Jakie świadczenia socjalne na dzieci możesz pobierać z Niemiec? Świadczenia na dzieci w Niemczech to: Kindergeld, Kinderbonus, Kinderzuschlag i Elterngeld. Najbardziej popularnym świadczeniem na dzieci jest niemiecki zasiłek na dzieci, czyli Kindergeld. Kinderbonus to dodatek do Kindergeld w związku z ekonomicznymi skutkami pandemii. Kinderzuschalg to dodatek do Kindergeld dla najmniej zarabiających. Elterngeld to zasiłek rodzicielski, o który wnosi się po urodzeniu dziecka.
Kindergeld jest wypłacany na każde dziecko do 18 roku życia dziecka lub do 25 roku życia, jeżeli dziecko dalej się uczy. Aby otrzymać Kindergeld w Niemczech, należy złożyć wniosek. To świadczenie rodzinne należy się również na dzieci, które nie mieszkają w Niemczech. Wystarczy, że jeden z rodziców pracuje na terenie Niemiec. Kindergeld od 1 stycznia 2023 wynosi: 250 euro na pierwsze i drugie dziecko oraz 250 euro na każde dziecko kolejne. Jeżeli dziecko mieszka w Polsce świadczenie może być pomniejszone o 500 plus, zasiłek rodzinny czy RKO. Czy świadczenie będzie pomniejszane jest zależne od sytuacji zawodowej rodziców. Jeśli jeden z rodziców jest aktywny zawodowo w Polsce, to Polska jest pierwszym krajem do wypłaty i w takiej sytuacji należy się dodatek dyferencyjny z Niemiec. Brak aktywności zawodowej (np. ubezpieczenie pod męża lub rejestracja w Urzędzie Pracy bez prawa do zasiłku) oznacza, że pierwszym krajem do wypłaty są Niemcy. Ponadto od czerwca 2022 strona polska wypłaca w takiej sytuacji również polski zasiłek 500 plus. Chcesz się dowiedzieć, czy należy Ci się pełne Kindergeld, czy różnica? Jak uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec lub innego kraju? Zapisz się na bezpłatną konsultację w spawie Kindergeld.
Kinderbonus dodatek do zasiłku rodzinnego w Niemczech (Kindergeld). Kinderbonus wypłacany był w roku 2020, 2021 i 2022 w związku z pandemią Covid-19. Każde dziecko, które miało prawo do zasiłku Kindergeld, otrzymało dodatkowe pieniądze bez składania osobnego wniosku. Kinderbouns należał się na dzieci, które mieszkają w Polsce. Kinderbonus wynosił:
Płatność w roku 2022 rozłożona była na dwie raty. W dwóch kolejnych latach wypłata następowała w jednej racie. Jeśli bonus nie został wypłacony to należy zwrócić się do Familienkasse na piśmie. Jeśli drugi rodzic nie powiedział o Kinderbonusie, to znaczy prawdopodobnie, że zachował te pieniądze dla siebie. Więcej o odzyskaniu Kindergeld i Kinderbonusu.
Jest to dodatek dla osób najmniej zarabiających. Od stycznia 2023 wynosi do 250 euro miesięcznie. Ten dodatek na dzieci nie należy się każdemu, muszą zostać spełnione dodatkowe warunki. Kinderzuschlag przeznaczony jest dla rodzin najbardziej potrzebujących. Co do zasady można go otrzymywać przez 6 miesięcy. Po tym terminie należy złożyć nowy wniosek. Kinderzuschlag jest przeznaczone dla dzieci, które mieszkają w Niemczech z rodzicami.
Warunki przyznania Kinderzuschlag:
Jest to świadczenie rodzicielskie wypłacane na czas opieki nad dzieckiem po urodzeniu. Elterngeld wynosi od 300 do 1800 euro miesięcznie. Złożyć wniosek o świadczenie należy maksymalnie 3 miesiące po porodzie. Można otrzymywać maksymalnie przez 14 miesięcy. Limit na jednego rodzica wynosi 12 miesięcy. Samotni rodzice mogą otrzymywać zasiłek wychowawczy przez 14 miesięcy. Zasiłek rodzicielski przysługuje pracownikom, urzędnikom służby cywilnej, samozatrudnionym, bezrobotnym rodzicom, studentom i stażystom. W wyjątkowych przypadkach, takich jak choroba lub poważna niepełnosprawność, krewni trzeciego stopnia (np. dziadkowie lub rodzeństwo) mogą również otrzymać zasiłek rodzicielski. W przypadku rodziców żyjących w separacji o zasiłek rodzicielski może ubiegać się tylko rodzic, z którym dziecko mieszka przez ponad 70% czasu. Rodzice adopcyjni lub rodzice przybrani również mają prawo do zasiłku wychowawczego. Pary, których wspólny dochód podlegający opodatkowaniu wynosi co najmniej 300 000 euro w roku kalendarzowym poprzedzającym narodziny dziecka, nie są uprawnione do zasiłku rodzicielskiego. Dla samotnych rodziców limitem jest dochód w wysokości 250 000 euro.
Elterngeld z Niemiec wchodzi w interakcję z polskim macierzyńskim i z polskim zasiłkiem rodzicielskim („kosiniakowym”). To znaczy, że gdy strona polska odmawia tych zasiłków ze względu na pierwszeństwo Niemiec do wypłaty świadczeń, to należy składać wniosek o Elterngeld. Wniosek należy też złożyć, gdy pobiera się zasiłek rodzicielski i należy się różnica ze strony niemieckiej. Chcesz złożyć wniosek o Elterngeld i uzyskać świadczenie z Niemiec? Zapisz się na bezpłatną konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację.
Zamiast 12 miesięcy możesz otrzymać świadczenie nawet przez 24 miesiące. Świadczenie to odpowiada maksymalnie połowie podstawowego Elterngeld. To rozwiązanie można łączyć z pełnym Elterngeld. Jest to świadczenie przeznaczone do rodziców, którzy mimo opieki nad dzieckiem, chcą również pracować nie więcej niż 32 godziny tygodniowo.
Jeśli oboje rodzice zdecydują się pracować od 24 do 32 godzin tygodniowo w tym samym czasie przez 4 kolejne miesiące życia dziecka, otrzymasz również dodatek partnerski. Masz wtedy prawo do maksymalnie 4 dodatkowych miesięcznych składek na zasiłek rodzicielski plus.
Niemiecki rząd wprowadzi nowe świadczenie od stycznia 2025. Ma ono zawierać w sobie (unifikować) Kindergeld, Kinderzuschlag i dochód obywatelski. Podstawą ma być Kindergeld. Druga część ma być zmianna i zależeć od dochodów rodziców oraz wieku dziecka. Więcej o Kindergrundsicherung.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację