Zasiłek na dzieci w Luksemburgu. Jak to wygląda? Zasiłek w Luksemburgu jest wypłacany nie tylko dzieciom mieszkającym na terenie kraju, a w całej Unii Europejskiej. Poza dziećmi biologicznymi, również dzieci adoptowane powinny ten zasiłek otrzymywać. Są jednak pewne warunki, które muszą zostać spełnione, aby uzyskać tamtejszy Kindergeld. Warto o tym pamiętać i przed złożeniem wniosku dokładnie przeanalizować, czy wszystkie zostały spełnione. Poniżej wypisane są najważniejsze warunki:
– Dziecko nie ukończyło 18 lat, lub uczy się do maksymalnie 27 roku życia.
– Jeden z rodziców musi pracować na terenie Luksemburga.
– Musi podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu w Centre commun de la sécurité sociale.
– Twoje dziecko musi mieszkać na terenie Unii Europejskiej.
Kindergeld nie koliduje z 500+. Podstawą jest przekazanie do Zunkunftskeess decyzji dot. Polskiego zasiłku. Jeśli pobierasz w Polsce 500+ Luksemburg wypłaci ci dodatek dyferencyjny, wyrównując tym samym do Kindergeld. Od należnego zasiłku odjęte zostanie otrzymywane w Polsce 500 zł, a różnica zostanie wpłacona na twoje konto. Co miesiąc ZAW wypłaci Ci zasiłek o wielkości zależnej od wieku dzieci. Podstawowy Kindergeld wynosi 265 EUR. Kwota ta zostaje zwiększona o 20 euro dla dziecka powyżej 6 lat oraz o 50 euro dla dziecka powyżej 12 lat.
Jeśli spełniasz wszystkie warunki, zdecydowanie warto będzie ubiegać się o przydzielenie Kindergeld z Luksemburga. Będziesz do tego potrzebować:
– akt urodzenia,
– numer konta bankowego,
– dowód zezwolenia na pobyt w Luksemburgu wszystkich członków rodziny (dla rezydentów narodowości innych niż UE, EOG lub Szwajcaria),
– zaświadczenie E401,
– skład gospodarstwa domowego,
– w przypadku otrzymywania zasiłku z instytucji innego kraju, zaświadczenie dotyczące prawa do świadczeń rodzinnych wystawione przez tę instytucję.
Jest możliwość, że urząd w trakcie trwania procedury poprosi o dosłanie dodatkowych informacji. W tym wypadku należy bezzwłocznie uzyskać potrzebne dokumenty i zaświadczenia, oraz przesłać je w wyznaczonym terminie. Jeśli zostanie to zaniedbane szanse na uzyskanie zasiłku spadają drastycznie. Równie ważne jest informowanie na bieżąco ZAW o wszystkich dużych zmianach np. urodzeniu kolejnego dziecka, zmianie meldunku itp. Jeśli okaże się, że do urzędu nie dotarły znaczące informacje, mogą pojawić się konsekwencje tego zaniedbania.
Zapisz się na 20-minutową bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację