Kindergeld zostaje wstrzymany przez Familienkasse z kilku powodów. Najczęściej przez brak dostarczenia na czas dokumentów i brak odpowiedzi na pismo. Trzeba napisać to od razu – jeżeli Wnioskodawca nie ma w danym momencie dokumentów, nie tłumaczy to go z braku odpowiedzi. W takiej sytuacji należy odpisać w terminie i podać przyczynę, opisać problem. Częstym powodem wstrzymania Kindergeld jest też brak informowania urzędu o ważnych zmianach życiowych rodzica lub dziecka, takich jak: zmiana pracy, zmiana zameldowania, rozpoczęcie szkoły, podjęcie pracy przez dziecko, itp. Familienkasse wstrzyma Kindergeld, jeśli drugi rodzic (opiekujący się dzieckiem) rozpocznie starania o otrzymywanie zasiłku.
Generalnie, jeśli urząd uważa, że coś wymaga wyjaśnienia, może wstrzymać świadczenie. W razie niejasności Familienkasse wstrzymuje zasiłek. I nie koniecznie oznacza to, że Wnioskodawca popełnił błąd. Urząd wstrzymuje świadczenie np. dlatego, że dziecko niedługo skończy 18 lat i trzeba na nowo udowodnić, że kontynuuje naukę. Wstrzymanie świadczenia powinno nas skłonić do reakcji. W takim wypadku należy kontaktować się z Familienkasse pocztą tradycyjną. Familienkasse często nie odpowiada na pisma wysłane drogą elektroniczną, dlatego warto wyjaśniać sprawy poprzez wysłanie listu poleconego. Chodzi o to, aby pozostawić po swojej reakcji dowody wysyłki (potwierdzenie nadania) takiego listu oraz zachować to, co było w nim zawarte (kopia wysłanego pisma). Mając numer listu poleconego można od razu sprawdzić na stronie Deutsche Post, kiedy urząd odebrał przesyłkę.
Mało się mówi o tym, że cechą narodową Polaków jest wstyd. Otrzymujemy pismo z niemieckiego urzędu. Proszą nas o dokumenty, do którego dostępu nie nie mamy. Może to być zaświadczenie od byłego szefa, z którym jesteśmy w złych stosunkach. Lub proszą nas o dokumenty, które nie pasują do naszej sytuacji np. proszą o zaświadczenie pracodawcy, a mąż jest na gewerbie, którą udowadnia się w inny sposób poprzez rejestrację działalności i rachunki/faktury. Wstydzimy się, że nie mamy i… Nie robimy nic. Gdybyśmy się nie wstydzili, to napisalibyśmy do urzędu w terminie, np. “Jestem w złych stosunkach z byłym szefem. W jaki sposób mam uzyskać od niego zaświadczenie?”. Ale to wymaga otwartości, czegoś odwrotnego od wstydu. Przez to, że się wstydzimy i nie odpowiadamy w terminie z małej sprawy robi się duży problem. Świadczenie jest wstrzymywane. I teraz wstydzimy się jeszcze bardziej, że się wstydziliśmy. Familienkasse zarzuca brak współpracy i może przestać wypłacać świadczenie lub/i ma pretekst, żeby nie wypłacić za długi okres wstecz. Utrata terminu to najłatwiejszy sposób przegrania sprawy w urzędzie i sądzie. Termin jest bardzo trudno przywrócić – trzeba znaleźć obiektywne okoliczności, które doprowadziły do tego, że nie można było odpowiedzieć np. operacja w szpitalu. Wstyd sprawia, że z każdym kolejnym krokiem jest trudniej.
Urząd może wstrzymać świadczenie, gdy nie zostanie zgłoszona istotna zmiana życiowa. Istotne zmiany życiowe należy zgłaszać w ciągu miesiąca. Co to znaczy “istotne zmiany życiowe”?
Zmiany uznawane za istotne przez urząd niemiecki to:
Gdy rodzice się rozstali i są w konflikcie, to Kindergeld może zostać wstrzymane, aby wyjaśnić, z którym rodzicem przebywają dzieci. Zazwyczaj nie dzieje się to automatycznie, czyli strona, z którą dzieci mieszkają musi rozpocząć procedurę. Urząd powinien w takiej sytuacji wstrzymać wypłatę zasiłku. To że wstrzyma wypłatę zasiłku nie znaczy od razu, że pieniądze zostaną wypłacone rodzicowi mieszkającemu z dziećmi. Zazwyczaj potrzeba kilku lub kilkunastu miesięcy starań, aby przepisać Kindergeld na rodzica, który wychowuje dzieci i doprowadzić do wypłaty zaległych pieniędzy.
Gdy rodzice żyją razem, to Wnioskodawcą może być i rodzic żyjący w Polsce, i rodzic pracujący za granicą. W momencie, gdy dochodzi do rozstania, rodzic wychowujący dzieci pod swoim dachem powinien otrzymywać całość Kindergeld. Rozstanie to moment, gdy ludzie przestają żyć ze sobą, przestają tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Popularnym błędem jest rozumienie rozstania jako dnia, gdy otrzyma się prawomocny wyrok rozwodowy. Wiele osób żyje w nieformalnych związkach i u tych osób można się tylko rozstać. Już rozstanie wystarczy, aby zacząć starać się o Kindergeld. Czekanie na wyrok rozwodowy to “granie” według reguł, które są korzystne dla rodzica pracującego za granicą. Prawnicy, którzy pomagają przy rozwodach są słabymi doradcami w temacie Kindergeld. Radzą, aby czekać do rozwodu (zła rada). Radzą, aby zgodzić się na podział Kindergeld lub aby zrezygnować z niego w całości, a mieć większe alimenty (zła rada). Klientowi trudno jest zrozumieć, że ktoś kto brał udział w setkach spraw rozwodowych i w tej dziedzinie jest ekspertem, w temacie Kindergeld jest amatorem, który korzysta z Mecenasa Google. A w sieci jest bardzo dużo artykułów, które wprowadzają w błąd i przedstawiają moment rozwodu jako punkt, do którego Kindergeld należy się rodzicowi, który pracuje w Niemczech. Starania o Kindergeld należy rozpocząć:
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację