Przewagą Kindergeld nad polskim świadczeniem 800 plus jest to, że może być ono wypłacane do 25 roku życia, jeśli dziecko się uczy. A nawet po 25 roku życia, jeśli jest niepełnosprawne i niezdolne do samodzielnej egzystencji. Gdy dziecko kończy 18 lat zasiłek w Polsce się kończy, tzn. należy się pełne świadczenie z Niemiec. Kindergeld należy się również dorosłemu dziecku do 21 roku życia, które zarejestrowane jest w Urzędzie Pracy.
Zasiłek rodzinny Kindergeld przysługuje do 18 roku życia dziecka lub do ukończenia 25 roku życia pod warunkiem, że dalej kontynuuję naukę. Nie dotyczy to dzieci niepełnosprawnych, w tym przypadku zasady przyznania zasiłku Kindergeld różną się i jest możliwość otrzymywania świadczenia nawet po 25 roku życia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Kindergeld na niepełnosprawne dziecko. Ważne jest aby poinformować urząd o kontynuacji nauki dziecka, np. wysłać zaświadczenie ze szkoły. Prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld ma rodzina, w której jeden z rodziców pracuje w Niemczech. Świadczenie Kindergeld również należy się na dzieci mieszkające w Polsce.
Mimo tego że dziecko jest pełnoletnie, wnioskodawcą powinien być jeden z rodziców (albo ten żyjący w Polsce, albo ten pracujący w Niemczech). Jeśli rodzice są po rozstaniu i dziecko wychowywało się pod dachem jednego z rodziców, to wnioskodawcą powinien być rodzic, u którego dorosłe dziecko mieszka/mieszkało. Zasada generalna mówi, że niemiecki zasiłek Kindergeld należy się osobom, które posiadają dzieci. Istnieją od tej zasady wyjątki, dotyczą jednak sytuacji ekstremalnych, np. gdy oboje rodzice płacą alimenty dziecku, a i w takich przypadkach Familienkasse robi wszystko, żeby nie podjąć decyzji pozytywnej. Dlatego wnioskodawcą powinien być rodzic, mimo że dziecko jest już dorosłe. We wniosku o zasiłek można jedynie podać numer konta bankowego dziecka, aby wypłata świadczenia była kierowana bezpośrednio do dziecka. Więcej o Kindergeld dla studenta.
Gdy dziecko stanie się pełnoletnie, praca dziecka może wpłynąć na prawo do świadczenia. Do 18 roku życia, dziecko może pracować bez żadnych ograniczeń i będzie wypłacane Kindergeld. Kiedy dziecko dorosłe chce podjąć pracę na umowę o pracę/umowę zlecenia, to trzeba pamiętać, że obowiązują limity godzinowe. Jeżeli dziecko jest na studiach po ukończeniu liceum, może przepracować pełen etat (40h/tygodniowo). Jednak gdy jest po technikum, studia są już drugim kształceniem zawodowym, w związku z czym dziecko może przepracować maksymalnie 20 godzin tygodniowo (pół etatu) lub w okresie wakacyjnym 40 godzin tygodniowo (pełen etat). Więcej na ten temat przeczytasz przeczytasz w artykule Kindergeld a praca dziecka.
Jeżeli dzieci pełnoletnie nie podjęły kolejnego etapu nauczania, to mimo tego zasiłek na dzieci może być wypłacany. Zasiłek rodzinny w Niemczech przysługuje, gdy dziecko jest bezrobotne lub szuka pracy. Warunkiem, który trzeba spełnić, jest zarejestrowanie w Urzędzie Pracy. W takich przypadkach prawo do zasiłku przysługuje do 21 roku życia lub do podjęcia pracy zarobkowej przez dziecko.
Co w sytuacji, gdy ojciec lub matka pracująca w Niemczech nie przekazywali Kindergeld rodzicowi, z którym wychowywało się dziecko? Jak się zabrać do odzyskania Kindergeld, gdy dziecko już dorosło i jest pełnoletnie? Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej ustalić jasne warunki współpracy. Albo podzielić się potencjalnym zwrotem z dorosłym dzieckiem, albo przekazać całą potencjalną wygraną na dziecko. Należy traktować taką sytuację, jako szansę do uzyskania dodatkowych środków na start w życiu. Wniosek należy złożyć na rodzica, z którym się wychowywało dziecko. Niezbędna jest współpraca na linii rodzic-dorosłe dziecko, aby osiągnąć sukces i doczekać się zwrotów z przeszłości oraz bieżącego świadczenia.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację