
Czy należy mi się 800 plus, gdy ojciec pracuje za granicą?
11 stycznia, 2024
Wypłaty Kindergeld w 2024
23 stycznia, 2024
Jeśli rodzice nie żyją razem, to podpis drugiego rodzica nie jest potrzebny. Pisząc „drugiego rodzica” mamy na myśli rodzica, który nie tworzy z dzieckiem wspólnego gospodarstwa domowego. Na przykład byłego partnera lub partnerkę, byłego męża lub byłą żonę. A co jeśli aktualnie jest się w małżeństwie i mąż lub żona nie chcą podpisać wniosku o Kindergeld? Co jeśli drugi rodzic podpisał wniosek za nas (być może sfałszował podpis)?
Najważniejsze wnioski:
- Podpis byłego męża/partnera lub byłej żony/partnerki nie jest potrzebny.
- Podpis obecnego męża/żony – urząd będzie prosił o podpis drugiego rodzica
- Można złożyć wniosek bez podpisu drugiego rodzica. Większość podejrzeń o podrobienie podpisu jest tylko domysłem.
Spis treści:
Wniosek o Kindergeld - brak podpisu byłego męża lub byłej żony
Pod wnioskiem o Kindergeld rzeczywiście są dwa miejsca na podpis. Jedno dotyczy wnioskodawcy, czyli rodzica, który składa wniosek. I ten podpis jest konieczny. Wniosek może złożyć ojciec albo mama, gdy rodzice tworzą wspólne gospodarstwo domowe, czyli są parą formalną lub nieformalną. Gdy rodzice są rozwiedzeni, wniosek podpisuje tylko ten rodzic, z którym żyją dzieci. Podpis byłego męża lub żony nie jest wymagany. Nie trzeba się prosić. Obecność drugiego podpisu nie zwiększa też szans na uzyskanie zasiłku. Nie jest potrzebny podpis rodzica pracującego w Niemczech. Wystarczy jeden podpis – podpis rodzica, który opiekuje się dzieckiem i składa wniosek. Złóż wniosek o Kindergeld z Niemiec bez podpisu drugiego rodzica – umów się na bezpłatną konsultację.
Wniosek o Kindergeld - brak podpisu byłego partnera lub byłej partnerki
To samo dotyczy rodziców, którzy nie żyją już razem i nie byli małżeństwem. To że nie nie było małżeństwa nie ma znaczenia. To że nie ma podpisu drugiego rodzica (który nie tworzy wspólnego gospodarstwa z dzieckiem), nie ma znaczenia i nie należy w żaden sposób zabiegać o ten podpis. A tym bardziej, wymieniać podpis pod wnioskiem o Kindergeld za ustępstwa w innych sprawach. Nie jest on konieczny. Należy złożyć wniosek bez podpisu byłego partnera lub partnerki.
Wniosek o Kindergeld - brak podpisu obecnego męża/partnera lub żony/partnerki
Życie pisze różne scenariusze. Również takie, w których rodzice są tylko formalnie małżeństwem, a w rzeczywistości ekonomicznie i fizycznie żyją oddzielnie. Familienkasse, jeśli ktoś zaznaczy zgodnie z prawdą, że jest w małżeństwie, będzie wymagało drugiego podpisu męża lub żony. Czego nie należy robić w takiej sytuacji:
- Błagać o podpis
- Straszyć, żeby wymusić podpis
- Handlować, “czyli podpis mi to, to ja Ci podpisze tamto”
- Podrabiać podpisu.
Aby otrzymać świadczenie z Niemiec w takiej sytuacji, trzeba być przede wszystkim szczerym ze samym sobą, czyli odpowiedzieć sobie na pytanie:
Od kiedy małżeństwo przestało był małżeństwem i jest tylko pozorne?
Sfałszowany podpis pod wnioskiem o Kindergeld
Podczas konsultacji, które odbywamy przez telefon, powtarza się temat sfałszowanego podpisu pod wnioskiem o Kindergeld. Kiedy zadajemy pogłębione pytania, jakie są dowody na to, że podpis został sfałszowany, argument, który słyszymy zazwyczaj jest taki sam:
“Złożył wniosek bez mojej pomocy, czyli podrobił podpis”.
“Ja nic nie podpisywałam. Czyli podrobił podpis.”
Nie jest to jednak takie proste. To że ktoś otrzymał zasiłek lub wydaje nam się, że może pobierać świadczenie, nie znaczy że podrobił podpis. Zazwyczaj dowodów brak. W takiej sytuacji najważniejsze jest działanie. Nie chodzi o to, żeby nakręcać się, że były czy była podrobiła podpis, żeby o tym rozpowiadać komu się da. Najważniejsze jest przepisanie świadczenia na rodzica, który żyje z dzieckiem i w tym możemy pomóc.
Jeśli dowody na to, że podpis został podrobiony są, to oprócz przepisania wniosku o Kindergeld, jest to sprawa dla organów ścigania. Trzeba to zgłosić na policję lub/i zawiadomić prokuraturę. W tym również możemy pomóc.
CHCESZ OMÓWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.