
Nowe konsultacje ws. Kindergeld tylko dla klientów
19 marca, 2024
Zasiłek Pflegegeld – świadczenie dla niepełnosprawnych dzieci w Niemczech
16 kwietnia, 2024
Niemieckie świadczenie Kindergeld jest pomocą finansową od niemieckiego rządu dla osób zatrudnionych na niemieckich umowach. Bardzo często spotykamy się z pytaniami “ile wstecz Familienkasse wypłaci mi Kindergeld?” Dlatego już spieszymy z odpowiedzią!
Najważniejsze wnioski:
- Co do zasady świadczenie można uzyskać do pół roku wstecz od momentu złożenia wniosku
- Jeśli rodzic, z którym jesteśmy w konflikcie pobiera Kindergeld od paru lat, ale nam nie przekazuje świadczenia – możemy odzyskać pieniądze sprzed kilku lat
- Do końca 2017 roku Kindergeld można było uzyskać nawet do 4 lat wstecz
- Bez meldunku również możesz uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec
Spis treści:
O jaki okres wstecz można wnioskować o Kindergeld?
Większość z osób pracujących już kilka lub kilkanaście lat w Niemczech pamięta doskonale czasy, kiedy Familienkasse wypłacało świadczenie do 4 lat wstecz. Od początku 2018 Familienkasse zmieniło ten okres i Kindergeld jest wypłacany tylko do 6 miesięcy wstecz. Bardzo często spotykamy się z pytaniami “dlaczego teraz tylko pół roku?”. Ciężko stwierdzić jaki urząd miał powód, że okres ten aż tak się skrócił. Jednak jest to i tak bardzo korzystne, ponieważ strona Polska co do zasady nie wypłaca 500 / 800 plus wstecz.
Czy będąc w konflikcie z drugim rodzicem można pobierać świadczenie?
Co w przypadku, gdy dowiedzieliśmy się, że nasz były partner lub partnerka pobierają świadczenie będąc w Niemczech i wcale nam go nie przekazują? W takiej sytuacji możemy odzyskać Kindergeld od momentu, od którego drugi rodzic nieprawnie pobrał pieniądze. Jeśli jest taka przesłanka – Familienkasse wypłaci świadczenie nawet do kilku lat wstecz, a nie tylko za 6 miesięcy. Zazwyczaj procedura wygląda tak, że drugi rodzic musi zwrócić Kindergeld do Familienkasse a urząd te pieniądze przekazuje nam.
Kindergeld dla par żyjących bez ślubu i zameldowania w Niemczech
Obalamy mity, że Kindergeld przysługuje tylko dla małżeństw oraz tylko na biologiczne dzieci. Żyjąc w związku partnerskim również można starać się o niemieckie świadczenie. Podobnie jest w sytuacji, gdy związaliśmy się z kimś, kto ma dziecko z poprzedniego związku. Jeśli prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe – możemy również otrzymać Kindergeld. Jedynym warunkiem jest podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Meldunek nie jest nawet warunkiem koniecznym. Oczywiście ułatwia całą procedurę, lecz nie jest głównym wymogiem.
CHCESZ OMÓWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.