Familienkasse może domagać się zwrotu. Często w rodzinach, gdzie jeden z rodziców był aktywny zawodowo w Polsce, a drugi w Niemczech niesłusznie był pobierany pełny Kindergeld, a powinien być dodatek dyferencyjny z Niemiec oraz świadczenie wychowawcze z Polski. Niemiecki urząd może też domagać się zwrotu, gdy ktoś nie odpowiadał na korespondencję. Tzw. brak współpracy powoduje, że urząd domaga się zwrotu świadczenia od początku pracy w Niemczech. Kasa Rodzinna może żądać zwrotu, gdy Wnioskodawca lub drugi rodzic przestał już pracować w Niemczech (i nie poinformował o tym). Pierwsza myśl, która się pojawia w głowie po otrzymaniu pisma ze zwrotem, to “Czy rozłożą mi to na raty?”.
Nie, Familienkasse nie rozkłada zwrotu na raty. Błędem jest prosić o rozłożenie na raty. Z naszych doświadczeń wynika, że powinno się przygotować plan spłaty, wpłacić pierwszą ratę i poinformować o tym urząd. Następnie spłacać zgodnie z harmonogramem.
Jeżeli wiesz, że zwrot jest słuszny i urząd ma rację w całości. Familienkasse domaga się zwrotu pieniędzy w kwocie kilku lub kilkunastu tysięcy euro. Zazwyczaj nie jestesmy w posiadaniu tak dużej kwoty, aby spłacić zadłużenie w wyznaczonym terminie. Familienkasse wymaga zwrotu pełnej kwoty i wyznacza na to zazwyczaj ok. 2 miesięcy. Urząd niechętnie rozkłada dług na raty. Jeżeli będziemy prosić urząd o rozłożenie długu to w 95% dostaniemy odmowę. Proszenie Familienkasse o rozłożenie na raty to błąd.
Aby zwrócić pieniądze do Familienkasse w ratach, trzeba wyjść z inicjatywą i przygotować swój plan spłaty zwrotu. Trzeba ustalić jaką ratę możemy spłacać (rata nie może być zbyt niska, aby spłata nie trwała zbyt długo). Następnie trzeba rozpisać miesiąc po miesiącu kalendarz, jak będzie wyglądał harmonogram spłat. Następnie wpłacić pierwszą ratę i dołączyć do pisma z harmonogramem potwierdzenie wpłaty. Takiego Harmonogramu Spłaty należy się trzymać do końca spłaty zwrotu. Należy postawić urząd przed faktem dokonanym, a nie prosić.
Najczęstszym przypadkiem, gdy Familienkasse domaga się zwrotu, jest prawo do 500 plus po stronie polskiej (i nie złożony w przeszłości wniosek o 500 plus). Czyli jeden z rodziców pracuje w Niemczech drugi jest aktywny zawodowo w Polsce. Aby nie mieć “problemów”, rodzina pobiera świadczenie jedynie z Niemiec. Familienkasse od dłuższego czasu sprawdza czy świadczenia Kindergeld są słusznie wypłacane. W związku z tym, że drugi rodzic jest aktywny zawodowo w Polsce, pierwszym krajem do wypłaty świadczenia jest Polska, więc powinno być pobierane 500 plus. Z Niemiec należy się jedynie wyrównanie czyli, dodatek dyferencyjny. Żaden z rodziców nie złożył wniosku o 500 plus w przeszłości z różnych powodów. Często słuchając podpowiedzi polskiego urzędnika, który doradzał, że “jeśli mąż pracuje w Niemczech, to się należy z Niemiec”. Nie chodzi jednak o to, czy jeden z rodziców pracuje w Niemczech. Chodzi o to, co robi w Polsce drugi rodzic. Jeśli drugi rodzic jest aktywny zawodowo (np. ma umowę o pracę, pracuje na umowę zlecenie, pobiera kuroniówkę, jest na stażu, jest na macierzyńskim, pobiera świadczenie pielęgnacyjne lub jest ubezpieczony w KRUS), to oznacza to, że Polska powinna wypłacać 500 plus. Jeśli masz zwrot do Familienkasse przez fakt, że należało Wam się 500 plus w Polsce, ale nie złożyliście wniosku, to możesz odzyskać 500 plus z przeszłości. Zapisz się na bezpłatną konsultację.
Pozostałe przyczyny zwrotu to:
Więcej znajdziesz w naszym artykule Problemy związane z 500 plus i koordynacją
Zwrot może być niesłuszny, bo np. urząd się pomylił. Nie wysyła się prośby o raty, jeśli zwrot jest niesłuszny i nie zgadzasz się z decyzją urzędu. Prośba o raty oznacza, że akceptujesz stanowisko Kasy Rodzinnej. Tutaj dowiesz się więcej: Zwrot Kindergeld do urzędu.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację