Familienkasse może rozpocząć postępowanie karno-skarbowe. Urząd ten działa w oparciu o prawo podatkowe. W dużym uproszczeniu – ma też podobne uprawnienia jak urząd podatkowy. Może np. wszcząć postępowanie karno-skarbowe względem wnioskodawcy, jeśli istnieje podejrzenie, że zataił on istotne fakty lub nie poinformował o nowych okolicznościach i to doprowadziło do korzyści podatkowej. Praktyka pokazuje, że zdarza się, że urzędnicy wykorzystują te uprawnienie i próbują w ten sposób zastraszyć wnioskodawcę i przyspieszyć spłatę zadłużenia.
Urzędnik dochodzi do wniosku, że mogło dojść do wyłudzenia podatku. I wtedy wszczyna postępowanie karno-skarbowe. Dotyczy to sytuacji, gdy ktoś celowo napisał (lub zaznaczył w formularzu/ ankiecie) nieprawdę, np. że prowadzi wspólne gospodarstwo z dzieckiem, a już dawno nie mieszka z dzieckiem i drugim rodzicem. Wnioskodawca przeoczył jakiś fakt, np. że żona rozpoczęła pracę w Polsce – co ma wpływ na to, który kraj ma pierwszeństwo. To może prowadzić do rozpoczęcia postępowania. Z naszych doświadczeń wynika, że zazwyczaj przyczyną nie są jakieś znaczne nieprawidłowości. Familienkasse stosuje również tą procedurę, gdy domaga się zwrotu, bo należało się 500 plus w Polsce. Więcej: Zwrot Kindergeld do urzędu.
Cytując materiały Familienkasse:
“Zasiłek rodzinny jest korzyścią podatkową, która jest wypłacana stosownie do ustawy o
podatku dochodowym (EStG). Przy tym osoby, które wnioskują o zasiłek rodzinny lub otrzymują zasiłek rodzinny, mają zgodnie z § 68 ust.1 ustawy o podatku dochodowym kolejne obowiązki w zakresie współdziałania. Poza tym zmiany w stosunkach, które są istotne dla roszczenia o zasiłek rodzinny lub odnośnie których zostały już udzielone informacje, powinny być niezwłocznie zgłaszane Kasie Rodzinnej. Odpowiednie wskazówki zawiera wypełniony wniosek.”
Wnioskodawca ma obowiązek niezwłocznego informowania urzędu o wszelkich zmianach (aby uniknąć nadpłaty) o wszystkich zmianach w swojej sytuacji oraz sytuacji dzieci, które są ważne dla prawa do zasiłku na dziecko takich jak:
W przypadku pobierania zasiłku na pełnoletnie dziecko:
Nie wystarcza, jeżeli informacje o takich zmianach zostaną przekazane innym urzędom. Należy informować o zmianach, jeżeli nie została jeszcze podjęta decyzja o wniosku. Dotyczy to również zmian, o których wnioskodawca dowiedział się dopiero po zakończeniu wypłacania zasiłku na dziecko, jeżeli dotyczą one czasu płatności zasiłku na dziecko. Jeżeli informacja o takich zmianach nie zostanie przekazana do Kasy Rodzinnej niezwłocznie, oznacza to naruszenie obowiązku współdziałania. Może to być czyn karalny lub wykroczenie, skutkujące karą.
Jeżeli wnioskodawca nie będzie współpracował z urzędem lub nie poinformuje o zmiania Familienkasse ma możliwość zażądania zwrotu pobranego wcześniej świadczenia.
Na pisma z urzędu należy odpowiadać również po zakończeniu pobierania Kindergeld.
Jeżeli Familienkasse nie otrzyma odpowiedzi może uznać, że świadczenie zostało wypłacone niezgodnie z prawem.
Familienkasse, gdy uważa, że należy zwrócić pieniądze do urzędu:
Zdarza się, że Familienkasse w tym samym czasie wydaje decyzję o zwrocie, przekazuje sprawę do Inkasso Services i rozpoczyna postępowanie karno-skarbowe. Z perspektywy wnioskodawcy może to być przytłaczające. Ale to, że urząd użył wszystkich dostępnych środków, to jeszcze nie znaczy, że urząd ma rację.To znaczy przede wszystkim, że urząd ma władzę, z której zaczyna na wielu frontach korzystać. Najgorszą rzeczą, jaką można w takiej sytuacji zrobić to milczeć. Wtedy decyzja zostanie podjęta na podstawie akt. Trzeba zająć stanowisko. Masz problem z Familienkasse? Umów się na bezpłatną konsultację.
Oprócz zwrotu należnych pieniędzy do urzędu wraz z odsetkami i dodatkowymi opłatami, karą może być grzywna lub pozbawienie wolności do lat 5. Postępowanie karno-skarbowe wszczęte przez Familienaksse może też zostać umorzone.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację