
Kindergeld a 800+
25 lipca, 2023
Zasiłek rodzinny Kindergeld na dziecko partnerki lub partnera.
8 sierpnia, 2023
Do uzyskania Kindergeld wymagane są: kopia aktu urodzenia dziecka, opcjonalnie kopia aktu małżeństwa, kopia wyroku rozwodowego lub postanowienia o separacji, kopia wyroku lub ugody dotyczącej alimentów, zaświadczenie pracodawcy z Niemiec, zaświadczenie o stanie rodziny, zaświadczenie ze szkoły lub uczelni oraz kopia dokumentu potwierdzającego sytuację zawodową rodzica przebywającego z dzieckiem w Polsce.
Kindergeld to świadczenie pieniężne na dziecko z Niemiec. Chcąc uzyskać zasiłek trzeba złożyć wniosek wraz z załącznikami do niemieckiego urzędu Familienkasse. Najlepiej zrobić to listem poleconym. Najważniejsze jest to, aby komunikacja z Kasą Rodzinną była w całości zachowana. Jakie dokumenty należy przygotować do wniosku o Kindergeld? Który wniosek wypełnić? Jakie załączniki?
Najważniejsze wnioski:
- Wniosek o Kindergeld jest dostępny w wersji polsko-niemieckiej (KG1 pl)
- Oprócz wniosku należy wypełnić załącznik dziecko na każde dziecko (Anlage Kind)
- Wnioskodawcy z Polski powinni także wypełnić załącznik zagranica (Anlage Ausland)
- Należy również skopiować i dołączyć inne dowody
- Nie tłumaczy się polskich dokumentów takich jak: akty urodzenia, decyzje 800 plus, RKO, decyzje z Urzędu Pracy czy ZUS-u.
Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o zasiłek Kindergeld na dzieci mieszkające w Polsce?
- Kopia aktu urodzenia dziecka (wystarczy polski akt urodzenia, może być europejski)
- Kopia aktu małżeństwa (jeśli rodzice są w małżeństwie, nie jest to dokument obowiązkowy)
- Kopia wyroku rozwodowego/postanowienia o separacji (jeśli rodzice rozwiedli się/są w separacji)
- Kopia wyroku (lub ugody) dotyczącego alimentów (jeśli orzeczone są alimenty)
- Zaświadczenie Pracodawcy ze strony rodzica, który pracuje w Niemczech (druk Familienkasse, zaświadczenia wypełnia i podbija pracodawca)
- Zaświadczenie o stanie rodziny (druk Familienkasse, zaświadczenie wypełnia wydział ewidencji ludności w Urzędzie Miasta/Gminy, jeśli rodzice/rodzic nie jest zameldowany z dzieckiem, można też inaczej udowodnić wspólne zamieszkiwanie)
- Zaświadczenie ze szkoły/uczelni (druk Familienkasse, wypełnia szkoła, uczelnia dziecka, dotyczy uczniów i studentów)
- Kopia dokumentu, który potwierdza sytuację zawodową rodzica, który przebywa z dzieckiem w Polsce (np. kopia umowy o pracę, kopia decyzji o rejestracji w Urzędzie Pracy, decyzja o przyznaniu renty).
Lista dokumentów jest uzależniona od tego w jaki sposób rodzice pracują, w jaki sposób są ubezpieczeni, czy prowadzą działalność, w którym kraju, jakie zasiłki, renty, emerytury pobierają. Powyższa lista ma charakter generalny i nie jest skończona oraz nie pasuje do każdej sytuacji. To znaczy, że jeśli np. jesteś na świadczeniu opiekuńczym, to dokumentem potwierdzającym Twoją sytuację zawodową będzie jeszcze decyzja o przyznaniu świadczenia opiekuńczego. Inaczej udowadnia się prowadzenie działalności gospodarczej, inaczej tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli chcesz złożyć wniosek o Kindergeld, umów się na bezpłatną konsultację ws. zasiłku z Niemiec.
Urząd nie potrzebuje tłumaczeń dokumentów do wniosku o świadczenia na dzieci
Tłumaczenie polskich dokumentów nie jest wymagane przez Familienkasse Sachsen. Praktyka pokazuje, że w 99% przypadków wystarczają kopie dokumentów. Wnioski wraz z formularzami są w wersji polsko-niemieckiej. Jeżeli Familienkasse będzie potrzebowało tłumaczenia dokumentu, poprosi o to. Tłumaczenie dokumentów nie przyśpieszy przyznania zasiłku, ani nie przyśpieszy procedury.
Wniosek o zasiłek rodzinny w Niemczech
Aby starać się o Kindergeld, zgromadzenie dokumentów to tylko część pracy. Trzeba wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny (Antrag auf Kindergeld KG1 pl). Wniosek jest dostępny w wersji polsko-niemieckiej. Tutaj możesz ściągnąć wniosek ze strony urzędu. Oprócz wniosku należy wypełnić załącznik dziecko (KG1 Anlage Kind pl) na każde dziecko. Tutaj możesz pobrać załącznik dziecko. Wnioskodawcy z Polski powinni też wypełnić załącznik zagranica (Anlage Ausland zum Antrang auf Kindergeld KG51 pl). Tutaj formularz do pobrania.
Gdzie wysłać wniosek o niemiecki zasiłek rodzinny?
Dla wnioskodawców z Polski prawidłowym adresem do wysłania wniosku jest:
Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen
09092 Chemnitz
Niemcy
Wniosek należy wysłać listem poleconym. Zachować dowód nadania oraz ksero zawartości koperty.
Ile trwa ubieganie się o Kindergeld od momentu złożenia wniosku o Kindergeld do wypłaty zasiłku?
Familienkasse Sachsen odpowiada mniej więcej po dwóch miesiącach. Zazwyczaj urząd ma dodatkowe pytania, prosi o kolejne dowody. Proces uzyskania świadczenia trwa w przeważającej części przypadków 4-8 miesięcy. Tyle wynosi przeciętny czas oczekiwania na decyzję. To że Kindergeld zostało wypłacone za jakiś okres, nie znaczy, że decyzja jest w całości słuszna. Familienkasse bardzo często, wypłaca tylko część należnych pieniędzy. W takiej sytuacji należy skarżyć decyzję i domagać się wypłaty za zaległe okresy. Tutaj więcej o konfliktach z Familienkasse.
Familienkasse wypłaca świadczenie i co dalej? Jak dbać o korespondencję ws. zasiłku rodzinnego Kindergeld i zgłaszać zmiany?
Korespondencję z urzędem należy w całości zachować i przechowywać ją w segregatorze. Nawet jeśli praca w Niemczech zakończy się i minie kilka lat, to Familienkasse ma prawo do wyjaśnień po latach. To jest urząd, który ma znaczne uprawnienia i trzeba z nim postępować jak ze skarbówką. Dlatego dokumentacja w wersji papierowej powinna zostać zachowana. Bezwzględnie należy poinformować urząd o zmianie adresu do korespondencji. Bardzo wiele problemów, łącznie ze zwrotem całego świadczenia za wszystkie lata pracy, ma swoją przyczynę w tym, że Wnioskodawca nie poinformował Familienkasse o zmianie adresu. O tzw. ważnych zmianach życiowych należy informować urząd w ciągu miesiąca. Przykłady ważnych zmian życiowych to:
- Zmiana/koniec pracy na terenie Niemiec
- Zmiana szkoły
- Rozpoczęcie pracy przez dziecko
- Rozpoczęcie/koniec pracy drugiego rodzica.
Źródła: