Ludzie, którzy zadając sobie pytanie “jak sprawdzić status Kindergeld” mają na myśli co najmniej trzy sytuacje. Pierwszą, gdy np. nie dostali jeszcze wypłaty Kindergeld lub chcą dopytać jakie dokumenty skompletować do wniosku (pytania proste). Drugą, gdy mają jawny lub niejawny konflikt z Familienkasse (urząd od miesięcy lub lat nie chce wypłacić zasiłku, urząd ciągle wysyła takie same pisma, urząd domaga się zwrotu, urząd zarzuca brak współpracy, urząd domaga się dokumentów od ojca dzieci). Trzecia sytuacja jest oparta na podejrzeniu, że były partner/partnerka lub mąż/żona pobiera Kindergeld lub dodatek dyferencyjny.
Polacy są zdziwieni, że nie ma infolinii Familienkasse po polsku. “Przecież AOK ma infolinię po polsku?” – argumentują. Kontakty z AOK (ubezpieczenie zdrowotne) są niezbędne, aby zatrudniać nowych pracowników i utrzymywać ich w Niemczech. Duża część siły roboczej w tym kraju pochodzi z Polski. Infolinia AOK po polsku istnieje, ponieważ Niemcy zarabiają na tym (ułatwiają przypływ i obsługę siły roboczej z Polski). Infolinia Familienkasse po polsku nie istnieje, ponieważ Familienkasse zajmuje się wypłatą. Wypłaca. Wydaje. Więc z perspektywy państwa/administracji powinna raczej działać wolno. A przynajmniej nie ułatwiać. To jest typowa asymetria w relacjach z urzędami: jeśli to urząd ma odnieść korzyść, to może działać szybko (np. zająć konto w trybie administracyjnym, czyli bez sądu). Natomiast jeśli to obywatel ma otrzymać korzyści, to urząd zazwyczaj działa powoli, opornie, mnoży bariery. Nie dotyczy to tylko relacji z Niemieckimi urzędami. Ta zasada dotyczy i polskich urzędów. Jeśli chcesz omówić swój problem z Familienkasse, umów się na bezpłatną konsultację telefoniczną po polsku.
Skoro nie ma infolinii po polsku, to jak się skomunikować, gdy brakuje pieniędzy na koncie? Można przedzwonić na infolinię urzędu wraz z osobą, która zna niemiecki. Wiele osób tak robi i w prostych sprawach przynosi to skutek. Proste sprawy, to np. pytanie, czy dotarła przesyłka, kiedy wypłacą pieniądze, jakie dokumenty jeszcze trzeba dosłać? Jeśli jednak sprawa jest bardziej skomplikowana, jest się w sporze z urzędem, to kontakt przez telefon jest toksyczny. Przykład: od 16 miesięcy urząd nie wypłaca zasiłku, co trzy miesiące domaga się różnych lub takich samych dokumentów. Pani z infolinii mówi, prosimy przyjechać do nas to wszystko wyjaśnimy (bagatela 1000 km). Wnioskodawca jedzie i słyszy na miejscu, że nic się nie da zrobić, bo nie dostarczył dokumentów. Więcej o kontaktach z i błędach w kontaktach z niemiecką Kasą Rodzinną tutaj: Familienkasse po polsku.
Jakie ma kompetencje? O czym decyduje? Do czego ma dostęp? Na czym polega jej rola? Osoba pracująca na infolinii jest pracownikiem-zderzakiem. Pracuje na pierwszej linii, jej zadaniem jest zbywanie petentów. Owszem może coś wyjaśnić, ale tylko to co widzi w systemie. Nie jest decyzyjna. Nie ma akt sprawy. Nie analizuje dogłębnie słuszności Twojej argumentacji i argumentacji urzędu. Ma kilkadziesiąt sekund na rozmowę, w jaki sposób miałaby zrozumieć konflikt z urzędem, który trwa dwa lata i liczy kilkadziesiąt stron korespondencji? Telemarketer Familienkasse może coś podpowiedzieć w sprawach prostych. Gdy masz konflikt z urzędem i chodzi o kilka tysięcy euro, kontakt z infolinią jest dla Ciebie niebezpieczny. Co to znaczy? Bo po takiej rozmowie nic nie zostaje. Przynajmniej dla Ciebie, bo urząd ma nagraną rozmowę. Telemarketer powie Ci: “Musi Pani zapłacić do 24 grudnia” bez analizy akt. Taką informację widzi w systemie. A to, że taka informacja wyświetla się w systemie, to nie znaczy, że zapłata jest słuszna. Telemarketer może Cię zwieść i wprowadzić w błąd na 1000 sposobów. I w przeciwieństwie do korespondencji pocztą tradycyjną – nie zostaje po tym żaden dowód. Więcej o Kindergeld.
Nie ma bezpieczniejszego i lepszego dla Twojej sprawy sposobu kontaktu z Familienkasse jak list polecony. Zanim wyślesz przesyłkę, należy skopiować jej zawartość. Musisz mieć dowód, co zostało wysłane (kopia) i kiedy zostało wysłane (dowód nadania). Dzięki temu będzie też można dowiedzieć się przy pomocy trackingu Deutsche Post, kiedy przesyłka dotarła. Śledzenie przesyłki zagranicznej przez tracking Poczty Polskiej mija się z celem – system wprowadza nas bardzo często w błąd, że przesyłka nie została odebrana. Przy sprawach skomplikowanych, gdzie spieramy się z urzędem o znaczne kwoty, nie ma lepszego sposobu kontaktu z urzędem niż poczta. Również, aby sprawdzić status sprawy.
Autoresponder Familienkasse po wysłaniu e-maila informuje nas, że nie ma potrzeby wysyłania dokumentów pocztą tradycyjną. “Nie wysyłaj tego drugi raz”. To kolejna toksyczna rada. Nie idź na łatwiznę. E-maile zawodzą w kontakcie z Familienkasse. Urząd w przeważającej części nie odpowiada na nie. E-maile są też słabszym dowodem przed sądem niż listy.
Jak sprawdzić status Kindergeld, gdy nie znamy numeru Kindergeld? Jak sprawdzić status Kindergeld, gdy jest się w konflikcie z rodzicem pracującym za granicą? Jak sprawdzić czy bierze? Nie da się tego zrobić przez infolinię. Aby odzyskać pieniądze, trzeba wejść w konflikt z byłym partnerem lub partnerką i często też w konflikt z urzędem Familienkasse. Patrzenie przez dziurkę od klucza nic nie da. Trzeba zdemontować drzwi i stać się wnioskodawcą. Jeśli Twój były partner lub partnerka pracuje za granicą, to należy Ci się oprócz 500 plus, albo pełny zasiłek z zagranicy lub dodatek dyferencyjny. Nie ma znaczenia, że nie masz pełnej wiedzy (np. adresu czy nazwy firmy), nie znasz języka, nie dostaniesz dokumentów od drugiego rodzica. Spawa jest do wygania, należy jednak do niej podejść rzetelnie i dogłębnie. Trzeba najpierw przeanalizować sprawę – umów się na bezpłatną konsultację.
Aktualizacja 04-07-2023
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację