Rodzice wpisują w wyszukiwarkę: “Komu należy się 800 plus po rozwodzie?”. Tylko w rzeczywistości pytanie jest źle postawione, bo sama konstrukcja pytania sugeruje, że 800 plus należy się “po rozwodzie”, a to nieprawda. Zasiłki na dzieci należą się rodzicowi, z którym dziecko żyje już od momentu rozstania partnerów lub małżonków. Dla rodziców żyjących w konkubinacie jest to moment, gdy przestają prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. Dla małżonków podobnie, ponieważ zazwyczaj dziecko żyje już z jednym z rodziców od momentu rozstania. Dopiero później jest składany pozew o rozwód, dochodzi do ewentualnej rozprawy/rozpraw i w końcu do wyroku prawomocnego. Dotyczy to również zasiłków zagranicznych typu Kindergeld, Child Benefit, Allocation Familiae, które również należą się temu rodzicowi, u którego dziecko mieszka od rozstania. Trzeba o to wnioskować.
Najważniejsze wnioski
Odpowiadając jeszcze raz na źle postawione pytanie, od momentu rozstania (a tym bardziej od złożenia pozwu rozwodowego i po rozwodzie) 800 plus powinien otrzymywać rodzic, który wychowuje dziecko w swoim domu. Punktem zwrotnym nie jest jednak rozwód (rozumiany jako prawomocny wyrok) – tylko moment rozstania, gdy byli partnerzy/małżonkowie przestają prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. Rodzice przestają prowadzić wspólne gospodarstwo domowe, gdy nie prowadzą wspólnego budżetu, nie mają wspólnej lodówki i nie grają do tej samej bramki. Wyprowadzka jednego z rodziców ze wspólnego domu/mieszkania może być momentem rozstania. Dotyczy to również zasiłków zagranicznych takich jak Kindergeld lub Child Benefit. Aby zasiłek był wypłacany rodzicowi, który ma pod swoim dachem dziecko, trzeba wykazać się inicjatywą i złożyć wniosek. Chcesz przepisać 800 plus, Kindergeld, Child Benefit na siebie? Zapisz się na bezpłatną konsultację.
Zanim dojdzie do rozwodu mija dużo czasu. Jak może wyglądać rozwód w punktach:
W Polsce sprawa rozwodowa może trwać od kilkunastu miesięcy do kilku lat. Z perspektywy rodzica, który wychowuje dziecko, czekanie na prawomocny wyrok, aby przejąć świadczenie 800 plus czy świadczenie 500 plus, zasiłek rodzinny Kindergeld, zasiłek Child Benefit jest kardynalnym błędem. Przepisać zasiłki należy możliwie jak najszybciej od momentu rozstania. Więcej o Kindergeld po rozwodzie.
Co się stanie, gdy oboje rodzice złożą wniosek o 800 plus mniej więcej w tym samym czasie, ponieważ każdy z nich będzie uważał, że mu się należy to świadczenie? Wtedy przeprowadzany jest wywiad środowiskowy, który ma na celu ustalenie stanu faktycznego, czyli tego, kto naprawdę sprawuje opiekę nad dzieckiem. Wniosek drugiego rodzica zostanie odrzucony.
W przypadku urzędu zagranicznego, np. Familienkasse urząd przeprowadzi dochodzenie, poprosi o dowody i na tej podstawie wyda decyzję, któremu rodzicowi należy się Kindergeld. Więcej o odzyskaniu Kindergeld od byłego partnera lub partnerki.
Tak. Jeżeli rodzice mają opiekę naprzemienną, czyli 50% czasu dziecko spędza z mamą i 50% z tatą, to można podzielić świadczenie na oboje rodziców. Nie może to być słowna umowa pomiędzy rodzicami czy opiekunami prawnymi. Jedynym warunkiem na podzielenie świadczenia jest decyzja sądu o opiece naprzemiennej. Ta sama zasada dotyczy zasiłków zagranicznych takich jak Kindergeld czy Child Benefit. W roku 2024 czy 2023 lub 2019 ta zasada jest niezmienna. Od początku programu rodzina 500 plus w przypadku opieki naprzemiennej, dla rodziców oznacza podział 50/50 kwoty świadczenia.
Wracając do początku, w większości przypadków to nie rozwód jest kluczowy, tylko moment rozstania. Ważne jest ewentualne orzeczenie sądu dotyczące opieki nad dziećmi. Taka decyzja może być częścią wyroku rozwodowego. I w takiej sytuacji, gdy wyrok rozwodowy w jednym z punktów zmienia miejsce zamieszkania dziecka, np. wcześniej mieszkało z matką, a sąd wyznacza na miejsce zamieszkania mieszkanie ojca, to rozwód ma w takiej sytuacji znaczenie. To ojciec od momentu uprawomocnienia wyroku powinien wnioskować o świadczenie z programu 800 plus czy programu 500 plus.
Orzecznictwo i zalecenia w tej sprawie są jednoznaczne – zasiłki na dzieci – w tym świadczenie 800 plus lub 500 plus, Kindergeld lub Child Benefit nie powinny być wliczane do ustalania przez sędziów alimentów. Główne czynniki dotyczące wysokości alimentów to:
Więcej o 800 plus a alimenty znajdziesz tutaj: https://odzyskajkindergeld.pl/swiadczenie-800-plus-a-alimenty-500-plus-a-alimenty-na-dziecko/.
Zapisz się na bezpłatną konsultację