Jesteś osobą pracującą na terenie Niemiec, ale nie masz meldunku? Pracujesz w transporcie lub pracodawca zapewnia zakwaterowanie bez meldunku lub codziennie dojeżdżasz do pracy za granicę? Pamiętaj, że brak meldunku nie wyklucza pobierania Kindergeld. Oznacza to jedynie, że dłużej będzie trwała procedura.
Spis treści:
Nie trzeba mieszkać w Niemczech, aby pobierać Kindergeld. Kindergeld pobierają przecież kierowcy ciężarówek, którzy mieszkają w Polsce. Kindergeld pobierają również osoby, które dojeżdżają pracować w magazynach i innych zakładach. Podobnie budowlańcy czy panie pracujące w hotelach. Najważniejszym warunkiem, aby ubiegać się o to świadczenie jest podbite przez pracodawcę zaświadczenie o zatrudnieniu (Arbeitgeberbescheinigung). Następnie, jeśli nie posiada się meldunku i nie można udowodnić zamieszkiwania w Niemczech, trzeba udowodnić, że ma się tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Nie masz meldunku w Niemczech i chcesz pobierać Kindergeld? Umów się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld.
Są dwa podstawowe powody, aby uzyskać zasiłek Kindergeld:
Jeśli specyfika pracy sprawia, że pracujesz w Niemczech i równocześnie nie masz meldunku, to procedura trwa dłużej, bo trzeba wtedy dodatkowo udowodnić nieograniczony obowiązek podatkowy. Nieograniczony obowiązek podatkowy oznacza, że 90% lub więcej dochodów pochodzi z Niemiec.
Proces uzyskania świadczenia wygląda w ten sposób, że trzeba dostarczyć do Familienkasse wypełnione wnioski, zaświadczenie pracodawcy, zaświadczenie ze szkół dzieci, zaświadczenie o składzie rodziny oraz dokumenty, które udowodnią sytuację zawodową drugiego rodzica, pobierane świadczenia w Polsce i inne dokumenty, które wyjaśnią sytuację rodzinną i zawodową (np. wyroki alimentacyjne, zaświadczenia z Urzędu Pracy). Następnie urząd odsyła dodatkowe pytania, dodatkowe dowody i prosi o udowodnienie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Zanim świadczenie zostanie wypłacone, dochodzi do co najmniej kilku wymian pism z urzędem. Kluczowe jest, aby odpisywać w terminie i zachować ciągłość komunikacji z Familienkasse. Więcej o Kindergeld.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie dokumenty wymagane są do złożenia wniosku, wejdź pod ten link.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację