Program „Aktywny Rodzic” podlega przepisom koordynacji świadczeń, co oznacza, że w przypadku gdy jeden rodzic pracuje za granicą, ustalany jest kraj pierwszeństwa do wypłaty świadczeń. Jeśli rodzic pracuje w Niemczech, a drugi otrzymuje świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” w Polsce, Kindergeld może być pomniejszone o kwotę polskiego świadczenia, chyba że Kindergeld jest wyższe, wtedy wypłacany jest dodatek dyferencyjny.
Program „Aktywny Rodzic” został uruchomiony 1 października 2024 roku i stanowi wsparcie dla rodzin z dziećmi w wieku od 12 do 35 miesięcy. Świadczenie to pomaga rodzicom łączyć życie zawodowe z opieką nad dzieckiem, jednocześnie oferując elastyczne formy wsparcia w zależności od sytuacji rodzinnej i zawodowej. Jak „Aktywny Rodzic” ma się do Kindergeld i zasiłków typu Child Benefit z innych krajów?
Najważniejsze wnioski:
Program “Aktywny Rodzic” ruszył od 1 października 2024 i oferuje trzy rodzaje wsparcia:
Świadczenie „Aktywny Rodzic” nie jest uzależnione od kryterium dochodowego, ale w przypadku opcji „Aktywni rodzice w pracy” rodzic musi wykazać aktywność zawodową. Rodziny mogą wybrać jedno świadczenie, dostosowane do swoich potrzeb. Świadczenie z programu „Aktywny Rodzic” przysługuje rodzicom dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Dla dzieci uczęszczających do żłobka świadczenie „Aktywnie w żłobku” można pobierać do końca roku szkolnego, w którym dziecko kończy trzy lata.
W przypadku rodzin, w których jeden z rodziców pracuje za granicą, najczęściej w Niemczech, świadczenie „Aktywny Rodzic” podlega koordynacji z Kindergeld – niemieckim zasiłkiem rodzinnym lub innym świadczeniem typu Child Benefit. Koordynacja ta odbywa się zgodnie z przepisami unijnymi. Czyli “Aktywny Rodzic” podobnie jak wcześniej Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, 800 plus i zasiłek rodzinny wchodzi w interakcję z zasiłkami z zagranicy – należy do tzw. klasycznego koszyka świadczeń.
Przykład: Jeśli oboje rodzice pracują (jeden w Niemczech, drugi w Polsce) i rodzina otrzymuje 800 plus i 1500 zł w ramach świadczenia „Aktywny Rodzic w pracy” na dziecko, a niemieckie Kindergeld wynosi 255 euro, to Familienkasse nie nie wypłaci wcale dodatku dyferencyjnego (nie będzie żadnej różnicy).
Zapisz się na bezpłatną konsultację