
800 plus czy 500 plus przed, w trakcie i po rozwodzie
14 listopada, 2023
Ankieta do sprawdzania prawa do zasiłku na dzieci Kindergeld
28 listopada, 2023
Bürgergeld, czyli inaczej dochód obywatelski, to zasiłek który przysługuje niemieckim obywatelom od 15 do 65 roku życia. Z takiego świadczenia mogą skorzystać bezrobotni (zdolni do pracy), ich rodziny oraz osoby z bardzo niskimi przychodami miesięcznymi. Kwoty jakie oferuje niemieckie państwo zależne są od tzw. “stopnia zapotrzebowania” i wynoszą od 318 euro do 502 euro. O Bürgergeld mogą starać się również cudzoziemcy, natomiast muszą spełniać dodatkowe wymogi. Przede wszystkim centrum ich interesów życiowych musi być w Niemczech.
Najważniejsze wnioski:
- Dochód obywatelski w Niemczech (Bürgergeld) zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2023
- Zastąpił on zasiłek dla bezrobotnych Hartz IV (Arbeitslosengeld II)
- Cudzoziemcy również mogą składać wnioski o Bürgergeld, jeśli ich centrum życiowe znajduje się w Niemczech i stracili pracę nie ze swojej winy.
Spis treści:
Co to jest Bürgergeld?
Bürgergeld jest to tak zwany zasiłek obywatelski, wcześniej nazywany Arbeitslosengeld II (ALG2) lub Hartz IV, który oferowany jest niemieckim mieszkańcom, aby wspomóc ich miesięczny budżet domowy. Główną ideą Federalnego Ministerstwa Pracy, było zagwarantowanie czynnego udziału w życiu społecznym wszystkich świadczeniobiorców, którzy choć są zdolni do pracy, w danym momencie jej nie posiadają.
Komu przysługuje Bürgergeld - dochód obywatelski?
Zasiłek Bürgergeld przysługuje wszystkim obywatelom niemieckim od 15 do 65 roku życia, którzy pomimo zaangażowania w szukaniu pracy nie mogą jej znaleźć lub nie radzą sobie z samodzielnym pokryciem kosztów utrzymania się. Niemieccy obywatele muszą jedynie wykazać chęci do pracy minimum 3 godziny dziennie. Aby ubiegać się o świadczenie, wnioskodawca nie tylko musi spełniać powyższe warunki, ale także nie może posiadać, majątku osobistego, który mógłby pokryć miesięczne wydatki. Zasiłek oferowany jest także osobom spoza granic kraju, którzy spełniają choć jeden z wymogów. Zapisz się na bezpłatną konsultację, gdy masz kłopot z Bürgergeld.
Ile wynosi dochód obywatelski w Niemczech?
Stawki o jakie mogą ubiegać się obywatele Niemiec zależne są od sytuacji życiowej, czyli tak zwanego “stopnia zapotrzebowania” Kwoty dochodu obywatelskiego wyglądają następująco:
- 318 euro dla dzieci w wieku od 0 do 5 lat (świadczenie pobiera rodzic dziecka)
- 348 euro dla dzieci od 6 do 13 roku życia
- 420 euro dla dzieci od 14 do 17 roku życia przysługuje
- 402 euro dla młodzieży od 18 do 24 lat
- 451 euro dla pełnoletnich partnerów żyjących w związku lub małżeństwie
- 451 euro dla osób samotnych
- 502 euro osób samotnie wychowujących dzieci.
Bürgergeld dla cudzoziemców
Arbeitsagentur ogłosiło, że nie tylko osoby posiadające meldunek w Niemczech mogą ubiegać się o Bürgergeld, mogą o niego wnioskować osoby spoza granic kraju, np. Polacy czy Czesi. Jednak centrum ich interesów życiowych musi być w Niemczech. Cudzoziemiec, który chciałby otrzymać dodatkową pomoc od państwa niemieckiego, powinien spełniać następujące wymogi:
- powinien posiadać działalność gospodarczą lub być zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę (posiadać wyższe koszty utrzymania niż zarobku)
- pochodzić z kraju Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii, być wcześniej zatrudnionym w Niemczech i być przymusowo bezrobotnym (nie z własnej winy), ewentualnie:
- pochodzić z innego kraju (państwa trzeciego) i posiadać tytuł uprawniający do uzyskania dochodu obywatelskiego.
Tutaj możesz znaleźć wniosek o Bürgergeld.
Komu nie przysługuje Bürgergeld?
Są trzy podstawowe sytuacje, gdy dochód obywatelski nie przysługuje:
- wnioskodawca nie ma legalnego pobytu w Niemczech
- wnioskodawca otrzymuje świadczenia, które przysługują osobom ubiegającym się o azyl
- wnioskodawca przyjechał do Niemiec szukać pracy.
CHCESZ OMÓWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.