Kindergeld z Niemiec należy się i rodzinom, które mieszkają w razem na terenie Niemiec, i rodzinom, w których jeden z rodziców pracuje w Niemczech. A nawet rodzicowi żyjącemu w Polsce, który wychowuje dzieci po rozstaniu z drugim rodzicem, gdy ten drugi rodzic pracuje w Niemczech.
Aby uzyskać świadczenie Kindergeld i zrobić to dobrze, trzeba odrobić zadanie domowe, czyli przygotować się. Mimo zapowiedzi, że Familienkasse się zmienia i od 2025 roku będzie przyjazne wobec Wnioskodawców, w rzeczywistości jest to urząd, który należy traktować jak Urząd Skarbowy. Nie tylko dlatego, że jest osadzony na prawie podatkowym. Familienkasse może w każdej chwili domagać się zwrotu zasiłku. Nawet po latach. Nawet, gdy wnioskodawca nie pracuje i nie żyje już w Niemczech. Dlatego od początku relacji z tym urzędem należy być dokładnym i zbierać dowody. Jak prawidłowo komunikować się z Familienkasse ws. Kindergeld:
Wtedy, gdy urząd po latach będzie domagał się wyjaśnień – cała dokumentacja będzie dostępna i będzie można się wybronić. O tym należy myśleć już na początku, gdy wyjeżdża się do Niemiec do pracy, żeby nie mieć problemów w przyszłości. Chcesz uzyskać Kindergeld dobrze, to trzeba zacząć od przeanalizowania sytuacji zawodowo-rodzinnej. Tutaj możesz umówić się na bezpłatną konsultację w sprawie Kindergeld.
Można skorzystać z forów na Facebooku. Poprosić o pomoc tłumacza lub panią od korepetycji od niemieckiego. Można też wypełniać samemu formularze niezbędne do złożenia wniosku o Kindergeld na podstawie materiałów z sieci. Jest tego bardzo dużo. Formularze można sobie za darmo ściągnąć z sieci. Wnioski o Kindergeld są wersji polsko-niemieckiej. Nie trzeba ich tłumaczyć. Dokumentów też nie trzeba tłumaczyć. Trzeba mieć czas. Uczyć się na swoich błędach. Godzić się na to, że na jedno zadana pytanie otrzyma się kilka lub kilkanaście odpowiedzi. Im będzie więcej pytań, tym będzie więcej odpowiedzi, tym będzie trudniej to wszystko uporządkować. Czyli pytając niewłaściwych ludzi, dostajemy jeszcze więcej niewłaściwych pytań i odpowiedzi, co skutkuje tym, że mamy jeszcze większy problem z podjęciem właściwych decyzji. Jednak da się uzyskać Kindergeld tanio.
To jest prawie niemożliwe. Cztery sprawy na sto są rozstrzygane w ciągu 2-3 miesięcy, czyli szybko. Familienkasse odpowiada w ciągu dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku i w 96% przypadków ma dodatkowe pytania. Często pyta o te same dowody lub dowody, które udowadniają to samo. Jeśli urząd będzie miał trzy razy jeszcze jakieś pytania i będzie się trzymał swojego regulaminu, jeśli chodzi o tempo odpowiedzi, to sprawa będzie trwała ponad 6 miesięcy. Tak jak pisaliśmy na początku, Familienkasse to urząd osadzony na prawie podatkowym. Może w każdej chwili domagać się wyjaśnień. Może domagać się zwrotu całego świadczenia z Niemiec. W kontaktach z Familienkasse nie liczy się szybkość, tylko skrupulatność i wytrwałość. Chodzi o to, aby na każdym kroku zbierać dowody, które mogą się przydać. Dlatego wysyłanie e-maili do Familienkasse to błąd. Jest szybko, ale to słaby dowód. Urząd generalnie nie odpowiada na e-maile. Czyli Wnioskodawca chce szybko – wysyła e-maila. Nie słucha rad doświadczonego doradcy. I w praktyce czeka dłużej niż w przypadku poczty tradycyjnej. “Kindergeld szybko” to zły pomysł. Krótka ścieżka często kończy się zwrotem Kindergeld po latach.
Zapisz się na bezpłatną konsultację telefoniczną. Wybierz w kalendarzu dzień i godzinę, kiedy znajdziesz czas.
Zapisz się na bezpłatną konsultację