Kindergeld należy się na dzieci do 25 roku życia, jeżeli dziecko się uczy. Dziecko może się uczyć i pracować pod pewnymi warunkami. Pełnoletnie dziecko może pracować do 20 godzin tygodniowo i nadal wypłacane będzie Kindergeld. To generalna zasada. W niektórych przypadkach dziecko może pracować powyżej 20 godzin tygodniowo i jednocześnie pobierać Kindergeld.
Kindergeld w Niemczech jest wypłacane dzieciom do ukończenia 18. roku życia bez warunków, z możliwością kontynuacji do 25. roku życia, jeśli dziecko nadal się uczy lub jest w trakcie szkolenia zawodowego. Jeśli dorosłe dziecko jest zarejestrowane w Urzędzie Pracy, to można pobierać świadczenie do 21. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne można pobierać zasiłek Kindergeld /nawet po ukończeniu 25. roku życia pod dodatkowymi warunkami. Czytaj więcej o Kindergeld na dziecko niepełnosprawne.
Jeśli dziecko pracuje, może ono otrzymywać Kindergeld, ale praca nie może przekraczać 20 godzin tygodniowo, chyba że dziecko jest w trakcie pierwszego etapu kształcenia zawodowego lub w wakacje, kiedy to może pracować więcej godzin bez utraty prawa do zasiłku.
Familienkasse w instrukcji używa sformułowań, które niekoniecznie są dla nas jednoznaczne. Dlatego w pierwsze tempo trzeba zrozumieć, jak Kasa Rodzinna definiuje kolejne etapy kształcenia, bo ma to daleko idące konsekwencje. Podstawowe definicje:
Jaka praca dziecka jest nieszkodliwa dla zasiłku:
Wynika z tego, że dzieci uczące się w szkole średniej mogą pracować dłużej niż 20 godzin w tygodniu. Nie obowiązuje ich limit 20 godzin. W wakacje dzieci mogą pracować na pełen etat i nie wpłynie to na odebranie zasiłku. Kolejny wniosek jest taki, że limit dwudziestu godzin w tygodniu dotyczy osób, które ukończyły szkołę dającą zawód (np. technikum, liceum zawodowe) i są aktualnie w trakcie drugiego kształcenia zawodowego, czyli na studiach. Jeśli dziecko skończyło liceum ogólnokształcące i jest na studiach, to dla tego dziecka studia będą pierwszym kształceniem zawodowym – będzie mogło pracować więcej niż 20 godzin. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie Kindergeld na dorosłe dziecko, umów się na bezpłatną konsultację.
Jeśli dziecko pracuje na umowę zlecenie, to należy ten fakt zgłosić do urzędu. Umowa ta jest oskładkowana. Umowa zlecenie w polskim prawie to forma zatrudnienia, która polega na starannym wykonywaniu zleconych czynności, często w sposób powtarzalny lub zespołowy. Kluczowe dla ustalenia prawa do Kindergeld jest to, czy od takiej umowy odprowadzane są składki emerytalno-rentowe do ZUS, ponieważ to one decydują o uznaniu aktywności zawodowej w świetle przepisów unijnych. Umowa zlecenie jest rozumiana przez Familienkasse jako aktywność zawodowa. Więcej o Kindergeld a umowa zlecenie znajdziesz tutaj.
Pamiętać należy, że Familienkasse pod uwagę bierze ilość godzin wpisanych na umowie. Generalna zasada mówi, że tzw. ważne zmiany życiowe należy zgłaszać w ciągu 30 dni. W ciągu miesiąca od rozpoczęcia pracy dziecka należy skopiować umowę o pracę/zlecenie i wysłać ją do urzędu. Urząd w takiej sytuacji zazwyczaj przysyła dodatkowy formularz do wypełnienia. Tutaj więcej informacji o Kindergeld.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r.
Zapisz się na bezpłatną konsultację