1. Kindergeld po rozwodzie należy się rodzicowi, który wychowuje dziecko. To nie podlega żadnej dyskusji. Polskie sądy są w ocenie tej sytuacji jednoznaczne. Osoba, która pobiera Kindergeld i nie przekazuje tych pieniędzy do Polski na dziecko, przywłaszcza sobie nienależny zasiłek.
2. Kindergeld od momentu rozstania do momentu rozwodu, również należy się rodzicowi (zazwyczaj matce), który żyje z dzieckiem pod jednym dachem.
W którym momencie kończy się związek? W momencie, gdy para przestaje tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. To jest faktyczny moment rozstania. Gdy przestajecie wspólnie zarządzać domem i pieniędzmi. Oczywiście rozstanie ma kolejne rozdziały, np. wyprowadzka, złożenie wniosku rozwodowego, prawomocny wyrok rozwodowy. Zasiłek na dziecko powinien otrzymywać rodzic, który po rozstaniu opiekuje się dzieckiem. Starania o przejęcie zasiłku może podjąć od razu po tym, jak przestanie tworzyć z drugim rodzicem wspólne gospodarstwo domowe. Może też rozpocząć te działania w trakcie rozwodu, po rozwodzie lub w momencie, gdy dowie się, że zasiłek rodzinny Kindergeld należy się rodzicowi, z którym dziecko przebywa na co dzień. Pewne jest to, że urzędy ani sądy same nic nie zrobią. Trzeba wyjść z inicjatywą, aby przejąć bieżący Kindergeld i odzyskać świadczenie z przeszłości. Zapisz się na bezpłatną konsultację w spawie odzyskania Kindergeld.
Sądem właściwym do rozsądzania tej kwestii, jest sąd kraju, w którym mieszka dziecko. A sądy polskie jednoznacznie stoją na stanowisku, że pieniądze z zasiłków na dzieci należą się rodzicom, którzy wychowują dzieci. Nieważne, czy zasiłki są pobierane z Polski, czy z Niemiec, czy z Polski i Niemiec.
Ponieważ w sieci jest pełno półprawd i plotek. Półprawdą jest to, że zdarzało się, że sąd niemiecki orzekał, że dług alimentacyjny może być w połowie pokryty z Kindergeld. Tylko że taki wyrok nie ma żadnego znaczenia, gdy mówimy o sytuacji, gdy dziecko mieszka z matką w Polsce, bo wtedy liczą się tylko decyzje polskiego sądu. Polskie sądy stoją na stanowisku, że zasiłki na dzieci należą się w całości rodzicowi, który wychowuje dziecko oraz że alimenty nie mogą być pokrywane z zasiłków na dzieci.
Związek rozpada się, ale zanim dojdzie do rozwodu, mija minimum pół roku, a czasem nawet więcej. Dlaczego rodzic, który pracuje zagranicą, ma pobierać Kindergeld w tym czasie? Nie żadnego powodu. Jedyne co mu na to pozwala, to nieświadomość i bierność byłej partnerki.
Po rozwodzie sprawa jest jeszcze bardziej jednoznaczna. Jeśli dziecko nie mieszka pod ojca dachem, nie ma on prawa otrzymywać zasiłku. Obowiązkiem ojca jest płacenie alimentów z własnej kieszeni i pomoc przy wszelkich formalnościach związanych z dobrem dziecka np. uzyskaniem Kindergeld przez rodzica, który wychowuje dziecko. Jeśli tego nie robi i np. blokuje zaświadczenie pracodawcy, to naraża się na konsekwencje. Czytaj więcej o zaświadczeniu pracodawcy tutaj: Arbeitgeberbescheinigung.
Załóżmy dla przykładu, że rozstałaś się z byłym mężem w styczniu 2016 roku. Do rozwodu doszło we wrześniu 2016. Macie dwójkę wspólnych dzieci. Ojciec płaci alimenty. Policzmy, ile powinnen Ci oddać do czerwca 2020 r.?
12 miesięcy x 2 dzieci x 190 euro (2016)
12 x 2 x 192 euro (2017)
12 x 2 x 194 euro (2018)
6 x 2 x 194 euro (2019)
6 x 2 x 204 euro (2019)
6 x 2 x 204 euro (2020)
_________________________
Razem: 10 452 euro
Do tej pory być może nie byłaś świadoma, że te pieniądze Ci się należą. Teraz czas na działanie z Twojej strony.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację