Zwrot 500 plus

 

Kwoty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie na rachunek bankowy wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia wychowawczego do dnia spłaty.

Decyzję tę można zaskarżyć. Jeżeli wymagają od Ciebie zwrotu 500 plus, to być może wynika to z tego, że należy Ci się świadczenie typu Kindergeld lub Child Benefit z innego kraju. Skontakuj się z nami – pomożemy!

Dlaczego urząd domaga się zwrotu 500 plus?

W przypadku zwrotów 500 plus, kluczową kwestią jest powód, który został podany w piśmie z urzędu. Po odbiorze listu, większość osób myśli przede wszystkim o słowie „zwrot” i że trzeba zwrócić „dług”, bo inaczej urząd będzie egzekwował pieniądze. „Zwrot” wywołuje emocje i strach przykrywa to co najważniejsze, aby się skutecznie bronić: dlaczego urząd domaga się zwrotu? Typowe powody to:
  • Zawyżenie swoich dochodów w oświadczeniu, które obowiązywało do lipca 2019. 500 plus w pierwszej wersji było wypłacane na najstarsze dziecko pod warunkiem, że rodzina spełniała kryterium dochodowe. Część osób, zaniżało swoje dochody, aby spełnić to kryterium
  • Do czerwca 2022, jeśli rodzic wychowujący dziecko był nieaktywny zawodowo w Polsce, a drugi rodzic, np. partner, mąż, były mąż były partner pracował za granicą, to pierwszym krajem do wypłaty świadczeń był ten drugi kraj. Jeśli po koordynacji (trwającej często latami) okazywało się, że świadczenie niesłusznie było wypłacane w Polsce (krajem pierwszeństwa był ten drugi kraj i ten drugi kraj płacił więcej, niż wynosiło 500 plus), to było/jest ono do zwrotu
  • Pojawienie się nowych okoliczności, dowodów np. urząd zagraniczny informuje stronę polską, że jeden z rodziców pracował w danym okresie za granicą, (w sytuacji, gdy drugi rodzic w Polsce był nieaktywny zawodowo)
  • 500 plus było wypłacane osobie, u której dziecko nie mieszkało
  • Z powodu błędu lub omyłki urzędnika, np. gdy 500 plus było wypłacane osobie, która skończyła 18 lat
  • Błędnie przeprowadzonej koordynacji
Najgorsze co można zrobić otrzymując pismo z żądaniem zwrotu, to wysłać szybko prośbę o rozłożenie na raty. Błąd polega na tym, że prosząc o raty, akceptujemy cały „dług”. Trzeba ustalić, czy żądanie jest słuszne? Czy urząd ma rację w części lub w całości, czy domaga się bezpodstawnie pieniędzy? Czy fakt, że strona polska domaga się zwrotu oznacza, że drugi kraj powinien wypłacić pieniądze? To wymaga analizy.

Zapisz się na bezpłatną konsultację

NUMER TELEFONU:

+48 729 685 575
(od pon. do pt. w godz. 8:00-18:00)

konflikt-z-familienkasse mama z corka

W jakiej sytuacji możemy pomóc?

Jak poradzić sobie ze zwrotem do urzędu?

Umów się na bezpłatną konsultację, a my przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy Ci ze zwrotem 500 plus.

Masz podobny problem?

ZAPOZNAJ SIĘ Z ARTYKUŁAMI, KTÓRE POMOGĄ CI ZROZUMIEĆ SWOJĄ SYTUACJĘ
DARMOWA KONSULTACJA