Od stycznia 2025 roku niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld wynosi 255 euro na każde dziecko, co stanowi podwyżkę o 5 euro w porównaniu do 2024 roku, a przysługuje rodzinom, w których jeden z członków pracuje lub pobiera zasiłek w Niemczech, a także byłym partnerom lub małżonkom wychowującym dzieci w Polsce, jeśli biologiczni rodzice dzieci pracują w Niemczech.
Chcesz złożyć wniosek o KIndergeld lub dodatek dyferencyjny? Masz problem z Familienkasse – urząd nie chce wypłacić pieniędzy, nie odpowiada, wciąż prosi o te same dowody lub odrzuca Twój wniosek? Urząd zarzuca Ci, że wyłudziłeś podatek i wszczyna postępowanie karno-skarbowe? Zamów bezpłatną konsultację ws. Kindergeld, 800 plus lub Child Benefit.
Na to ile wnioskodawca o Kindergeld otrzyma zasiłku w 2025 na wpływ sytuacja rodzinna. Można otrzymać pełne Kindergeld, czyli 255 euro, jeśli rodzic wychowujący dzieci jest w Polsce osobą bez prawa do zasiłku (np. Panią domu) lub jeśli dziecko ma więcej niż 18 lat i się uczy. Jeśli obydwoje rodzice pracują – jeden w Niemczech, a drugi w Polsce – to pierwszym krajem do wypłaty będzie Polska, Niemcy natomiast wypłacą różnicę, czyli tzw. dodatek dyferencyjny. Od 255 euro zostanie odciągnięte 800 zł.
Na stronach urzędu Familienkasse możemy wyczytać, że świadczenie rodzinne Kindergeld należy się maksymalnie za 6 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku. To jest tylko w części przypadków prawda. Jest wiele odstępstw od tej zasady, gdy na przykład wcześniej były składane wnioski o 500 plus / 800 plus, gdy były błędy w koordynacji lub były partner lub partnerka składała wcześniej wniosek. Zasadę, że Kindergeld można pobierać tylko 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku, trzeba traktować tylko jako zasadę ogólną, od której jest bardzo wiele odstępstw, które mogą dotyczyć konkretnej sprawy. Trzeba najpierw przeanalizować sytuację, aby ocenić, czy należy się dłuższy zwrot niż 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku.
To zasiłek zapowiadany przez niemieckich polityków w 2023, który ostatecznie nie został wprowadzony. Miał to być “nowy” (zdaniem polityków) zasiłek na dziecko, który miał pomóc z ubóstwem wśród dzieci oraz wspierać wyrównywanie szans. Zasiłek ten nie miał na celu zastąpienie Kindergeld tylko miał go udoskonalić. Kindergrundsicherung miał składać się z dwóch części, postawą miało być Kindergeld, ale druga część miała być uzależniona od wieku dziecka i dochodów rodziców. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Kindergrundsicherung a Kindergeld
Zasiłek Kindergrundsicherung to był plan na udoskonalenie zasiłku Kindergeld i innych świadczeń, niż zupełnie nowe rozwiązanie. Dlatego nazywamy go “nowym” zasiłkiem stosując cudzysłów. Gdyby wszedł w życie, prawdopodobnie obowiązywałyby takie same zasady dotyczące koordynacji świadczeń w przypadkach, gdy rodzice pracują lub/i żyją w różnych krajach, jak do tej pory. Dla rodzin, w której jeden z rodziców jest aktywny zawodowo w Polsce (czyli pracuje na umowę o pracę, zlecenie, prowadzi działalność, jest na macierzyńskim, pobiera kuroniówkę lub świadczenie pielęgnacyjne), świadczenie 800 plus byłoby odejmowane od świadczenia z Niemiec. Czyli dodatek dyferencyjny byłby liczony w ten sam sposób – zasiłek należy z Niemiec byłby obniżany o zasiłek z Polski.
Jeżeli w rodzinie jeden z rodziców jest nieaktywny zawodowo w Polsce to automatycznie pierwszeństwo do wypłaty świadczenia mają Niemcy. W hipotetycznej sytuacji, taka rodzina mogłaby pobierać pełne Kindergrundsicherung oraz świadczenie 800 plus z Polski. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kto jest “nieaktywny” zawodowo zdaniem Familienkasse, to więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pełne Kindergeld i 500+ dla osób nieaktywnych zawodowo w Polsce.
Źródło: Familienkasse
Zapisz się na bezpłatną konsultację