Kiedy złożyć wniosek o Kindergeld? Ile trzeba przepracować w Niemczech, aby złożyć wniosek o Kindergeld? Familienkasse wypłaca zasiłek w większości przypadków do 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Wniosek należy więc złożyć nie później niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Najlepiej wniosek złożyć jak najszybciej.
Wniosek o Kindergeld można złożyć od razu po rozpoczęciu pracy zagranicą. Im szybciej, tym lepiej.
Po 6 miesiącach przepracowanych w Niemczech można uzyskać zaświadczenie z Finanzamtu (niemieckiego urzędu skarbowego) potwierdzające “nieograniczony podatek dochodowy w Niemczech” (dokument może zastąpić rozliczenie podatkowe z Niemiec). Familienkasse czasami wymaga tego dokumentu, jeżeli rodzic pracujący za granicą nie ma tam adresu zameldowania lub umowy najmu mieszkania, np. pracuje jako kierowca. Jednak nie potrzeba tego dokumentu do złożenia wniosku. Korespondencja z urzędem w 96% przypadków trwa zazwyczaj 4-5 miesięcy. Wynika to z tego, że Familienkasse ma czas na odpowiedź do 2 miesięcy. Większość ludzi po złożeniu wniosku czeka już na decyzję, jednak urząd zwykle w odpowiedzi na wniosek przesyła dodatkowe pytania i prosi o dodatkowe dokumenty. Należy zrozumieć, że uzyskanie zasiłku to proces – wymaga zazwyczaj wymiany kilku listów z urzędem. Jeśli Familienkasse poprosi o zaświadczenie z Finanzamtu, to zanim zostanie ono wydane i tak minie 6 miesięcy. Lecz równie dobrze wcale nie musi o to prosić. Składając wniosek wcześniej zajmuje się lepsze miejsce w kolejce i można działać na podstawie realnych wymagań Familienkasse, a nie na podstawie domysłów.
Niektóre firmy wprowadzają w błąd klientów pisząc w artykułach, że wniosek można złożyć dopiero po 6 miesiącach od rozpoczęcia pracy w Niemczech. Nie jest to zgodne z prawdą. Jest to szkodliwe, ponieważ wiele osób czeka na ostatnią chwilę. Składając wniosek po 6 miesiącach daje się argumenty niemieckiemu urzędowi, aby nie wypłacił pieniędzy od początku okresu zatrudnienia.
Tak.
Składając wniosek o Kindergeld należy pamiętać, że Familienkasse wypłaca 6 miesięcy wstecz od złożenia wniosku. Czekając można przegapić idealny moment na złożenie wniosku. A formalności w normalnym trybie i tak zazwyczaj trwają od 4 do 6 miesięcy.
Urząd zagraniczny wypłaca również świadczenie za wcześniejszy okres niż 6 miesięcy od złożenia wniosku, jednak muszą być spełnione pewne przesłanki, np. wcześniejsza koordynacja 500+ po stronie polskiej. Jeśli chcesz się przekonać, czy należy Ci się zwrot za dłuższy okres niż 6 miesięcy, umów się na bezpłatną konsultację pod tym linkiem.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację