Często można usłyszeć, że Familienkasse wyrównuje maksymalnie 6 miesięcy wstecz od momentu złożenia wniosku o świadczenie. Prawda jest jednak bardziej złożona. Zwrot za 6 miesięcy wstecz to zasada ogólna. Wnioskować o Kindergeld można za dłuższy okres, jednak muszą zostać spełnione pewne przesłanki.
Najważniejsze wnioski:
Strona polska z reguły wypłaca świadczenia (500 plus, zasiłek rodzinny, RKO, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy) jedynie od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Od tej reguły też istnieją wyjątki i można otrzymać 500 plus z przeszłości, gdy np. urząd niemiecki domaga się zwrotu lub został popełniony błąd w koordynacji.
Familienkasse generalnie wypłaca świadczenie za okres 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku. W obu sytuacjach wyrównanie otrzymasz również za czas do podejmowania decyzji przez urząd.
Czyli w przypadku 500+, gdy na decyzję czekasz miesiąc otrzymasz wyrównanie świadczenia za 2 miesiące po podjęciu decyzji przez ZUS. W przypadku, gdy wnioskowano o zasiłek po 5 miesiącach od rozpoczęcia pracy w Niemczech. np. w maju 2023, a Familienkasse podejmie decyzję po 4 miesiącach (typowy czas oczekiwania na decyzję Kasy Rodzinnej w sprawach łatwych), wyrównanie otrzymasz za 9 miesięcy (czyli we wrześniu/październiku 2023). Wypłata Kindergeld będzie za 5 miesięcy do daty złożenia wniosku i 4 miesiące procedowania, czyli 5+4=9. Kindergeld zostanie wypłacone w sumie za 9 miesięcy. Dalsze wypłaty będą wypłacane co miesiąc.
Prawo do Kindergeld masz również za dłuższy okres niż pół roku. Aby otrzymać zasiłek trzeba się wykazać inicjatywą i nie zgadzać się z urzędem, jeśli są ku temu powody. Zarówno jeżeli chodzi o wyrównanie od strony polskiej, jak i strony niemieckiej, obowiązuje ta sama zasada. Jeżeli w innym kraju był złożony wcześniej wniosek o świadczenie rodzinne, jest on równoznaczny ze złożeniem wniosku w drugim kraju.
Przykład:
Praca w Niemczech jest wykonywana już 10 lat. Nie był nigdy składany wniosek o rodzinne na dziecko w Niemczech. Jednak w Polsce od początku (od kwietnia 2016) były składane wnioski o o 500 plus za każdy okres zasiłkowy. Najpierw Familienkasse wypłaci dodatek dyferencyjny za 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku, prawdopodobnie również poda argument, że zgodnie z wyrokiem sądu z 2018 roku wypłacają tylko 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku. Od takiej decyzji należy się odwołać, ponieważ wniosek o 500 plus z lipca 2019 upoważnia nas do otrzymania dodatku dyferencyjnego (różnicy między Kindergeld i 500 plus) od lipca 2019. Trzeba walczyć i wejść w konflikt z urzędem.
Analogicznie w przypadku, gdy nie było wniosku o 500 plus (więc zasiłek wypłacany nie był, choć miało się do niego prawo) , ale był składany wniosek o Kindergeld na dzieci wcześniej, możemy powołać się na tą samą zasadę.
Przykład:
Otrzymywano zasiłek Kindergeld przez 10 lat, ale nigdy nie był składany wniosek o 500 plus ponieważ taką radę otrzymał wnioskodawca od swojego doradcy (np. księgowej, Pana z MOPS-u). Niespodziewanie Familienkasse prosi o zwrot części niesłusznie pobranego świadczenia od lipca 2019, ponieważ jeden z rodziców dziecka był aktywny zawodowo w Polsce (np. zatrudniony/pobierał świadczenie pielęgnacyjne/zasiłek dla bezrobotnych/był ubezpieczony w KRUS). ZUS twierdzi, że oni wypłacają tylko od miesiąca złożenia wniosku o 500 plus. W Urzędzie Wojewódzkim twierdzą tak samo. W tej sytuacji trzeba zawalczyć o wyrównanie zasiłku. Urzędnicy mają interes w tym, aby przekazywać częściowo prawdziwe informacje. Chcą, żeby wnioskodawca odpuścił, spóźnił się i zawalił termin. Odzyskaj 500 plus z przeszłości.
Teoretycznie koordynacja świadczeń polega na tym, że instytucje z dwóch krajów kontaktują się, wymieniają informacjami i ustalają, kto ma pierwszeństwo wypłaty. W praktyce często jeden z urzędów, a czasem oba popełniają błąd, źle wyznaczają kraj pierwszeństwa lub w ogóle prowadzą postępowanie nie z tym krajem co trzeba. Wnioskodawca nie otrzymuje niemieckiego zasiłku rodzinnego, bo któryś z urzędników pomylił się i nikt (ani przełożony, ani urząd nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za taki błąd. Dodatkową trudnością jest okoliczność, że błąd może popełnić ten drugi urząd, np. polski, który nie wprowadzi danych, nie odpowie na zapytanie, a z perspektywy wnioskodawcy, to Niemcy blokują przysługujący zasiłek.
Często w związkach na odległość nie ma szczerości. Biologiczny ojciec (lub matka) może nie powiedzieć o fakcie, że złożył wniosek o Kindergeld kilka lat wcześniej. Wyrównanie w takiej sytuacji należy się za cały okres, przez który rodzic pracujący na terenie Niemiec pobierał Kindergeld dla siebie. Kindergeld należy się rodzicowi, który ma dziecko przy sobie. Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych jednak nie wyprostuje takiej sprawy sama z siebie. Często wysyła nawet mylne sygnały w przypadku, gdy rodzic mający dziecko pod swoją opieką, próbuje odzyskać Kindergeld. Kasa Rodzinna potrafi pisać, że należy się zwrot tylko za 6 miesięcy w takiej sytuacji. Nie można się zgadzać z taką decyzją. W przypadku konfliktu rodziców i złożenia wniosku o zasiłek przez rzeczywistego opiekuna dziecka, Familienkasse prosi o dokumenty potwierdzające zatrudnienie byłego partnera (lub partnerki). Mimo tego, że posiada je w aktach, to zaczyna procedurę od początku – blokuje Kindergeld. Były/była nie przekaże dokumentów dobrowolnie. Trzeba przejąć inicjatywę w takiej sytuacji: Odzyskać Kindergeld i uzyskać Zaświadczenie Pracodawcy i inne potrzebne dokumenty.
Niemiecki urząd przyznaje zasiłek za 6 miesięcy. Po jakimś czasie wypływają nowe fakty, które sprawiają, że wyrównanie powinno być za dłuższy okres. Trzeba mieć świadomość, że każda decyzja dotycząca niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld może zostać wzruszona (podważona, skorygowana), jeśli pojawią się nowe fakty. Okres i kwoty Kindergeld powinien zostać przeliczony jeszcze raz przy uwzględnieniu nowych dowodów. Następnie powinna przyjść nowa decyzja o przyznaniu zasiłku. Trzeba pamiętać, że urząd nie ma interesu w korygowaniu decyzji. Więc często jest na nie. Należy nie zgadzać się z decyzjami, które nie pokrywają się z faktami. I starać się o Kindergeld jeszcze raz, gdy pojawią się nowe dowody. Zasada ta dotyczy również świadczenia wychowawczego 500 plus. Jeśli pojawiają się nowe dowody, to jest to uzasadniony pretekst do przeanalizowania sprawy jeszcze raz i potencjalnie wydłużenia terminu. Decyzje odmowne są do zaskarżenia, jeśli pojawiają się nowe dowody.
Wniosek o przyznanie zasiłku był złożony dawno temu. Przewlekłość urzędu blokuje wyrównanie Kindergeld z Niemiec. Nie tylko polskie urzędy mają problemy z rekrutacją i braki kadrowe. Urzędnicy decydujący o świadczeniu Kindergeld też gubią akta, grają na czas, przeciągają sprawy trudne, gdzie dużo pieniędzy leży na stole. Obywatel ma się poddać, odpuścić, popełnić błąd, obwinić za wszystko siebie. Na infolinii Familienkasse nie otrzymasz wiarygodnej informacji na ten temat. Jeśli dochodzi do przewlekłości ws. Kindergeld, to należy to zaskarżyć. Piszemy skargi na Familienkasse i przymuszamy Kasę Rodzinną do wydania decyzji i przyznania zasiłku na dzieci. Jeśli urząd nieprzyzwoicie długo rozpatruje sprawę wyrównania zasiłku wstecz, umów się na bezpłatną konsultację.
Zapisz się na bezpłatną konsultację