodatek dyferencyjny
To co kluczowe, to trzeba poinformować Familienkasse, gdy strona polska zacznie wypłacać 800 plus. Kasa Rodzinna powinna przeliczyć jeszcze raz należne świadczenie i obniżyć wypłatę różnicy. Tutaj więcej: pomoc ws. Kindergeld.
Do maja 2022 koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego zajmowały się Wydziały Koordynacji świadczeń w Urzędach Wojewódzkich. Polski urząd komunikował się ze swoim odpowiednikiem zagranicznym i wydawał decyzję, który kraj ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń. Od czerwca 2022 doszło do zmiany przepisów, i gdy wnioskodawca złoży wniosek o świadczenia rodzinne w Polsce oraz zaznaczy w systemie, że jeden z rodziców pracuje za granicą, ZUS przesyła informację do Urzędu Wojewódzkiego/Wojewody. Do wglądu. Nie do wyznaczenia pierwszeństwa.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację