Elterngeld przysługuje obywatelom Polski tylko, gdy ich centrum interesów życiowych jest w Niemczech. Co należy tłumaczyć, że mieszkają w Niemczech 183 dni lub więcej. Zasiłek wychowawczy Elterngeld nie przysługuje, np. pracownikom dojeżdżającym do pracy w Niemczech. Co należy zrobić, gdzie złożyć wniosek i jakie warunki spełnić, aby otrzymać Elterngeld?
Najważniejsze wnioski:
Elterngeld to zasiłek dla osób, które z tytułu urodzenia dziecka przerwały pracę lub ją ograniczyły. Podstawowy zasiłek przysługuje przez co najmniej 2 miesiące i do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia – jeśli tylko jeden rodzic korzysta z zasiłku wychowawczego. Jeżeli oboje rodzice skorzystają z zasiłku wychowawczego – świadczenie przysługuje łącznie przez 14 miesięcy od narodzin dziecka.
Czas pobierania Elterngeld rodzice mogą podzielić między sobą tak, jak im odpowiada.
Zasiłek wychowawczy Elterngeld należy się ono zarówno Niemcom, jak i obcokrajowcom – pod warunkiem, że chcą oni pozostać na urlopie wychowawczym przez okres pierwszych 14 miesięcy życia dziecka. Jednak najważniejszym warunkiem jest zamieszkiwanie w Niemczech. Centrum interesów życiowych rodziców powinno być w Niemczech. Dziecko musi mieszkać z tą osobą, która składa wniosek o przyznanie zasiłku wychowawczego – to kolejny wymóg. Chcesz uzyskać Elterngeld lub masz problem z Kindergeld? Zapisz się na konsultację.
Kwota Elterngeld waha się pomiędzy 300 a 1800 euro miesięcznie. Wszystko jest zależne od wysokości dochodu przed narodzeniem dziecka. Zazwyczaj jest to 65% dochodu netto, jednak w sytuacji gdy rodzice mieli bardzo niskie dochody – państwo wypłaca 100%, czyli 1800 euro. Dodatkowo brany jest pod uwagę dochód, jeśli pobierając świadczenie pracujesz na kilka godzin (pobierając Elterngeld możesz pracować do 32 godzin tygodniowo lub w ogóle nie pracować). Kolejną rzeczą, która ma wpływ ma wysokość Elterngeld jest ilość dzieci. W przypadku, gdy masz więcej małych dzieci lub na świat przyszły bliźnięta – możesz otrzymać wyższe świadczenie.
Niezbędne do złożenia wniosku są takie załączniki, jak:
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację