Kindergeld należy się rodzicowi, z którym dziecko mieszka. Często jednak jest inaczej. To rodzic pracujący za granicą pobiera to świadczenie. Dlaczego warto iść do sądu, aby odzyskać Kindergeld z przeszłości lub uzyskać bieżący dodatek dyferencyjny lub uzyskać dokumenty od rodzica pracującego poza Polską?
Żeby odzyskać Kindergeld lub inny podobny zasiłek, nie wystarczy liczyć na “władzę”, rozumianą jako urzędy, administrację, państwo. Twoje prawa są, ale tak jakby teoretycznie. Aby Twoje prawa przestały być teorią, potrzebna jest Twoja chęć – Twoja (silna) wola. Powszechne przekonanie jest takie, że różnimy się zasobnością portfela, pochodzeniem czy wykształceniem. Z naszych obserwacji wynika, że ludzie różnią się przede wszystkim siłą woli. To “mięśnie” Twojej woli są w stanie doprowadzić Cię od punktu wyjścia – teoretycznego prawa, do mety, czyli przelewów. Aby osiągnąć cel – wyegzekwować swoje prawa – potrzebne jest działanie i na froncie urzędowym, i na froncie sądowym. Ludzie, którzy mają silną wolę, jeśli im coś się nie podoba, to idą do sądu.
Który sąd jest właściwy? Polski czy niemiecki? Jeśli rodzic pracujący za granicą zabrał dla siebie świadczenie lub przeszkadza w uzyskaniu świadczenia, a drugi rodzic mieszka z dzieckiem w Polsce, to sądem właściwym jest sąd polski. Kluczowe pytanie brzmi: gdzie przebywa dziecko? Dziecko przebywa w Polsce, więc sprawa powinna toczyć się w Polsce, według polskich zasad. Polskie sądy stoją na stanowisku, że świadczenia typu Kindergeld (również polskie 500+), powinny trafiać do osoby, która ponosi trud wychowania i ma dziecko pod swoim dachem. Sądy niemieckie potrafią orzec, że 50% Kindergeld może pokryć dług alimentacyjny. Stąd bierze się dużo fałszywych informacji w sieci, że rzekomo połowa Kindergeld należy się rodzicowi pracującemu w Niemczech. To nieprawda dla sytuacji transgranicznej, gdy jeden rodzic mieszka z dzieckiem w Polsce. Taką sprawę powinien rozstrzygnąć sąd polski.
Inaczej wygląda sprawa, gdy Familienkasse wydaje decyzję, z którą się nie zgadzamy. Jeśli chcemy zaskarżyć decyzję niemieckiego urzędu, to sądem właściwym będzie Sąd Skarbowy w Niemczech, czyli Finanzgericht. Zazwyczaj będzie to Finanzgericht w Lipsku. Każda regionalna kasa oprócz przypisanych wnioskodawców z danego landu, ma również przypisanych wnioskodawców z innego państwa lub państw. Familienkasse Sachsen, czyli Saksońska Kasa Rodzinna obsługuje poza świadczeniobiorcami z Saksonii, wszystkie wnioski płynące z terytorium Polski. Wchodząc w konflikt z urzędem, sądem właściwym dla rozstrzygnięcia jest sąd niemiecki. To oczywiście nie oznacza, że musisz tam jeździć, ani że musisz wynajmować niemieckiego czy polsko-niemieckiego prawnika. Finanzgericht to nudny sąd, w którym liczą się dokumenty i pisma. Serwis Odzyskajkindergeld.pl pomaga w złożeniu skargi przeciowko Famiilenkasse i poprowadzenia sprawy z Finanzgerichtem, aż do rozstrzygnięcia.
Nasza rola polega na tym, aby wzmocnić Twoją wolę, czyli:
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój potencjalny doradca (obojętnie, czy adwokat, czy radca, czy biuro) nadaje się do poprowadzenia Twojej sprawy o Kindergeld przed sądem, to poproś go o przykładowy prawomocny wyrok w sprawie dotyczącej Kindergeld? Pewnie użyje wymówki “mam, ale nie pokażę, bo dane osobowe”. My mamy się czym chwalić. Pomogliśmy wygrać klientce przed Sądem Okręgowym w Szczecinie apelację. Jej były mąż odwołał się od wyroku sądu pierwszej instancji. Poniższy wyrok to trzecie zwycięstwo w tej sprawie. Wcześniej urząd uznał część zwrotu sprzed kilku lat. Kindergeld zostało przepisane na naszą klientkę, która od tego momentu otrzymuje dodatek dyferencyjny.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację