Aby pobierać Kindergeld z Niemiec, należy wypełnić wniosek o Kindergeld, załącznik Dziecko (dla każdego dziecka) oraz załącznik Zagranica, do których trzeba dołączyć zaświadczenie pracodawcy, zaświadczenie o składzie rodziny i zaświadczenie ze szkoły, a także kopie kluczowych dokumentów potwierdzających istotne informacje dla Familienkasse, a następnie kompletny zestaw dokumentów wysłać do Familienkasse Sachsen.
Jeśli nie masz np. zaświadczenia pracodawcy od rodzica pracującego w Niemczech, bo doszło do rozwodu lub rozstania, to pomożemy Ci złożyć wniosek i uzyskać brakujące dokumenty. Nie znasz adresu byłego partnera lub partnerki? Nie wiesz gdzie on lub ona pracuje? Nie ma z biologicznym rodzicem kontaktu? Pomożemy odzyskać Kindergeld i wymusić dowody od rodzica, który nie chce współpracować.
Kindergeld można uzyskać składając wniosek. Zasiłek rodzinny w Niemczech jest powiązany z 800 plus. Jak przejść przez całą procedurę? Jakie dokumenty będą do tego potrzebne? Co trzeba zrobić, aby uzyskać zasiłek rodzinny z Niemiec? Co musisz wiedzieć o zasiłku rodzinnym z Niemiec? Od czego zacząć, aby uzyskać zasiłek rodzinny Kindergeld? Pod jaki adres wysłać dokumenty do Kindergeld? Kindergeld dla Polaków krok po kroku.
Najważniejsze wnioski:
Aby otrzymać zasiłek Kindergeld, trzeba wypełnić wniosek. Wniosek składa się z kilku części. Na początek należy wypełnić wniosek o przyznanie Kindergeld i załączniki, czyli:
Następnie należy uzyskać podbite zaświadczenia, takie jak :
Zaświadczenie o składzie rodziny jest to jeden z ważniejszych dokumentów, ponieważ jest to dowód na to że wnioskodawca mieszka oraz sprawuje opiekę nad dziećmi, co jest jednym z głównych wymagań do uzyskania Kindergeld. Jeżeli urząd miasta nie chce podbić zaświadczenia na druku z Familienkasse, polski urząd może wystawić własny dokument. Jeśli masz problem ze złożeniem wniosku i potrzebujesz pomocy, to umów się na konsultację ws. Kindergeld.
Nie wysyła się do Familienkasse oryginałów dokumentów, tylko kopie. Podstawowe dokumenty, których kopie trzeba dołączyć do wyżej wymienionych formularzy to:
Gdy już zostaną skompletowane dokumenty, należy wszystko przesłać pocztą tradycyjną (listem poleconym) do Kasy Świadczeń Rodzinnych. Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego urzędu do wysyłki wniosków wraz z dokumentami są to dwie opcje:
Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen
09092 Chemnitz
Niemcy
Niemiecki urząd ma 8 tygodni na odpowiedź. Zazwyczaj Familienkasse odpowiada w ciągu dwóch miesięcy od momentu wysłania wniosku o Kindergeld wraz z załącznikami. W większości przypadków Kasa Rodzinna w pierwszej odpowiedzi prosi o kolejne dokumenty i ma dodatkowe pytania. Bardzo rzadko wypłata Kindergeld następuje od razu po złożeniu wniosku. Odpowiadając na pismo Familienkasse należy pamiętać o terminie. Wnioskodawcy o niemiecki zasiłek rodzinny często popełniają błąd i nie odpowiadają na pisma urzędu. Na przykład, bo nie mają jakiegoś dokumentu, o który urząd prosi, więc nie udzielają odpowiedzi. Ważniejsza jest współpraca z Familienkasse i zachowanie terminu, niż to, że brakuje jakiegoś dokumentu.
Kindergeld Niemcy wypłacą na konto podane we wniosku. Najlepiej, żeby podać we wniosku o niemiecki zasiłek konto walutowe (ewentualnie konto w niemieckim banku). Jeśli wnioskodawca o Kindergeld poda polski numer konta, to przez to, że zasiłek na dziecko jest wypłacany w euro, będzie to skutkowało niekorzystnym przelicznikiem. Różnica może być znaczna. Świadczenie powinno więc być przelewane na polskie konto walutowe, aby nie tracić nic na przewalutowaniu.
Decyzja Familienkasse, czyli potwierdzenie tego, że ma się prawo do zasiłku, przychodzi w tym samym tygodniu, w którym przychodzi przelew. Czasem pieniądze wpływają przed otrzymaniem listu z decyzją, czasem list przychodzi po przelewie.
Wysokość zasiłku rodzinnego jest powiązana z sytuacją zawodową obu rodziców oraz ze świadczeniem 800 plus. Do maja 2022 świadczenia 500 plus nie były wypłacane rodzicom, gdy jeden z rodziców pracuje w Niemczech, a drugi z rodziców był nieaktywny zawodowo w Polsce. Czyli rodzice w takiej sytuacji mogli liczyć na wypłaty tylko zasiłku Kindergeld (strona polska odmawiała 500 plus). Od czerwca 2022, gdy rodzic mieszkający z dziećmi w Polsce jest nieaktywny zawodowo w Polsce, a drugi jest w pracy na terenie Niemiec to Kindergeld przysługuje pełne i 500 plus / 800 plus w całości. Gdy oboje rodzice pracują, to należy się 800 plus i dodatek dyferencyjny, czyli różnica świadczenia Kindergeld i 800 plus.
Do jakiego wieku można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Niemczech? Należy pamiętać, że Kindergeld to zasiłek, który jest wypłacany powyżej 18 roku życia do ukończenia 25 roku życia, jeśli dziecko się uczy. Natomiast 800 plus wypłacane jest tylko na dziecko do 18 roku życia. Na pełnoletnie dziecko nie ma 800 plus po stronie polskiej. Oznacza to pełne Kindergeld na pełnoletnie dzieci mieszkające w Polsce, jeśli jeden rodzic pracuje w Niemczech lub otrzymuje świadczenie wynikające z pracy. Gdy dwoje rodziców pracuje na terenie Niemiec, to dziecko otrzymuje pełne Kindergeld.
Źródła:
Zapisz się na bezpłatną konsultację