Umowa zlecenie jest elastyczną formą pracy, cieszy się więc dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Jej podstawową zasadą jest ograniczone podporządkowanie, co przekłada się na brak wyznaczonych godzin pracy, konkretnego miejsca pracy, czy też szczegółowych wskazówek i bieżących poleceń zleceniodawcy. Czy taka forma pracy rodzica w Polsce pozwala w sytuacji koordynacyjnej ubiegać się o Kindergeld w Niemczech?
Umowa zlecenie w polskim prawie jest specyficzną formą – wykonawca jest zobowiązany do starannego działania w aspekcie zleconych zadań, a polegają one na wykonywaniu powtarzalnych czynności lub są wykonywane w sposób ciągły lub zespołowy, często według określonego z góry sposobu.
Zasadniczym pytaniem w kontekście koordynacji świadczeń i wysokości przysługującego Kindergeld jest ustalenie, czy od umowy zlecenia odprowadzane są składki społeczne. Zgodnie ze wspólnotowymi zasadami pierwszeństwa, aktywność zawodowa rodziców jest pierwszym wyznacznikiem kraju, który w sytuacji transgranicznej powinien wypłacić pełną kwotę świadczeń rodzinnych na dzieci. Z kolei samą aktywność zawodową definiujemy poprzez odprowadzanie składek emerytalno – rentowych do ZUS. Jeśli masz problem z Kindergeld lub/i umową zlecenia zapisz się na bezpłatną konsultację.
Do końca 2015 roku od umowy zlecenia nie odprowadzano składek społecznych. Rodziło to spory problem, gdyż powodowało nadużywania umów cywilnoprawnych przez pracodawców. W efekcie rodzic będący zatrudniony wyłącznie w formie umowy zlecenia i pobierający w tym czasie w Polsce np. zasiłek rodzinny był traktowany w myśl przepisów koordynacyjnych jako nieaktywny zawodowo. Przyjmując, że drugi z rodziców dziecka był aktywny zawodowo w Niemczech, uprawniało to do pobierania pełnej kwoty Kindergeld w Niemczech i decydowało o odmowie dodatku dyferencyjnego w postaci zasiłku rodzinnego w Polsce.
Od 2016 roku sytuacja uległa zmianie – składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne w Polsce opłaca zleceniodawca, jeżeli umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych. W związku z powyższym jeśli rodzic pozostający w Polsce zatrudniony jest w formie umowy zlecenia i zamieszkuje z dzieckiem w naszym kraju, a drugi z rodziców pracuje w Niemczech to pierwszeństwo do wypłaty świadczeń jest w Polsce – a w Niemczech przysługuje Kindergeld w wysokości dodatku dyferencyjnego.
Ważnym elementem jest fakt, że nie ma przy tym znaczenia wymiar etatu np. 1/8, 1/4 etc., który czasami stosowany jest przy tej formie zatrudnienia, w celu rozliczenia wynagrodzenia. Jeżeli taka umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych to muszą być odprowadzone od niej składki społeczne bez względu na jej wymiar godzinowy. Więcej o Kindergeld.
Wymiar godzinowy może mieć jednak znaczenie w przypadku pełnoletniego dziecka i ubiegania się o Kindergeld. Według przepisów niemieckich dopuszczalna jest praca zarobkowa dziecka do 20 godzin tygodniowo dla dzieci w trakcie drugiego kształcenia zawodowego (z reguły studia – jeśli kształcenie na poziomie średnim zakończyło się uzyskaniem zawodu). Tutaj więcej o Kindergeld na dorosłe dziecko.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację