Tak, należy się 800 plus, gdy ojciec pracuje za granicą, a dzieci wychowuje matka w Polsce. 800 plus, czyli polskie świadczenie wspomagające finansowo rodziny, wypłacane jest na takich samych zasadach co poprzednie świadczenie 500 plus. Należy się rodzicom, którzy żyją z dziećmi w Polsce. Co w sytuacji, gdy jeden z rodziców pracuje za granicą? Co w sytuacji, gdy były partner lub partnerka czy były mąż lub żona pracują za granicą? Niezależnie od sytuacji zawodowej rodzica, który wychowuje pod swoim dachem dzieci w Polsce, należy się 800 plus. Jeśli chodzi o zasiłek zagraniczny, to są dwie możliwości: albo pełne świadczenie, albo dodatek dyferencyjny.
800 plus to polski zasiłek na dzieci, który obowiązuje od stycznia 2024, zastępując dotychczasowe świadczenie wychowawcze 500 plus. Przysługuje każdemu dziecku do 18 roku życia, którego rodzic złoży wniosek. Wnioski można składać elektronicznie przez portal PUE ZUS. Wniosek o 500 plus złożony na okres zasiłkowy od maja 2023 oznacza, że automatycznie (bez składania nowego wniosku) wnioskodawca otrzymuje 800 zł od stycznia 2024. Celem świadczenia 800 plus jest pokrycie częściowych kosztów utrzymania dziecka. Od czerwca 2022 i przejęcia przez ZUS obsługi i wypłat związanych z 500 plus, świadczenie wychowawcze przysługuje niemal każdemu, kto posiada dzieci do 18 roku życia. Łatwiej ustalić Komu nie przysługuje 800 plus.
Do maja 2022, gdy ojciec pracował za granicą, nie należało się 500 plus matce, która była nieaktywna zawodowo w Polsce i wychowywała dzieci. Wniosek o 500 plus powinien w tamtym okresie trafić do Urzędu Wojewódzkiego/Wojewody. Po kontakcie z instytucją zagraniczną, Urząd Wojewódzki/Wojewoda powinien wydać w takiej sytuacji decyzję odmowną. W uzasadnieniu urząd powinien stwierdzić, że krajem pierwszeństwa jest ten drugi kraj (w którym pracuje ojciec). Matka w takiej sytuacji powinna złożyć wniosek o świadczenia zagraniczne. Jeśli masz problem z koordynacją, nie złożyłaś/złożyłeś wniosku o świadczenia zagraniczne w przeszłości, zapisz się na bezpłatną konsultację.
Koordynacja ciągnęła się latami. Urzędy Wojewódzkie/Wojewodowie nie radzili sobie z napływem spraw. Powodowało to szereg kontrowersji. Rodzice czekali na decyzję odmowną kilkadziesiąt miesięcy. Nie składali wniosków do instytucji zagranicznych, bo bali się że sobie nie poradzą ze złożeniem wniosku lub wstydzili, że nie znają niemieckiego lub angielskiego. Nie wierzyli, że coś im się należy z Niemiec czy Norwegii. Urzędnicy z MOPSów (OPSów, ROPSów, Urzędów Miejskich) przyjmujący wnioski o 500 plus radzili, żeby ukrywać fakt, że były mąż pracuje za granicą, “żeby chociaż 500 plus było”. Czyli tłumacząc to na polski, proponowali matce, żeby skłamała w oświadczeniu, żeby otrzymywała o połowę mniejsze świadczenie w Polsce. Wygoda. “Po co się starać o 219 euro z Niemiec, skoro może Pani dostać 500 zł z Polski? Wystarczy, że Pani napisze oświadczenie…”. Więcej o Problemach z koordynacją 500 plus.
Od czerwca 2022 system został uproszczony i niemal każdy rodzic posiadający dzieci do 18 roku życia, otrzyma 500 plus/800 plus. Jeśli ojciec pracuje za granicą, należy się 800 plus matce. Jeśli matka pracuje za granicą, należy się 800 plus ojcu, który opiekuje się dziećmi. Niezależnie od sytuacji zawodowej.
Strona polska nie respektuje zasady pierwszeństwa od czerwca 2022. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że Niemcy i inne państwa nadal postępują zgodnie z tą zasadą. Oznacza to, że jeśli drugi rodzic opiekujący się dziećmi w Polsce (zazwyczaj matka) jest nieaktywna zawodowo, czyli np. zarejestrowana w Urzędzie Pracy bez prawa do zasiłku lub ubezpieczona pod męża ubezpieczenie, to oprócz 800 plus należy się pełny zasiłek Kindergeld lub podobny z drugiego kraju. Trzeba złożyć wniosek w drugim kraju lub wnioskować o poszerzenie świadczenia, jeśli otrzymuje się tylko różnicę (dodatek dyferencyjny). Jeśli obydwoje rodzice pracują, jeden w Niemczech, drugi w Polsce, to oprócz 800 plus należy się dodatek dyferencyjny. Macierzyńskie, prawo do kuroniówki, chorobowe, staż, świadczenie pielęgnacyjne – to też jest traktowane przez Familienkasse jak aktywność zawodowa.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację