Przewagą Kindergeld nad polskim świadczeniem 500 plus jest to, że może być ono wypłacane do 25 roku życia, jeśli dziecko się uczy. Doświadczenie życiowe podpowiada, że to właśnie dorosłe dziecko, które edukuje się często w innym mieście, jest najbardziej kapitałochłonne. Kindergeld należy się również dorosłemu dziecku do 21 roku życia, które zarejestrowane jest w Urzędzie Pracy.
Zasiłek rodzinny Kindergeld przysługuje do 18 roku życia dziecka lub do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem, że dalej kontynuuję naukę. Nie dotyczy to dzieci niepełnosprawnych, w tym przypadku zasady przyznania zasiłku Kindergeld różną się i jest możliwość otrzymywania świadczenia nawet po 25 roku życia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Kindergeld na niepełnosprawne dziecko. Ważne jest aby poinformować urząd o kontynuacji nauki dziecka, np. wysłać zaświadczenie ze szkoły. Prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld ma rodzina, w której jeden z rodziców pracuje w Niemczech. Świadczenie Kindergeld również należy się na dzieci mieszkające w Polsce.
Mimo tego że dziecko jest pełnoletnie, wnioskodawcą powinien być jeden z rodziców (albo ten żyjący w Polsce, albo ten pracujący w Niemczech). Jeśli rodzice są po rozstaniu i dziecko wychowywało się pod dachem jednego z rodziców, to wnioskodawcą powinien być rodzic, u którego dorosłe dziecko mieszka/mieszkało. Zasada generalna mówi, że niemiecki zasiłek Kindergeld należy się osobom, które posiadają dzieci. Istnieją od tej zasady wyjątki, dotyczą jednak sytuacji ekstremalnych, np. gdy oboje rodzice płacą alimenty dziecku, a i w takich przypadkach Familienkasse robi wszystko, żeby nie podjąć decyzji pozytywnej. Dlatego wnioskodawcą powinien być rodzic, mimo że dziecko jest już dorosłe. We wniosku o zasiłek można jedynie podać numer konta bankowego dziecka, aby wypłata świadczenia była kierowana bezpośrednio do dziecka. Więcej o Kindergeld dla studenta.
Gdy dziecko stanie się pełnoletnie, praca dziecka może wpłynąć na prawo do świadczenia. Do 18 roku życia, dziecko może pracować bez żadnych ograniczeń i będzie wypłacane Kindergeld. Kiedy dziecko dorosłe chce podjąć pracę na umowę o pracę/umowę zlecenia, to trzeba pamiętać, że obowiązują limity godzinowe. Jeżeli dziecko jest na studiach po ukończeniu liceum, może przepracować pełen etat (40h/tygodniowo). Jednak gdy jest po technikum, studia są już drugim kształceniem zawodowym, w związku z czym dziecko może przepracować maksymalnie 20 godzin tygodniowo (pół etatu) lub w okresie wakacyjnym 40 godzin tygodniowo (pełen etat). Więcej na ten temat przeczytasz przeczytasz w artykule Kindergeld a praca dziecka.
Jeżeli dzieci pełnoletnie nie podjęły kolejnego etapu nauczania, to mimo tego zasiłek na dzieci może być wypłacany. Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje, gdy dziecko jest bezrobotne lub szuka pracy. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest zarejestrowanie w Urzędzie Pracy. W takich przypadkach prawo do zasiłku przysługuje do 21 roku życia lub do podjęcia pracy zarobkowej przez dziecko.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację