Państwo wymaga od nas, żebyśmy składali wnioski o 500 plus czy 800 plus przez system informatyczny PUE ZUS. Jest to racjonalne, bo są z tego ogromne oszczędności i można załatwić sprawy bez wychodzenia z domu. Złożenie wniosku o 500 plus czy 800 plus to jednak nie koniec interakcji z urzędem, bo trzeba urząd informować o zmianach dotyczących np. pracy/utraty pracy za granicą. Jak poinformować ZUS o nowych okolicznościach? Jak dosłać nowy dowód, który potwierdza zmiany w sytuacji rodzinnej? Trzeba wysłać pismo ogólne (POG) i dołączyć dowód. Niestety nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. System PUE ZUS jest momentami labiryntem. Poniżej instrukcja, jak przejść przez ten labirynt. Za drugim razem jest już o wiele łatwiej.
Większość osób wie, że jeśli zmieni adres zamieszkania lub zmieni nazwisko, to należy taką zmianę zgłosić do urzędów, w tym do ZUS. Zmiana/korekta danych to oczywisty przykład zmiany. Aby to zrobić należy skorzystać z instrukcji ZUS jak zmienić dane, która jest opublikowana tutaj.
Mniej intuicyjne niż zmiana danych a ważne zmiany z perspektywy Świadczeniobiorcy (czyli osoby, która pobiera 500 plus czy 800 plus), to zmiany związane z:
Te zmiany mają istotny wpływ na to, które państwo ma pierwszeństwo w wypłacie świadczeń na dzieci, dlatego powinny być zgłaszane do urzędów w obu państwach. Jeśli jeden rodzic wyjeżdża do Niemiec, to zmiany powinny być zgłaszane do Familienkasse (Kindergeld) i ZUS-u (800 plus / 500 plus). Jeśli sprawa dotyczy wyjazdu czy życia w Holandii, to zmiany powinny być zgłaszane do SVB i ZUS-u. Żyjąc i pracując w dwóch krajach, czyli będąc w tzw. sytuacji transgranicznej należy informować odpowiednie urzędy w obu krajach. To jest bardzo ważne, żeby trzymać się tej zasady. Gdy jeden z członków rodziny wyjeżdża do pracy za granicę, to w praktyce jesteście już i stąd, i stamtąd. Macie obowiązki i tu, i tu. Wiele osób tego nie rozumie i ignoruje obowiązek informacyjny albo lekceważąc urząd z innego kraju, albo zapominając o tym, że polskie urzędy też należy informować o zmianach. Masz problem z urzędem za granicą lub w Polsce? Umów się na bezpłatną konsultację.
Aby zgłosić zmiany do ZUS przez serwis PUE ZUS należy wysłać tzw. Pismo ogólne (POG) i dołączyć ewentualne dowody (skany/zdjęcia) jako załączniki. Jak zgłosić zmiany do ZUS przy pomocy systemu PUE ZUS?
Wiadomości
Skrzynka odbiorcza
Dokumenty wysłane
Dokumenty robocze
Komunikaty
Kosz
Klikasz w Dokumenty robocze. Następnie tworzysz nowe pismo ogólne klikając w przycisk Utwórz nowy.
– Elektronicznie (przez portal PUE ZUS)
– Pocztą tradycyjną
– Do odbioru w TJO ZUS
Instrukcja została napisana dla osób korzystających z komputera. Jeśli potrzebujesz instrukcji na telefon, to napisz do nas e-maila z prośbą o instrukcję na telefon: kontakt@odzyskajkindergeld.pl
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację