Dodatek dyferencyjny
Dodatek dyferencyjny to mechanizm wyrównawczy w systemie zabezpieczenia społecznego, który polega na dopłacie różnicy między świadczeniami rodzinnymi wypłacanymi w dwóch państwach członkowskich UE. Wynika on z art. 68 ust. 2 Rozporządzenia (WE) nr 883/2004.
Jeśli rodzic pracuje za granicą, a tamtejsze świadczenie (np. niemieckie Kindergeld) jest wyższe niż to w Polsce (np. 500 plus lub 800 plus), rodzina dostaje wyrównanie tej różnicy. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku – przy składaniu wniosku o świadczenie system automatycznie sprawdza, czy przysługuje dodatek.
Kto może uzyskać dodatek dyferencyjny?
Jeśli jeden z rodziców pracuje w Niemczech (lub np. jest tam na zasiłku dla bezrobotnych, prowadzi własną działalność, jest na emeryturze itp.), a drugi rodzic jest aktywny zawodowo Polsce, np. pracuje na umowę o pracę, umowę zlecenie, jest na własnej działalności lub pobiera macierzyńskie, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, to dziecku należy się wyrównanie z Niemiec, czyli tzw. dodatek dyferencyjny.
- Dziecko nie musi mieszkać w Niemczech
- Rodzic pracujący w Niemczech nie musi być zameldowany w Niemczech
- Rodzice nie muszą być w małżeństwie
- Rodzice dziecka nie muszą być nawet parą
- Wnioskodawcą powinna być osoba, która opiekuje się dzieckiem
Chcąc otrzymywać dodatek dyferencyjny należy złożyć wniosek we właściwej Familienkasse. Potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku o dodatek dyferencyjny – umów się na bezpłatną konsultację.
W sytuacji, gdy rodzic opiekujący się dzieckiem jest aktywny zawodowo w Polsce, pierwszym krajem do wypłaty zasiłku na dziecko jest Polska. Jeśli kraj, w którym pracuje drugi rodzic, ma wyższy zasiłek na dziecko niż Polska, to ten drugi kraj powinien wypłacić różnicę. Różnica ta nosi właśnie nazwę dodatku dyferencyjnego. Aby policzyć ile wyniesie dodatek dyferencyjny, należy odjąć od Kindergeld kwotę 500 zł. Strona niemiecka wypłaca w tej chwili 250 euro pełnego Kindergeld na każde dziecko. Oznacza to, że dodatek dyferencyjny na dziecko w Polsce wynosi 250 euro – 500 zł. Kwota ta się zmienia w zależności od kursu euro względem złotówki.
Zapisz się na bezpłatną konsultację
NUMER TELEFONU:
+48 729 685 575
(od pon. do pt. w godz. 8:00-18:00)
ADRES E-MAIL:
Jakie dokumenty przygotować?
- Kopia aktu urodzenia dziecka (wystarczy polski akt urodzenia, może być europejski; nie potrzebne są tłumaczenia ani tłumaczenia przysięgłe)
- Kopia aktu małżeństwa (jeśli rodzice nie są w małżeństwie, nie jest to dokument obowiązkowy; nie potrzebne są tłumaczenia ani tłumaczenia przysięgłe)
- Kopia wyroku rozwodowego/postanowienia o separacji (jeśli rodzice rozwiedli się/są w separacji; nie potrzebne są tłumaczenia ani tłumaczenia przysięgłe)
- Kopia wyroku (lub ugody) dotyczącego alimentów (jeśli orzeczone są alimenty; nie potrzebne są tłumaczenia ani tłumaczenia przysięgłe)
- Zaświadczenie Pracodawcy ze strony rodzica, który pracuje w Niemczech (druk Familienkasse; zaświadczenie wypełnia i podbija pracodawca)
- Zaświadczenie o wspólnym zamieszkiwaniu (druk Familienkasse; zaświadczenie wypełnia wydział ewidencji ludności w Urzędzie Miasta/Gminy, jeśli rodzice/rodzic nie jest zameldowany z dzieckiem; jeśli nie, to należy inaczej udowodnić wspólne zamieszkiwanie)
- Zaświadczenie ze szkoły/uczelni (druk Familienkasse; wypełnia szkoła, uczelnia dziecka; dotyczy uczniów i studentów)
- Kopia dokumentu, który potwierdza sytuację zawodową rodzica, który przebywa z dzieckiem w Polsce (np. kopia umowy o pracę, kopia decyzji o rejestracji w Urzędzie Pracy, decyzja o przyznaniu renty)
Jak uzyskać Dodatek Dyferencyjny?
Umów się na bezpłatną konsultację. Przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy Ci uzyskać dodatek dyferencyjny.
Zapisz się na bezpłatną konsultację
NUMER TELEFONU:
+48 729 685 575
(od pon. do pt. w godz. 8:00-18:00)