Kindergeld przysługuje rodzicowi, który faktycznie wychowuje dziecko po rozstaniu, niezależnie od formalnego statusu rozwodu, dlatego należy podjąć działania w celu przejęcia i odzyskania świadczenia, jeśli drugi rodzic je zatrzymuje lub/i nie chce dostarczyć dowodów lub nawet, gdy drugi rodzic nie pobiera świadczenia.
1. Kindergeld po rozwodzie należy się rodzicowi, który wychowuje dziecko. To nie podlega żadnej dyskusji. Polskie sądy są w ocenie tej sytuacji jednoznaczne. Osoba, która pobiera Kindergeld i nie przekazuje tych pieniędzy do Polski na dziecko, przywłaszcza sobie nienależny zasiłek.
2. Kindergeld od momentu rozstania do momentu rozwodu, również należy się rodzicowi (zazwyczaj matce), który żyje z dzieckiem pod jednym dachem.
W którym momencie kończy się związek? Związek kończy się momencie, gdy para przestaje tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. To jest faktyczny moment rozstania. Gdy przestajecie wspólnie zarządzać domem i pieniędzmi. Kindergeld lub/i 800 plus należy się rodzicowi, który opiekuje się dzieckiem od momentu, gdy przestają tworzyć wspólne gospodarstwo domowe. Oczywiście rozstanie może mieć kolejne rozdziały, np. wyprowadzka, złożenie pozwu rozwodowego, prawomocny wyrok rozwodowy. Zasiłek na dziecko powinien otrzymywać rodzic, który po rozstaniu opiekuje się dzieckiem. Starania o przejęcie zasiłku może podjąć od razu po tym, jak przestanie tworzyć z drugim rodzicem wspólne gospodarstwo domowe. Może też rozpocząć te działania w trakcie rozwodu, po rozwodzie lub w momencie, gdy dowie się, że zasiłek rodzinny Kindergeld należy się rodzicowi, z którym dziecko przebywa na co dzień. Pewne jest to, że urzędy ani sądy same nic nie zrobią. Trzeba wyjść z inicjatywą, aby przejąć bieżący Kindergeld i odzyskać świadczenie z przeszłości. Zapisz się na bezpłatną konsultację w spawie odzyskania Kindergeld.
Drugi rodzic nie musi pobierać Kindergeld, żeby rodzic mieszkający z dzieckiem mógł odzyskać i uzyskać świadczenie Kindergeld z Niemiec. Istotne jest tylko, czy drugi rodzic pracuje za granicą. Jeśli tak, to prawdopodobnie należy się Kindergeld i należy złożyć wniosek o to świadczenie w Niemczech. Sednem sprawy jest to, aby rodzic ponoszący trud wychowania otrzymał pieniądze od momentu rozstania i otrzymywał pieniądze co miesiąc. Aby do tego doszło, należy złożyć wniosek i doprowadzić sprawę do końca.
Sądem właściwym do rozsądzania tej kwestii, jest sąd kraju, w którym mieszka dziecko. A sądy polskie jednoznacznie stoją na stanowisku, że pieniądze z zasiłków na dzieci należą się rodzicom, którzy wychowują dzieci. Nieważne, czy zasiłki są pobierane z Polski, czy z Niemiec, czy z Polski i Niemiec.
Ponieważ w sieci jest pełno półprawd i plotek. Półprawdą jest to, że zdarzało się, że sąd niemiecki orzekał, że dług alimentacyjny może być w połowie pokryty z Kindergeld. Tylko że taki wyrok nie ma żadnego znaczenia, gdy mówimy o sytuacji, gdy dziecko mieszka z matką w Polsce, bo wtedy liczą się tylko decyzje polskiego sądu. Polskie sądy stoją na stanowisku, że zasiłki na dzieci należą się w całości rodzicowi, który wychowuje dziecko oraz że alimenty nie mogą być pokrywane z zasiłków na dzieci.
Związek rozpada się, ale zanim dojdzie do rozwodu, mija minimum pół roku, a czasem nawet więcej. Dlaczego rodzic, który pracuje zagranicą, ma pobierać Kindergeld w tym czasie? Nie żadnego powodu. Jedyne co mu na to pozwala, to nieświadomość i bierność byłej partnerki.
Po rozwodzie sprawa jest jeszcze bardziej jednoznaczna. Jeśli dziecko nie mieszka pod ojca dachem, nie ma on prawa otrzymywać zasiłku. Obowiązkiem ojca jest płacenie alimentów z własnej kieszeni i pomoc przy wszelkich formalnościach związanych z dobrem dziecka np. uzyskaniem Kindergeld przez rodzica, który wychowuje dziecko. Jeśli tego nie robi i np. blokuje zaświadczenie pracodawcy, to naraża się na konsekwencje. Czytaj więcej o zaświadczeniu pracodawcy tutaj: Arbeitgeberbescheinigung.
Żeby odzyskać Kindergeld po rozstaniu należy:
1. Umówić się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld – zamów bezpłatną konsultację
2. Przeanalizujemy sprawę, wyznaczymy moment od kiedy świadczenie się należy i w jakiej wysokości oraz wycenimy współpracę
3. Po wpłacie uruchomimy procedury w Niemczech i w Polsce – doprowadzimy do wypłaty świadczeń za zaległe okresy od ojca lub/i Familienkasse.
Źródła:
Zapisz się na bezpłatną konsultację