Od czerwca 2022 zmieniają się zasady przyznawania świadczenia wychowawczego 500+. Zmiany dotyczą przede wszystkim spraw, w których zachodzi koordynacja świadczeń.
Już od 1 stycznia 2022 wniosek o 500+ składa się wyłącznie elektronicznie za pomocą konta internetowego PUE ZUS lub przez konto bankowe. Zasady dotyczące koordynacji na okres rozliczeniowy 2021/2022 (czyli do maja 2022) nie zachodzą zmianie. Jeśli drugi rodzic pracuje za granicą, a wnioskodawca mieszka z dziećmi w Polsce i jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku, to pierwszym krajem do wypłaty jest ten drugi kraj. Po złożeniu wniosku o 500+ w Polsce powinna zapaść za ten okres decyzja odmowna.
Począwszy od okresu rozliczeniowego, który zaczyna się od 1 czerwca 2022 i trwa do 31 maja 2023. ZUS będzie rozpatrywał wszystkie wnioski o świadczenie wychowawcze i będzie je wypłacał. Świadczenie 500+ od czerwca 2022 będzie wypłacane na każde dziecko. Nawet jeśli aktywny zawodowo jest tylko rodzic przebywający za granicami Polski. ZUS będzie wypłacał świadczenie niezależnie od tego, który kraj ma pierwszeństwo według przepisów unijnych. Decyzja o przyznaniu świadczenia będzie podejmowana przez ZUS i jeżeli we wniosku urząd zostanie poinformowany o pracy któregoś z rodziców z zagranicą, to po przyznaniu świadczenia wyśle informację do Wojewody (Urzędu Wojewódzkiego), aby ten poinformował urząd zagraniczny.
W okresie rozliczeniowym 2022/2023 świadczenie 500+ zostanie wypłacona na każde dziecko mieszkające w Polsce. Dlatego ważne jest, aby złożyć w tym roku wniosek o 500+. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony, to urząd zagraniczny prawdopodobnie upomni się o zwrot części świadczenia w wysokości 500+ miesięcznie na każde dziecko. Wniosek został złożony, ale urząd nie chce wypłacić za okres wstecz? Zapisz się na bezpłatną konsultację.
To że każdy dostaje 500+ nie oznacza, że należy rezygnować ze starań o Kindergeld. Bo Kindergeld (dodatek dyferencyjny) oznacza np. w przypadku Niemiec dodatkowe ok. 500 zł oprócz 500+, w przypadku Luksemburga ok. 700 zł na dziecko. Wiele osób myśli biedą. Jak dostaną (w końcu) świadczenie z Polski, to po co jeszcze od Niemców się starać? I to jest błąd. Jeśli świadczenie należy się z zagranicy, to obowiązkiem rodzica, który opiekuje się dzieckiem jest doprowadzenie do wypłaty należnych świadczeń. Nie ważne, że nie zna się języka, nie ważne, że były mąż nie będzie współpracował.
W Odzyskajkindergeld.pl uczymy naszych klientów myśleć zyskiem. Aby uzyskać znaczy zysk, trzeba podjąć ryzyko – podjąć wysiłek, zainwestować czas i pieniądze. Wysiłek włożony w uzyskanie Kindergeld opłaca się bo:
Myślenie biedą oznacza, że podejmuje się szybko decyzje, które dają cokolwiek możliwie najszybciej. Myślenie i działanie zyskiem oznacza, że podejmuje się wysiłki, które w długiej perspektywie mogą przynieść znaczne korzyści, np. uzyskam Kindergeld, bo to sprawi, że łatwiej będzie mi opłacić za kilka lat studia mojego dziecka. Wyzwanie polega na tym, że kiedy żyje się z miesiąca na miesiąc, to bardzo trudno jest działać perspektywicznie. Dlatego pomagamy w uzyskaniu Kindergeld, konfliktach z byłym partnerem lub mężem i w konfliktach z urzędem. Żadnej z tych spraw nie załatwi się szybko i przy minimalnym wysiłku.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację