Dlaczego warto założyć sobie konto w Portalu Informacjny Sądów Powszechnych? Bo pozwala on zajrzeć do swoich spraw sądowych “od kuchni”, czyli z perspektywy sekretariatu. Najpraktyczniejszą funkcją, którą oferuje Portal Informacji Sądowej, to powiadomienia. Gdy pojawia się nowy dokument lub nowa czynność, użytkownik otrzymuje e-maila z powiadomieniem.
Dla osób nieobytych z maszyną sądową, sąd to przede wszystkim sędzia i rozprawa. W rzeczywistości sędzia i rozprawa, to tylko wierzchołek góry lodowej. Rozprawa i emocje z nią związane zasłaniają mrówczą pracę sekretariatu. Co robią osoby, których pracy nie widać? Obsługują korespondencję. Zajmują się obiegiem akt. Wykonują zarządzenia sędziów. Wprowadzają informacje do systemu informatycznego. Wypełniają kalendarz. I wiele innych czynności, łącznie z protokołowaniem rozpraw, które akurat łatwo zaobserwować. Nasza sprawa, to akta, które są prowadzone przez sekretarzy sądowych. Jeśli przez dłuższy czas nic się nie dzieje, nie została wprowadzona żadna nowa czynność lub dokument w systemie, czyli nie otrzymujemy żadnych powiadomień na e-maila, to znaczy że trzeba się zainteresować sprawą i skontaktować z sekretariatem. Sam brak informacji z Portalu Informacji Sądowej, jest już ważną informacją. Jeśli mamy zarejestrowane konto w portalu, to możemy założyć, że trzy miesiące od ostatniego powiadomienia o zmianie w sprawie, to moment, w którym należy wykazać się starannością i dopytać, co się dzieje w naszej sprawie, jaki jest jej status, co się dzieje z aktami?
Pisma przewodnie
Portal Informacji Sądowej daje możliwość podejrzenia tego, co się dzieje w naszej sprawie. Mamy np. dostęp do pism przewodnich, przy pomocy których sąd wzywa nas o uzupełnienie braków formalnych lub zawiadamia o terminie rozprawy. Konto w serwisie pozwala zajrzeć do przesyłek, które dopiero za kilka dni do nas przyniesie listonosz. Jakie daje to w praktyce plusy? Istotne. Założyliśmy sprawę dotyczącą odzyskania Kindergeld. Dostajemy e-maila z powiadomieniem, że pojawił się nowy dokument w systemie. Logujemy się do portalu i otwieramy pismo przewodnie, gdzie sąd wzywa nas do uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w terminie 7 dni. Oznacza to, że nasz realny termin nie wynosi 7 dni, tylko osiem, dziewięć lub dziesięć dni, bo wiemy o tym fakcie zanim przyjdzie do nas poczta.
Protokoły, protokoły audio i wyroki
Tak jak dostęp do pism przewodnich jest możliwy w większości sądów, tak dostęp do protokołów i wyroków zależy od stylu danego sekretariatu w danym wydziale w danym sądzie. W jednym sekretariacie publikuje się protokoły i wyroki w innym nie, w kolejnym publikuje się tylko protokoły. Prawdopodobnie wynika to z tego, że w praktyce są sekretariaty bardziej odporne na zmiany a inne mniej. Bez wątpienia to jest minus, jednak dla wielu osób, które nie mają spraw w wielu sądach w różnych stronach kraju, może być to niezauważalne, bo akurat w ich sądzie może być pełen dostęp. Bezdyskusyjnie darmowy dostęp do protokołu – możliwość pobrania pliku .pdf w dowolnym miejscu i czasie to duże ułatwienie. Protokoły starych spraw np. związanych z alimentami lub rozwodem, potrafią być bardzo pomocne np. przy sprawie związanej z odzyskaniem Kindergeld. Kolejny wielki plus, to możliwość odsłuchania (lub/i pobrania) protokołów nagrywanych w formacie audio. Jeśli masz konto w Portalu Informacji Sądowej omija Cię absurdalne zamawianie protokołu w formie płyty CD w czasach, gdy laptopy nie mają czytników płyt CD.
Jak założyć konto w Portalu Informacji Sądów Powszechnych?
Aby założyć sobie konto na Portalu Informacji Sądów Powszechnych trzeba:
1. Wejść na stronę: https://portal.wroclaw.sa.gov.pl/#/login
2. Wybrać apelację, w której toczy się sprawa np. jeśli sprawa toczy się w Zielonej Górze, to wybieramy z menu na górze po prawej stronie Apelację poznańską. Jeśli nie wiesz, do której apelacji należy Twój sąd, można to sprawdzić tutaj.
3. Po wyborze apelacji należy kliknąć “Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się”. To jest trzeci pasek pod przyciskiem “Zaloguj”.
3.1 Następnie otworzy się menu z pięcioma krokami. Pierwszy krok będzie dotyczył akceptacji regulaminu. Klikamy “Akceptuję”.
3.2 Drugi krok to uzupełnienie danych osobowych. Po uzupełnieniu ich i po zaznaczeniu pola, że nie jest się robotem (reCAPTCHA), klikamy “Dalej”.
3.3 Trzeci to dodanie adresu. Klikamy “Dodaj nowy adres” – otwierają nam się pola do uzupełnienia adresu, które wypełniamy. Następnie klikamy przycisk “Zapisz”. Dodany adres pojawia się na ekranie. Klikamy ponownie przycisk “Dalej”.
3.4 Jesteśmy na etapie “Wnioski o dostęp do spraw”. Wybieramy sąd z listy oraz wydział z listy. Wybieramy także “Repertorium”, czyli litery z sygnatury akt naszej sprawy np. jeśli sygnatura wygląda I C 285/19, to wybieramy literkę “C” z listy. Otwierają się pola: “Rok”, “Numer sprawy”, “Uwagi” oraz “Rola w sprawie”. W polu “Rok” wybieramy z listy rok, który jest tożsamy z rokiem sygnatury. W polu “Numer sprawy” wpisujemy numer z sygnatury, który znajduje się między literami a rokiem (w przypadku sygnatury akt I C 285/19, wpisujemy “285”). Pole “Uwagi” pomijamy. W polu “Rola w sprawie” wpisujemy albo “Powód”, jeśli to my wnieśliśmy sprawę lub “Pozwany”, jeśli zostaliśmy pozwani albo “Strona”, jeśli jesteśmy stroną.
Na dole strony mamy dwa przyciski: “Wyślij wniosek” i “Wyślij i podpisz profilem zaufanym”. Najprościej jest kliknąć drugie pole i podpisać wniosek przy pomocy np. konta bankowego. Większość dużych banków daje taką możliwość. Jeśli jednak nie masz konta w banku, przez które możesz podpisywać dokumenty i nie masz profilu zaufanego, to pozostaje wcisnąć przycisk “Wyślij”. W tym wypadku, aby aktywować konto, trzeba będzie się udać do wskazanego sądu wraz z dowodem osobistym.
3.5 Po tych czynnościach pojawi się ekran z informacją, że wniosek o rejestrację został wysłany. Na e-maila w ciągu 24 godziny zostanie wysłane potwierdzenie, że wniosek został złożony wraz z informacją, o możliwych sposobach aktywowania konta.
Chcesz omówić swoją sprawę?
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację