Nie trzeba mieć meldunku w Niemczech, aby otrzymywać Kindergeld. Można też składać wnioski na dzieci, które nie są zameldowane w Niemczech. Wnioskodawca nie musi być zameldowany w Niemczech, może nim być np. matka, której były mąż pracuje w Niemczech. Drugim zagadnieniem jest brak wspólnego meldunku w Polsce. Można otrzymać Kindergeld bez wspólnego meldunku, ale potencjalnie wydłuża to procedurę. Jeżeli nie masz wspólnego meldunku z dzieckiem, nie skreśla Cię to z uzyskania świadczenia z Niemiec. Jeśli faktycznie mieszkasz pod jednym dachem z rodziną i tworzysz wspólne gospodarstwo domowe, to można to udokumentować w inny sposób niż zaświadczeniem o wspólnym meldunku. Jest kilka rozwiązań na taką sytuację.
Nie, meldunek w Niemczech nie jest niezbędny, aby pobierać Kindergeld. Można otrzymać Kindergeld bez meldunku, gdy jeden z rodziców (w tym były partner lub partnerka) posiada tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Upraszczając, jeśli dochody jednego z rodziców są z Niemiec to Kindergeld należy się bez meldunku. Dziecko nie musi mieć meldunku w Niemczech, aby otrzymywać na nie Kindergeld. Przykładowe sytuacje, gdy należy się Kindergeld bez meldunku w Niemczech:
Kasa Rodzinna prosi wnioskodawcę o Kindergeld o dostarczenie zaświadczenia o składzie rodziny. Formularz ten w wersji polsko-niemieckiej zanosi się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy, gdzie polski urzędnik, potwierdza swoją pieczątką to co widzi w systemie. Jeśli rodzina ma wspólny meldunek, to sprawa jest zazwyczaj prosta (chodź istnieją polscy urzędnicy, którzy boją się wypełnić formularz “niemiecki” i mówią, że “u nas nie można tego wypełnić). W Niemczech istnieje obowiązek meldunkowy. W Polsce nie. Oznacza to, że duża część obywateli ma z różnych powodów meldunek w innym miejscu niż rzeczywiście zamieszkują. Co zrobić, gdy jednak nie ma się wspólnego meldunku, a urząd domaga się zaświadczenia o składzie rodziny? Umów się na bezpłatną konsultację.
Wnioskodawcą nie musi być rodzic, który pracuje w Niemczech. Wnioskodawcą może być rodzic, który przebywa w Polsce razem z dzieckiem. Ważne jest, aby osoba która składa wniosek, miała wspólny meldunek z dzieckiem. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o Kindergeld krok po kroku. Składając wniosek na rodzica, który ma wspólny meldunek z dzieckiem, omijamy problem braku wspólnego meldunku. O tym trzeba jednak pomyśleć przed złożeniem wniosku o niemiecki zasiłek Kindergeld. Co zrobić, gdy wniosek został już złożony?
Jeden z rodziców zameldowany jest w innym miejscu niż dziecko, choć w rzeczywistości wszyscy mieszkają razem. Taką sytuację można udokumentować wysyłając dodatkowe informacje do Familienkasse. Dokumenty które można przesłać to: np. umowa najmu (na której wymienione są dzieci), akt notarialny (w którym wymienione są dzieci) itp. Jest to dowód na to, że tworzycie wspólnie gospodarstwo domowe.
Można również uzyskać tymczasowy meldunek. Takie zameldowanie można zgłosić przez internet. Zamelduj się przez stronę rządową gov.pl. Można też tradycyjnie udając się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy. Za zgodą osoby, do której jest zgłaszany tymczasowy meldunek, urzędnik wystawia zaświadczenie. Aby uzyskać Kindergeld bez meldunku, jeśli jest taka możliwość, to trzeba się zameldować. Brzmi to banalnie, ale ułatwia to dopełnienie formalności i doprowadzenie do wypłaty świadczenia Kindergeld.
Wspólne gospodarstwo domowe. Jeśli tworzy się wspólne gospodarstwo domowe, np. jest się żoną osoby, która pracuje na terenie Niemiec, i ma się dzieci z poprzedniego związku. Nawet jeśli nie ma się związku małżeńskiego, to można pobierać zasiłek rodzinny Kindergeld na dzieci z poprzednich związków. Uzyskanie Kindegeld jest w takiej sytuacji trudniejsze i wymaga więcej czasu, ale nie można się poddawać. Familienkasse powinno wypłacić pieniądze, a jeśli tego nie robi, to trzeba przygotować skargę i wejść w konflikt z urzędem.
Powodów jest mnóstwo. Czasami jest to tylko brak sformalizowania stanu, który jest. I nie ma problemu, żeby się zameldować w nowym miejscu. Zdarzają się też powody formalne, np. ktoś ma niedokończony dom i nie może się w nim jeszcze zameldować. Jest też cały katalog spraw trudnych, np. długi jednego z partnerów. Aby zrozumieć, co jest rzeczywistą przeszkodą w uzyskaniu zaświadczenia o sytuacji rodziny, potrzeba zapoznać się bliżej z sytuacją. Pomożemy Ci uzyskać świadczenie bez meldunku. Zapisz się na bezpłatną konsultację.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację