Państwo niemieckie wprowadza zmiany w 2025 roku dotyczące zasiłku rodzinnego Kindergeld. Ma zostać wprowadzone “nowe” świadczenie, czyli Kindergrundsicherung, którego częścią ma być Kindergeld. Kindergrundsicherung może wynosić nawet 636 euro na każde dziecko i będzie zależne od dochodów rodziny oraz wieku dziecka.
Jest to “nowy” (zdaniem polityków) zasiłek na dziecko, który ma pomóc z ubóstwem wśród dzieci oraz wspierać wyrównywanie szans. Zasiłek ten nie ma na celu zastąpienie Kindergeld tylko go udoskonalić. Kindergrundsicherung będzie składać się z dwóch części, postawą będzie Kindergeld ale druga część uzależniona będzie od wieku dziecka i dochodów rodziców. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Kindergrundsicherung a Kindergeld
Zasiłek Kindergrundsicherung to bardziej udoskonalenie aktualnego zasiłku Kindergeld i innych świadczeń, niż zupełnie nowe rozwiązanie. Dlatego nazywamy go “nowym” zasiłkiem stosując cudzysłów. Wysoceprawdopodobne jest, że będą obowiązywały takie same zasady dotyczące koordynacji świadczeń w przypadkach, gdy rodzice pracują lub/i żyją w różnych krajach jak do tej pory. Dla rodzin, w której jeden z rodziców jest aktywny zawodowo w Polsce (czyli pracuje na umowę o pracę, zlecenie, prowadzi działalność, jest na macierzyńskim, pobiera kuroniówkę lub świadczenie pielęgnacyjne), świadczenie 800 plus będzie będzie odejmowane od świadczenia z Niemiec. Czyli dodatek dyferencyjny będzie liczony w ten sam sposób – zasiłek należy z Niemiec będzie obniżany o zasiłek z Polski.
Jeżeli w rodzinie jeden z rodziców jest nieaktywny zawodowo w Polsce to automatycznie pierwszeństwo do wypłaty świadczenia będą miały Niemcy, więc będą oni mogli pobierać pełne Kindergrundsicherung oraz świadczenie 800 plus z Polski. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kto jest “nieaktywny” zawodowo zdaniem Familienkasse, to więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pełne Kindergeld i 500+ dla osób nieaktywnych zawodowo w Polsce.
Zasiłek ten będzie przyznawany na podobnych warunkach co Kindergeld. Przysługuje on dziecku do 18 roku życia lub do 25 roku życia jeżeli dalej kontynuuję naukę. Dziecko nie może być w zalegalizowanym związku małżeńskim lub partnerskim. Zasiłek ten jest wypłacany również pod warunkiem, że co najmniej jeden z rodziców pracują na terenie Niemiec lub podlega pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Proces składania wniosku ma się zmienić. Będzie on mógł być składany drogą elektroniczna na nowym portalu internetowym. Nie będzie już potrzeby wykazania dowodów o zarobkach ponieważ Familienkasse będzie sięgać po te informacje osobiście do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Tak brzmi obietnica. Jak to będzie wyglądało w praktyce – zobaczymy.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację