Mutterschaftsgeld jest to zasiłek macierzyński przyznawany w Niemczech. Niestety nie jest on przyznawany wszystkim kobietom, które urodziły dzieci. Przyznanie Mutterschaftsgeld zależy od wielu czynników, które trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek.
Zasiłek Mutterschaftsgeld jest bardzo podobny do polskiego zasiłku macierzyńskiego. Najistotniejszym warunkiem jest to, aby kobieta posiadała ubezpieczenie państwowe (Gesetzliche Krankenversicherung – GKV). Zasiłek Mutterschaftsgeld w Niemczech przysługuje kobietom, które:
Zasiłek ten nie jest wypłacany każdej kobiecie w tej samej kwocie. Wysokość świadczenia zależna od wielu czynników. Kobietom zatrudnionym na umowę (o pracę, zlecenie, minijob) będzie wypłacany w kwocie wynagrodzenia netto (liczona na podstawie 3 ostatnich pełnych miesięcy kalendarzowych). Kobiety zarejestrowane w niemieckim Urzędzie Pracy będą otrzymywać zasiłek w kwocie takiej samej jak zasiłek dla bezrobotnych. Natomiast kobiety które prowadzą własną działalność zarobkową, o ile otrzymają ten zasiłek, będzie on wypłacany w kwocie zasiłku chorobowego, czyli 70% średnich zarobków. Urząd nie chce Ci wypłacić zasiłku? Zapisz się na bezpłatną konsultację ws. zasiłków.
Zasiłek jest wypłacany od ubezpieczalni, w której wnioskodawczyni jest ubezpieczona. Jeżeli chodzi o kobiety zatrudnione na etat lub pół etatu Krankekasse wypłaca jedynie połowę świadczenia, resztę dopłaca pracodawca. Jeśli chodzi o wypłacanie zasiłku dla osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy to w całości zasiłek Mutterschaftsgeld wypłaca ubezpieczalnia. Wypłata zasiłku wygląda inaczej przy samozatrudnieniu. Jeżeli osoba jest ubezpieczona prywatnie to w tym przypadku Kasa Chorych nie wypłaci świadczenia ze względu na brak odprowadzanych składek. W tym przypadku otrzymuje się jednorazowe świadczenie od Federalnego Urzędu Ubezpieczeń (Bundesamt für Soziale Sicherung) oraz dodatek od pracodawcy.
W Polsce urlop macierzyński wypłacany jest w 100% takiej samej kwocie co wynagrodzenie netto. Następnie po urodzeniu dziecka następuje urlop rodzicielski, podczas którego zasiłek wypłacany jest w 80% wynagrodzenia netto. Długość urlopu macierzyńskiego w Polsce w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi 20 tygodni, W Niemczech jest to 8 tygodni.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację