
Alimenty, Kindergeld, 500 plus
26 kwietnia, 2021
Zasiłek rodzinny Kindergeld – pomoc prawna w sporze z Familienkasse o niemieckie świadczenie
30 kwietnia, 2021
Dlaczego polsko-niemieccy prawnicy nie pomagają Polkom, które np. chcą uzyskać alimenty od biologicznego ojca Niemca? Dlaczego, gdy dzwonisz do polsko-niemieckiego prawnika, słyszysz, że za start pracy on weźmie 700 euro? Dlaczego relacje z polsko-niemieckim prawnikiem muszą skończyć się obrazinami?
DUŻY KARP W MAŁYM STAWIE
Typowy adwokat czy radca prawny kieruje się zasadą, że lepiej być dużym karpiem na swoim małym rynku niż być wielką rybą w oceanie. Taki pełnomocnik pracuje w 2-3 sądach. Zna tam wszystkich sędziów, sekretarki, konkurencję i cieszy się opinią. Buduje relacje i portfolio klientów przez lata. Gdy przychodzi klient i prosi go o reprezentowanie poza “jego” sądami, rzuca cenę zaporową. Woli jeść “małymi łyżeczkami”, niż podejmować się sprawy w nieznanym miejscu.
TELEFON DO POLSKO-NIEMIECKIEGO PRAWNIKA
Wezwanie do zapłaty jest bardzo Kilka miesięcy lub lat temu, zabrałaś dzieci z Niemiec i wróciłaś do Polski. Myślisz, skoro Twój były partner, nazwijmy go Hansem, nie płaci alimentów, to żeby coś z tym zrobić musisz poszukać niemieckiego prawnika. No, ale prawnicy i ich skomplikowane słownictwo. Nawet jeśli komunikacyjnie znasz niemiecki, to zakładasz, że trudno będzie się dogadać z prawnikiem Niemcem. Szukasz więc rozwiązania pośredniego. Polsko-niemieckiego. I dzwonisz. Po pierwszym telefonie – siadasz na fotelu. Bo kwota, którą zawołał sobie polsko-niemiecki prawnik powala. Najgorsze co możesz zrobić, to zapłacić…
CENA ZAPOROWA
Jeśli Twój potencjalny pełnomocnik chce więcej pieniędzy, niż się spodziewałaś, to wiedz, że wcale nie chce Twojej sprawy. Nie jest kompetentny w jakiejś dziedzinie, więc rzuca zaporową cenę, bo będzie musiał się douczyć i postarać, aby zmierzyć się z tematem. Albo rzuca cenę zaporową za pseudo-usługę. Co to pseudo-usługa? O tym za chwilę. Czy polsko-niemiecki prawnik jest kompetentny w sprawie alimentów od już-nie-Twojego-Hansa? Nie jest.
ALIMENTY OD NIEMCA W POLSKIM SĄDZIE
Jesteś z Głogowa, to właściwym sądem do rozstrzygnięcia sprawy alimentów na Twoje dzieci, jest Sąd Rejonowy w Głogowie. Mieszkasz w Łapach? Sąd Rejonowy w Białymstoku. Kropka. Nie ma znaczenia, czy dzieci masz z Niemcem, Francuzem, czy Irakijczykiem. Polsko-niemiecki prawnik nie powiedział Ci tego przez telefon? Że sprawa będzie się odbywała w sądzie w Polsce? Nie powiedział Ci, że nigdy nie przygotował żadnego pisma do sądu w Polsce?
POLSKO-NIEMIECKI PRAWNIK, CZYLI PSEUDO-USŁUGA
Co zrobi polsko-niemiecki prawnik z klientką, która dzwoni ze sprawą, w której nie może pomóc? Najpierw cena zaporowa, załóżmy 700 euro za start pracy. Jeśli klientka zapłaci, polsko-niemiecki prawnik napisze wezwanie do zapłaty na firmowym papierze. To wszystko, co może zrobić (i co robi w takich przypadkach). Tylko jak “wyjść z twarzą” z takiej sytuacji, że nie można pomóc klientce? Trzeba sprawić, żeby się obraziła. Po wysłaniu tego wyzwania polsko-niemiecki prawnik wystawia drugą fakturę na kolejne 2000 euro. Umawiał się inaczej ze swoją klientką, więc klientka z pewnością się obrazi. Obie strony są zadowolone. Klientka myśli, że nie dała się naciągnąć. Polsko-niemiecki prawnik sprzedał pseudo-usługę. Jedną kartkę papieru sprzedał za 700 euro. Ta pseudo-usługa bierze się z błędnego założenia, że konflikty z ojcem-Niemcem należy rozwiązywać przy pomocy niemieckojęzycznych pełnomocników w Niemczech. To fałszywe przekonanie, które wielu polsko-niemieckich prawników wykorzystuje.
CHCESZ OMÓWIĆ SWOJĄ SYTUACJĘ?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zobacz też:
- Niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld ponaglenie – co zrobić, gdy Familienkasse nie odpowiada?
- Zasiłek rodzinny Kindergeld – pomoc prawna w sporze z Familienkasse o niemieckie świadczenie
- Niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld a renta z Polski i renta sieroca (półsieroca) po zmarłym rodzicu z Niemiec
- Wniosek o Kindergeld online – Wniosek o niemiecki zasiłek rodzinny – jak złożyć wniosek