Kasy Rodzinne od roku 2023 wstrzymują wypłatę Kindergeld pracownikom zatrudnionym przez firmy, które mają siedzibą poza Niemcami i którzy są delegowani do pracy w Niemczech. Dla Familienkasse nie ma znaczenia, czy pracownik jest zameldowany w Niemczech, czy posiada dowody zamieszkiwania na terenie Niemiec. Urząd argumentuje, że ważniejszym kryterium od kryterium zamieszkiwania, jest kryterium w jakim państwie jest się zatrudnionym. Zdaniem Familienaksse pierwszym (i jedynym) krajem do wypłaty w takiej sytuacji jest Polska lub inny kraj wysyłający za granicę pracowników oddelegowanych.
Od początku roku 2023 Familienkasse wstrzymuje wypłaty Kindergeld oraz dodatku dyferencyjnego dla dzieci pracowników delegowanych z Polski do Niemiec. Wnioskodawcy oddelegowani do Niemiec, którzy złożyli wnioski o Kindergeld, otrzymali decyzje o nie przyznaniu świadczenia. Polacy pracujący za granicą na A1 przestali składać wnioski o przyznanie Kindergeld. Co się zmieniło? Dlaczego Familienkasse nie chce wypłacić zasiłku rodzinnego na dzieci pracowników delegowanych? Należy odwołać się od decyzji wstrzymujących.
Urząd pisze o wstrzymaniu świadczenia dla osób, które wypełniły druk A1, czyli osób oddelegowanych do pracy w Niemczech. W tych decyzjach Familienkasse powołuje się na wyrok Niemieckiego Federalnego Sądu Skarbowego Rechtsprechung des Bundesfinanzhofes (BFH) (Urteile vom 01 07 2020 AZ: III R 22/19 und III R 39/18) findet Art. 68 Abs. 2 der Verordnung (EG) 883/2004 (VO). Przepisy się nie zmieniły, zmieniła się ich interpretacja. Urząd opierając się na tym wyroku nie każe Wnioskodawcy zwrócić świadczenia pobieranego wcześniej, przed datą wydania decyzji. Wstrzymuje wypłatę zasiłku i odrzuca nowe wnioski o Kindergeld.
Familienkasse wyznacza termin na odwołanie się od decyzji. Jest to zazwyczaj miesiąc od wydania decyzji, plus 30 dni dla wnioskodawców mieszkających w Polsce (plus 3 dni dla wnioskodawców mieszkających w Niemczech). Z tym że 60 dni od wydania decyzji to czas do kiedy ma dojść pismo do Familienkasse. W Niemczech inaczej liczy się terminy dostarczania poczty. Należy więc odwołać się od decyzji przedstawiając swoje argumenty i swoje stanowisko. Famlienkasse wyda drugą decyzję w postępowaniu odwoławczym. Na drugą decyzję, również należy się odwołać. Tak samo wygląda ścieżka odwoławcza, gdy wysokość Kindergeld się nie zgadza lub gdy urząd domaga się zwrotu Kindergeld.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację