Jeżeli staramy się o zasiłek na dziecko niepełnosprawne, cały proces uzyskania świadczenia przebiega dokładnie tak samo i obowiązują nas identyczne zasady postępowania, jak w przypadku dzieci bez orzeczenia o niepełnosprawności. Jedyną różnicą jest wiek, do jakiego można pobierać świadczenie. Dzieci niepełnosprawne otrzymują Kindergeld do 25 roku życia bez żadnych warunków, tzn. nie muszą się uczyć lub nie muszą być zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Po drugie dzieci niepełnosprawne mogą również otrzymywać świadczenie z Niemiec nawet po 25 roku życia pod pewnymi warunkami.
Przede wszystkim trzeba wypełnić formularze:
Następnie przygotować dokumenty. Poza standardowymi dokumentami, trzeba również dołączyć kopie dokumentów, które udowadniają stan zdrowia dziecka i zasiłki, które są w związku z tym w Polsce pobierane, czyli np. orzeczenie o niepełnosprawności, decyzja o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego, decyzja o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego, decyzja dotycząca renty. Poniżej zestaw dokumentów, które są potrzebne do uzyskania Kindergeld dla dziecka niepełnosprawnego:
Komplet zgromadzonych dokumentów przesyłamy listem poleconym do Familienkasse. Jeżeli dziecko jest wychowywane na terenie Polski list wysyłamy do urzędu w Chemnitz. Adres skrzynki pocztowej:
Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen
09092 Chemnitz
Deutschland
W przypadku wychowywania dziecka na terenie NIemiec wybieramy urząd w landzie w którym aktualnie przebywa wychowanek.
Po przesłaniu dokumentów czekamy na odpowiedź z Familienkasse. Urząd ma czas na odpowiedź od 6 do 8 tygodni od otrzymania listu. Niemal zawsze ma jeszcze pytania i prosi o kolejne dokumenty.
Aby otrzymywać Kindergeld na dziecko, które skończyło 18 lat, to dziecko musi kontynuować naukę lub być zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Warunki te nie obowiązują dziecka niepełnosprawnego. Oznacza to, że niemiecki urząd powinien wypłacić pełne świadczenie dziecku z orzeczeniem o niepełnosprawności do 25 roku życia.
Na dziecko niepełnosprawne można dostać zasiłek po ukończeniu 25-tego roku życia, lecz muszą zostać spełnione wymagane warunki:
W przypadku pobierania świadczenia pielęgnacyjnego w oczach zagranicznego urzędu taka osoba jest aktywna zawodowo. To powoduje, że Polska jest krajem pierwszeństwa. Z Niemiec należy się więc dodatek dyferencyjny (różnica).
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację