
Dochód obywatelski w Niemczech: Bürgergeld
21 listopada, 2023
Zwrot Kindergeld na raty do Familienkasse
5 grudnia, 2023
Ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci Kindergeld - Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld
Familienkasse mniej więcej co roku wysyła do wnioskodawców ankietę sprawdzającą, której zadaniem jest sprawdzenie, czy świadczenie nadal należy się na dziecko. Celem tej ankiety jest aktualizacja danych. Teoretycznie każdy wnioskodawca o niemiecki zasiłek Kindergeld powinien wiedzieć o obowiązku informacyjnym, że trzeba niezwłocznie zgłaszać ważne zmiany życiowe do Kasy Rodzinnej. Ankieta Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld jest przypomnieniem o tym obowiązku. Nie można jej lekceważyć.
Najważniejsze wnioski:
- Ankieta Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld jest wysyłana przeważnie raz do roku
- Uzupełnić należy ją zgodnie z prawdą. Podanie nieprawdziwych faktów grodzi rozpoczęciem postępowania karno-skarbowego w kierunku próby wyłudzenia podatku
- Jeśli nie odeślesz ankiety i nie będziesz komunikował się z urzędem, to urząd może zażądać zwrotu całego zasiłku, który do tej pory wypłacił.
Spis treści:
- Zgłaszanie zmian do Familienkasse, a ankieta sprawdzająca
- Jakie dane należy podać w ankiecie sprawdzającej do Kindergeld?
- Jaki jest termin na odesłanie ankiety do urzędu?
- A co jeśli nie odesłało się ankiety do urzędu? Konsekwencje braku odpowiedzi do urzędu
- A co jeśli otrzymało się ankietę, a następnie się ją zgubiło?
- Co z sytuacją, jeśli nie wiadomo, czy Familienkasse wysyłało jakąś korespondencję?
- Co jeżeli popełnię błąd przy uzupełnianiu ankiety Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld?
- A co jeżeli brakuje części lub wszystkich dokumentów, o które prosi Familienkasse Skontaktować się.
- Ankieta do sprawdzania zasiłku na dzieci Kindergeld – czyli Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld.
Zgłaszanie zmian do Familienkasse, a ankieta sprawdzająca
Generalnie należy na bieżąco informować Familienkasse o ważnych zmianach życiowych takich jak:
- zmiana adresu
- zmiana pracodawcy
- koniec pracy
- nowa decyzja 500+
- nowa decyzja dotycząca innych zasiłków
- zmiana szkoły dzieci
- zmiana stanu cywilnego
- rozstanie z ojcem/matką dzieci
- rozwód z ojcem/matką dzieci
- uzyskanie/utrata statusu bezrobotnego (z prawem do zasiłku/bez prawa do zasiłku)
- uzyskanie/utrata renty
- uzyskanie emerytury
- zmiana ubezpieczyciela np. z ZUS na KRUS lub AOK itp.
Chodzi o to, żeby mieć dowód, że taką ważną zmianę życiową się zgłosiło. Żeby za kilka miesięcy lub lat urząd nie miał argumentów, że celowo pominęło się pewne fakty, aby uzyskać korzyść w postaci nienależnego świadczenia na dzieci. Trzeba zachować dowód tego zgłoszenia, np. potwierdzenie nadania listu poleconego i kopia treści listu. Dużo osób ma problemy z urzędami (nie tylko z Familienkasse), ponieważ nie dba o szczegóły (np. zgłoszenie zmiany adresu korespondencyjnego, zgłoszenie ważnej zmiany życiowej) i nie dba o zachowanie dowodów swojego działania.
Żeby narzucić Wnioskodawcom rutynę zgłaszania zmian, Familienkasse wysyła ankietę sprawdzającą. W interesie Wnioskodawcy jest udzielić odpowiedzi i odesłać wypełniony formularz.
Jakie dane należy podać w ankiecie sprawdzającej do Kindergeld?
Ankieta sprawdzająca Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld przypomina treścią wniosek o Kindergeld oraz załączniki do wniosku o Kindergeld. Część pytań się powtarza. Jednak jest ona krótsza. Uzupełnia się w niej głównie dane na temat pobieranych świadczeń i zatrudnienia. Dane, które wpisujemy powinny być zgodne z rzeczywistością, ewentualnie zgodne z aktualnym stanem wiedzy. Możemy nie znać wszystkich danych, np. o swoim byłym partnerze lub partnerce. Tego, czego nie wiemy, nie musimy wpisywać. Jeśli jakaś sytuacja jest zagmatwana, coś wymaga dodatkowego wyjaśnienia, to należy przygotować dodatkowe pismo z komentarzem.
Jaki jest termin na odesłanie formularza ankiety do urzędu?
Ankietę należy odesłać w ciągu 8 tygodni inaczej Familienkasse wstrzyma wypłatę świadczenia i może poprosić nawet o zwrot całości pobranego wcześniej Kindergeld. Wnioskodawca ma obowiązek komunikacji z urzędem, więc nie może zostać to zaniechane.
A co jeśli nie odesłało się wcale ankiety? Konsekwencje braku odesłania ankiety
Zdarza się, że Wnioskodawca nie odpisze na ankietę i później wstydzi się lub boi się lub zapomina, że nie odpisał. W takiej sytuacji należy wypełnić ankietę od razu po przeczytaniu tego artykułu. To, że nie odesłało się ankiety w terminie i Familienkasse nie zrobiło żadnego ruchu, nie powinno nikogo uspakajać. Jeśli nie odeśle się ankiety, to urząd może wstrzymać świadczenie, a nawet domagać się zwrotu całego wypłaconego zasiłku rodzinnego z Niemiec. Jeśli nie odesłało się wypełnionego formularza ankiety do Famlienkasse, trzeba dopełnić swojego obowiązku i zachować dowód, że to się zrobiło. Masz problem z wypełnieniem ankiety sprawdzającej do Kindergeld? Umów się na bezpłatną konsultację.
A co jeśli otrzymało się ankietę, a następnie się ją zgubiło?
Trzeba ją wypełnić. Familienkasse udostępnia na swojej stronie wnioski o świadczenie Kindergeld, Załącznik Zagranica, Załącznik Dziecko. Formularz dotyczący zgłaszania zmian też można znaleźć. Czystej ankiety Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld po polsku niestety nie udostępnia. Jeśli ktoś ją zgubi lub ktoś odpowiedzialny za pocztę nie przekaże tej ankiety, to Wnioskodawca nie może liczyć na pomoc Familienkasse? Tak to wygląda. Jakby w interesie urzędu było, żeby “zapominalscy” nie mieli łatwego dostępu do naprawienia swojego błędu. Jeśli nie masz ankiety sprawdzającej do Kindergeld, a chcesz ją uzupełnić i odesłać do Familienkasse napisz do nas e-maila: kontakt@odzyskajkindergeld.pl.
A co z sytuacją, gdy nie wiadomo czy Familienkasse wysyłało jakąś korespondencję?
Obowiązkiem Wnioskodawcy jest poinformować niemiecki urząd, że zmienił się adres korespondencyjny. Trzeba tego dopilnować, gdy np. kończy się pracę w Niemczech lub zmienia miejsce zamieszkania. Jeśli to się zaniedba, to Kasa Rodzinna może domagać się zwrotu całego świadczenia rodzinnego przez brak współpracy. Po jakimś czasie polski Urząd Skarbowy zajmie takiemu Wnioskodawcy pieniądze na kontach i zabierze cały należy zasiłek Kindergeld. Przykład:
Jan mieszkał na poddaszu u szefa. Poczta Jana przychodziła na adres szefa Jana. Umowa o pracę Jana skończyła się i Jan zakończył pracę na terenie Niemiec – wrócił do Polski. Nie poinformował Familienkasse o zmianie adresu. Kasa Rodzinna wysyłała dalej listy (w tym ankietę) na adres byłego szefa Jana. Były szef Jana nie przekazywał mu listów, ani nie odpisywał na nie. Urząd po kilku pismach pozostawionych bez odpowiedzi wezwał Jana do zwrotu zasiłku na trójkę dzieci za 10 lat. Jan powinien się od tego odwołać, ale nawet o tym nie wiedział. Jan dowiaduje się w banku, że Urząd Skarbowy zablokował mu konto, żeby odebrać dług wobec Familienkasse.
Jeśli nie wiesz, czy Famlienkasse wysyła dokumenty na Twój stary adres, trzeba się tym zająć natychmiast. Umów się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld.
Co jeżeli popełni się błąd przy uzupełnianiu ankiety Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld?
Gdy popełni się błąd w ankiecie, najlepiej jest go poprawić na tym samym dokumencie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, dołącza się pismo, w którym wyjaśnia się błąd. Jeśli potrzebujesz nowej ankiety, napisz do nas: kontakt@odzyskajkindergeld.pl.
Co jeżeli brakuje części lub wszystkich dokumentów, o które prosi Familienkasse? Skontaktować się
Zazwyczaj uzupełnienie ankiety to tylko jeden z kilku punktów z pisma przewodniego. Jeżeli nie posiadasz wszystkich potrzebnych dokumentów, których wymaga Familienkasse, a termin odpowiedzi się zbliża, wyślij list bez pełnej dokumentacji. Napisz, że reszta dokumentów zostanie dostarczona, jak będzie dla Ciebie dostępna. Zachowanie terminu odpowiedzi jest bardzo ważne. Jeżeli nie odpowiesz w terminie urząd może zarzucić Ci brak współpracy oraz zażądać zwrotu wcześniej wypłaconego świadczenia.
Ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci Kindergeld - czyli Fragebogen zur Prüfung des Anspruchs auf Kindergeld
Ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci Kindergeld to formularz, który Familienkasse wysyła świadczeniobiorcom i tym, którzy mieszkają w Niemczech, i tym którzy mieszkają w Polsce oraz pozostałych krajach Europy. Nie ma w tym działaniu złej woli, po prostu niemiecki urząd chce się dowiedzieć, czy zaszły zmiany, które wypływają na wysokość zasiłku rodzinnego na dziecko z Niemiec. Dlatego wypełnioną ankietę należy odesłać do Familienkasse i zachować sobie dowód nadania oraz kopię tej ankiety. Jeśli z jakiegoś powodu nie odesłało się ankiety sprawdzającej wcześniej, to trzeba to niezwłocznie zrobić. Brak odesłania uzupełnionej ankiety to proszenie się o kłopoty w przyszłości.
CHCESZ OMÓWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.