Według przepisów Unii Europejskiej dotyczących koordynacji świadczeń Kindergeld należy się również na dzieci mieszkające w Polsce, jeżeli jeden z rodziców pracuje w Niemczech (lub jest na zasiłku w Niemczech, lub prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech lub ma emeryturę niemiecką). O Kindergeld powinien wnioskować rodzic, który zamieszkuje z dziećmi.
Od stycznia 2023 Kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Kindergeld można otrzymywać na dziecko:
Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. Jeśli nie wiesz jak złożyć wniosek o Kindergeld, to umów się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld.
Jeżeli dziecko mieszka w Polsce, a jeden z rodziców jest aktywny zawodowo (pracuje u kogoś, prowadzi własną działalność, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, pobiera zasiłek macierzyński i pozostaje zatrudniony, pobiera inne świadczenia zastępujące dochód np. świadczenie pielęgnacyjne lub jest ubezpieczony w KRUS) to pierwszeństwo do wypłaty świadczenia ma Polska w związku z czym na dziecko do 18 roku życia należy się 500+ oraz dodatek dyferencyjny z Niemiec (różnica między świadczeniami). Jeżeli na dziecko pobierane jest RKO lub/i rodzinne jest ono również odliczane od Kindergeld tak jak 500+.
Jeżeli dziecko mieszka w Polsce, a rodzic opiekujący się dzieckiem nie jest aktywny zawodowo to pierwszeństwo do wypłaty świadczenia mają Niemcy. W takiej sytuacji rodzic otrzymuje pełne Kindergeld z Niemiec. Od czerwca 2022 zmieniły się zasady przyznawania 500+, od tego momentu polskie świadczenie należy się, na każde dziecko mieszkające w Polsce. Na takie dziecko można pobierać pełne Kindergeld oraz 500+ i RKO. Świadczenie nie jest pomniejszane. Więcej o 500 plus i Kindergeld.
Wniosek o Kindergeld musi złożyć rodzic, który mieszka z dzieckiem, bo to jemu należy się świadczenie. Rodzic pracujący w Niemczech ma obowiązek udostępnić potrzebne dokumenty do uzyskania świadczenia. Mogą być to takie dokumenty jak:
Masz problem z dokumentami od byłego męża/partnera lub żony/partnerki? Tutaj więcej o Zaświadczeniu Pracodawcy i dokumentach od drugiego rodzica oraz Kindergeld.
Jeżeli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe i wychowujecie dzieci z wcześniejszych związków, to Kindergeld powinno być przyznane na dzieci. Trzeba udowodnić, że razem tworzycie rodzinę i łożycie pieniądze na dzieci. Tutaj więcej o Kindergeld na dziecko partnerki.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację