Zakład Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego stycznia 2022 r. przejmie przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczenia wychowawczego 500+ od samorządów. Ubezpieczyciel już od 1 lipca 2021 r. przejął obsługę świadczenia Dobry Start, czyli 300+. Wcześniej został przez ustawodawcę wyznaczony do obsługi Polskiego Bonu Turystycznego. Co się zmienia?
Wniosek dotyczący programu Dobry Start od pierwszego lipca 2021 można złożyć tylko on-line przez system ZUS. Od następnego roku to samo czeka program 500+. I to jest generalnie dobra wiadomość. Od strony państwa oznacza to znaczne oszczędności. Obywatel powoli jest zmuszany, aby składać wnioski drogą elektroniczną. I to też może mieć walor edukacyjny. Jeśli nie nauczysz się tego robić przez internet, to nie dostaniesz pieniędzy. Trudno o większą motywację do przełamania się i załatwiania większej ilości spraw z urzędami on-line.
Jeśli rodzic-świadczeniobiorca nie zgłosi w ciągu roku zmian dotyczących swojej sytuacji życiowo-zawodowej, to wniosek zostanie automatycznie przedłużony. Proste i wpływające pozytywnie na życie milionów rodziców. Od następnego okresu zasiłkowego nie trzeba będzie składać co roku (lud dwa lata, jak w przypadku okresu zasiłkowego 2019/2021) wniosków.
Pięć lat ludzie z MOPS-ów, ROPS-ów, OPS-ów, Centrów Pomocy Rodzinie uczyli się świadczenia 500+ i koordynacji ze świadczeniami z innych krajów. Bez większych sukcesów.
Pięć lat to i tak za długo. Panie i Panowie z MOPS-ów wprowadzili dziesiątki tysięcy ludzi w błąd. Bezkarnie. Nieznośne jest to, że każda z tych instytucji działa według swoich zasad. Można nawet odnieść wrażenie, że ludzie z jednego MOPS-u interpretują identyczną sytuację w różny sposób (w zależności od nastroju). Z ulgą należy przyjąć wiadomość, że przejmie to inna instytucja. Obowiązki od samorządów przejmuje urząd centralny, czyli ZUS. Jest szansa, że będzie mniej sprzecznych decyzji i komunikatów.
Częścią spraw nadal będą zajmować się MOPS-y.
Każda zmiana oznacza chaos. Gdy temat koordynacji świadczeń przejęły od Urzędów Marszałkowskich Urzędy Wojewódzkie, to obie te instytucje często spychały na siebie odpowiedzialność. Tego pewnie też nie da się uniknąć w tej sytuacji. Państwo dzięki tej zmianie ma zaoszczędzić blisko połowę kwoty, którą w tej chwili wydaje na obsługę programu 500+. Ma to nastąpić już w roku 2023. Zmiana ma przynieść gigantyczne oszczędności, ok. 40 mln rocznie. Drugim celem tej operacji jest wygoda świadczeniobiorcy. Liczymy na to, że efektem ubocznym będzie ujednolicenie i uproszczenie komunikacji, że skończą się “dobre rady” niedouczonych urzędników wprowadzające obywateli w błąd.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację