Jeśli jeden rodzic pracuje w Niemczech, a drugi pobiera rentę (lub emeryturę), to krajem pierwszeństwa do wypłaty świadczeń na dzieci są Niemcy. Renta lub emerytura rodzica w Polsce nie liczy się wtedy jako aktywność zawodowa. Dziecko żyjące w Polsce, którego rodzic pracował 5 lat w Niemczech i zmarł, ma prawo do tzw. renty sierocej (lub półsierocej).
Kindergeld to zasiłek rodzinny, który jest porównywalny do naszego świadczenia 800 plus. Zasiłek przysługuje na dzieci wtedy, gdy choć jeden z rodziców pracuję na terenie Niemiec. Może tam mieszkać lub nie mieszkać, gdy spełnia warunki nieograniczonego obowiązku podatkowego. Przyznanie takiego świadczenia nie następuje od razu po złożeniu wniosku. Procedura jest dość długa, ponieważ Familienkasse “Kasa Rodzinna w Niemczech” musi zbadać dokładnie sytuację rodzinną. Do wypełnionych wniosków trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty. W 98% przypadków urząd będzie prosił o dodatkowe dokumenty i dowody do sprawy. Złóż wniosek o Kindergeld lub rozwiąż swój problem z Familienkasse – zapisz się na konsultację ws. Kindergeld.
W momencie ubiegania się o zasiłek z Niemiec trzeba również wziąć pod uwagę aktywność zawodową drugiego rodzica w Polsce. Jeżeli rodzic jest aktywny zawodowo w Polsce to automatycznie Polska ma pierwszeństwo do wypłaty świadczenia. Niemcy wypłacają tak zwany dodatek dyferencyjny czyli różnicę pomiędzy polskim świadczeniem a niemieckim (800plus – Kindergeld = dodatek dyferencyjny). Aktywność zawodowa nie równa się jedynie z pracą na etacie. Do aktywności zawodowej zaliczamy:
Gdy drugi rodzic (przebywający z dziećmi w Polsce) pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy z Polski, nie jest ona traktowana przez niemiecki urząd Familienkasse jako aktywność zawodowa. W takiej sytuacji to Niemcy (lub inny kraj Unii Europejskiej jeśli mowa o innym kraju) ma pierwszeństwo do wypłaty świadczenia na dzieci. W taki sam sposób jest traktowana emerytura z Polski. Emerytura również dla Familienkasse nie jest aktywnością zawodową. Pobierasz rentę lub emeryturę i starasz się o Kindergeld lub potrzebujesz pomocy w komunikacji z Familienkasse? Zapisz się na bezpłatną konsultację ws. Kindergeld.
Renta półsieroca, czyli “Halbwaisenrente” to świadczenie które przysługuje dziecku po zmarłym rodzicu który pracował oraz opłacał składki na ubezpieczenie społeczne w Niemczech nie krócej niż 5 lat. Jeżeli dziecko mieszkające w polsce otrzymuję rentę półsierocą z Niemiec po zmarłym rodzicu to również przysługuje mu świadczenie Kindergeld. Jeśli dziecko otrzymuje rentę sierocą (straciło obu rodziców pracujących w Niemczech minimum 5 lat), to również powinno otrzymywać Kindergeld z Niemiec.
Jeżeli dziecko otrzymało rentę po zmarłym rodzicu z Niemiec to na tej podstawie można wnioskować o świadczenie Kindergeld, ale w momencie gdy dziecko również otrzyma rentę z Polski i będzie ona większa, to prawdopodobnie Familienkasse odrzuci wniosek o niemiecki zasiłek rodzinny. Większy przychód ze świadczeń będzie leżeć po stronie polskiej i to będzie dla Funduszu Rodzinnego argument, aby nie wypłacić Kindergeld.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację